Kuršių marios vis dar slepia pavojingus Antrojo pasaulinio karo reliktus

Kuršių marios vis dar slepia pavojingus Antrojo pasaulinio karo reliktus. Narams išminuotojams dabar dažną dieną tenka iš dugno traukti nesprogusius šaudmenis.

Šiuo metu vyksta krantinių rekonstrukcija Smiltynėje, ties Senąja perkėla. Latvijos įmonės darbininkai čia žada atnaujinti apie 130 metrų ilgio krantinę, o akvatorija bus pagilinta nuo trijų iki pusšešto metro. Darbai vyksta ir Klaipėdos pusėje.

Vykdant juos atsirado netikėtų kliūčių – praėjusią savaitę uostamiestyje, arčiau Nemuno gatvės, rasti keli 105 ir 150 mm diametro sprogmenys, o balandžio 22 d. aptikta dėžė su nepanaudotais šaudmenimis.

Tądien laivo "Naras" įgulos narai, atlikdami povandeninius krantinės tvarkymo darbus, ištraukė didelę dėžę su daug įvairių sprogmenų. Paaiškėjo, kad dėžėje buvo 20 mm artilerijos sviedinių.

Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai išgabeno šį radinį sunaikinti į brigados generolo P.Plechavičiaus poligoną.

Tą pačią dieną po vandeniu išminuotojai rado dar penkis 105 mm sviedinius ir vieną 150 mm skersmens artilerijos sviedinį.

Šiuos radinius išminuotojai, lydimi policininkų, ugniagesių ir greitosios medicinos pagalbos stoties ekipažo, taip pat nugabeno į poligoną Kairiuose.

Panašios gaišaties būta ir šį trečiadienį, šįkart prie senosios perkėlos Smiltynės pusėje teko įvesti planą "Skydas".

Ryte žemkasės kaušas prie Senosios perkėlos iš marių dugno iškėlė 403 šaudmenis 20 mm diametro, ten pat rasti du artilerijos sviediniai.

Visą tą krovinį išminuotojai nuvežė į poligoną ir susprogdino. Po sprogimo užsidegė sausa žolė, bet nuostoliai buvo nedideli. Liepsną kariškiai užgesino parankinėmis priemonėmis.

Išvakarėse toje pačioje vietoje buvo rasta sprogmenų. Tada tai buvo 20 vienetų 20 mm diametro šaudmenų. Kadangi sprogmenys rasti vakare, kariškiai juos išgabeno tik kitą dieną.

Iki šiol visi rasti sprogmenys buvo vokiški, visi jie buvo neiššauti, todėl šaudmenis iškelti ir išgabenti galėjo tik kariškiai.

Pavojingi radiniai trikdo krantinių rekonstrukcijos darbus, be to, po vandeniu sprogmenų ieško ne tie patys išminuotojai, kurie tokią misiją atlieka sausumoje.

Kadangi sprogmenų randama labai daug, o gaištamas laikas virsta nuostoliais, įmonės atstovai bando sukurti naują veiksmų planą.

Galbūt būtų gerai, jei narai patikrintų marių dugną palei krantinę, bet vanduo – labai drumstas, o metalo ieškikliai reaguoja ir į krantinės konstrukcijas, todėl išminuotojų darbas būtų nespartus.

Tikėtina, kad po vandeniu dirbantys išminuotojai budės, kol žemkasės darbuosis prie krantinių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių