Radinys – su mirties užtaisu

Trečiadienį Kaune devynmetę sužalojęs sprogimas Julijai Štraitienei priminė vieną skaudžiausių Klaipėdos krašto tragedijų – prieš 43 metus sprogmuo suplėšė septynis moksleivius.

Rado tik galvą ir koją

"Buvau sukrėsta įvykio Kaune. Mamos vaikus išleido į ekskursiją, o teko parsivežti mergytę be kojos. Aš pati su vyru prieš 43 metus, grįžusi iš ekskursijos po Rygą, suakmenėjau sužinojusi, kad mano sūnų su dar šešiais draugais pražudė artilerijos sviedinys", – siaubingą istoriją pasakojo 81-erių J.Štraitienė.
Lemtingas sprogimas nugriaudėjo per Sekmines, 1965-ųjų birželio 6 dienos pavakare. Šilutės rajono Usėnų gyvenvietės sodybose kilometro spinduliu išdužo daugelio namų langai.

Vyriausiajam iš žuvusiųjų buvo šešiolika, jauniausiajam – vos dešimt. Vaikiškas smalsumas   pražudė 10-metį Alvydą Dulkį, 11-metį Saulenį Naujoką, 12-metį Benediktą Štraitą, 14-metį Romą Kriaučiūną, 15-metį Romą Kiltinavičių ir brolius 13-metį Petrą ir 16-metį Bronių Toliušius.

"Tik atsitiktinai vienintelis gyvas likęs berniukas tą sekundę pasakė, "tai Naujokiuko jau nebėra". Vokiečių gamybos artilerijos sviedinys buvo skirtas pėstininkų naikinimui. Saviškio sūnaus radome tik nuplėštą galvą ir koją", – kraupias akimirkas pasakojo J.Štraitienė.

Ieškojo parako šautuvams

Buitinių dujų baliono dydžio sprogmenį žiemą malkaudami aptiko arčiausiai tragedijos vietos tuomet gyvenusi Toliušių šeimyna.

Du broliukai su tėvu tąkart sviedinį paliko ramybėje. Vasarą beganydami karves Bronius ir Petras Toliušiai prisiminė miško tankmėje likusį radinį. Abu broliai su būriu kaimo vaikų patraukė apžiūrėti bombos, tikėdamiesi iškrapštyti joje esantį paraką.

"Jie galvojo šautuvėlius pasigaminti. Gal vienuolika kaimo berniokų bandė rankomis išnešti sviedinį į laukymę. Tačiau ne visi pajėgė pakelti, tad vyresnieji mažesnius vijo namo sakydami: "Nepadedate nešti, negausite parako". Teliko aštuoni drąsuoliai. Kiek pavilkę nemenką radinį, matyt, pavargo. Pirmasis namo automobilinio rakto buvo pasiųstas mūsiškis Benediktas. Tuomet 12-metis namuose rado vyresniąją seserį Mildą, šioji blynus jam kepė. Negavęs rakto, jis grįžo. Tada įrankio namo išskubėjo Kazimieras Songaila. Namuose tėvas jį pasiuntė į parduotuvę, tad tik šis atsitiktinumas ir išgelbėjo jo gyvybę", – pasakojo J.Štraitienė.

Detonatorių įveikė kirviu

Visą tą laiką prie sprogmens likęs septynetas berniukų vis bandė jį atidaryti, krapštė, daužė akmenimis. Vyriausias iš jų 16-metis Bronius iš namų atsinešė atsuktuvą ir kirvį. Pamiškėje šeši mažesni berniukai suklaupė ant žemės ir tvirtai įsikibo į sprogmenį.
"Jie stačią jį laikė, o Bronius atsuktuvu bandė atidaryti. Kai tik jis kirvio pentimi trinktelėjo per atsuktuvo kotą, nugriaudėjo sprogimas", – kalbėjo sūnaus netekusi motina.
Trys mažamečiai, klūpėję miško pusėje, buvo suplėšyti į gabalus neatpažįstamai. Tris, atsidūrusius laukymės pusėje, tėvai atpažino iš kūno dalių.

"Tai neapsakomas siaubas, kiek kraujo ir sūnų mėsos gabalėlių teko rinkti subėgusiems tėvams. Usėnų miškas tiek raudų nėra girdėjęs. Žarnas radome ant medžio šakos nusviestas. Sūnaus galva buvo įstrigusi kelme už 50 metrų. Sveikiausias iš visų liko Broniaus kūnas. Jis buvo perplėštas perpus, sutraiškyta tik apatinė kūno dalis. Vėliau jo švarko kišenėje kariškiai rado sviedinio detonatoriaus dalį, pagal ją nustatė, koks sviedinys tai buvo", – pasakojo J.Štraitienė.

Skeveldros smigo į karves

Išgirdę sprogimą į gatves išbėgo visos gyvenvietės žmonės. Vienintelis tikrąją šio griausmo priežastį žinojo tik gyvas likęs K.Songaila, jis pirštu parodė miško pusėn. Jo mama puolusi pamiškėn sutiko kaimyną Naujoką, vyras vienoje rankoje laikė nuplėštą sūnaus galvą, kitoje kojeles.

"Gyvam likusiam Kaziukui vienas iš kariškių pasiūlė švęsti antrąjį gimtadienį, vaikas per plauką liko gyvas. Sprogimas buvo toks galingas, kad plieninės skeveldros susmigo į toli pamiškėje besiganančių karvių šonus, gyvulius teko papjauti", – pasakojo moteris.
Dar vienam kaimo berniukui pasisekė išlikti gyvam, nes mažametis pasiklydo ir miške pasirodė pavėlavęs. Tačiau pamačius sumaitotus draugų kūnus, vaikui pašlijo psichika.

Išlydėjo minios žmonių

Pensininkė J.Štraitienė tikina, kad ši tragedija tuomet sukrėtė visą rajoną. Septynis karstus į paskutinę kelionę tuomet lydėjo minios žmonių.
"Gal metus dar minėjo šį įvykį, vėliau žmonės pamiršo. Dar keletą metų atvažiuodavo vaikų ekskursijos prie tragedijos vietos. Joje pastatėme paminklą, nes čia palaidojome surinktus smulkius audinius ir kūno daleles, kurių nebebuvo įmanoma atpažinti ir priskirti kuriam nors žuvusiųjų. Dabar čia jaunimas susirenka, tačiau mažai kas susimąsto", – kalbėjo mokytoja.

Paslaptį nusinešė į kapus

Vaikų gyvybes nusinešusių sprogimų Klaipėdos rajone būta ir daugiau.
Veiviržėnų seniūnijoje Pašlūžmio kaime gyvenanti Nerijaus Raicevičiaus mama ir po 25 metų gailisi 1983-iųjų liepos 29 dieną neišpešusi iš sūnaus, kokią paslaptį jis turi. Vaikas apie ją prasitarė, bet mama nesuprato, ko karštą vasaros dieną kaimo berniūkščiai veržiasi prie nusekusio upelio.

Tądien laukuose netoli Šlūžmės upės kombainai kirto javus. Kombainininkai sustingo išgirdę lyg griaustinio trenksmą ir pamatę pakilusį žemės stulpą. Pirmoji į paupio lomą atbėgo netoliese gyvenusi Sofija Mikužienė. Moteris nustėro išvydusi gabalais sudraskytus vaikų kūnus.

Kiek ir kurie kaimo vaikai žuvo, paaiškėjo tik visiems Pašlūžmio gyventojams sukvietus savo mažylius. Tada daugelis suaugusiųjų apsidžiaugė, kad vyresnieji berniukai nepaėmė jų atžalų kartu eiti prie upelio, kur salelėje dar išvakarėse rado prieštankinę miną.

Tądien devynerių Robertas Lekavičius, dešimtmečiai Nerijus Raicevičius ir Vaidas Putrivaitis, 12-metis Algis Čeliauskas bei 14-metis Arūnas Birbalas nusprendė sprogmenį išardyti ir žuvo.

Beveik prieš du dešimtmečius iki šio įvykio išminuotojai čia surinko ir išvežė daug karo laikų sprogmenų. 1983-iaisiais kaitra išdžiovino upę, ir nubridę iki salelės vaikai rado vieną, jų žūtį lėmusią miną. Dabar šioje vietoje stovi paminklinis akmuo, auga ąžuolai.

Granatą užkliudė kauptuku

Ne vieną dešimtmetį uostamiestyje teismo medicinos ekspertu dirbantis Diomenas Vitkus prisiminė skaudų įvykį Kretingos rajone.

1978 metų vasarą ravėdamas kolūkio laukuose cukrinius runkelius apie 11 metų berniukas kauptuku užgavo "limonke" vadinamą rankinę granatą. Nors laukas buvo daug kartų artas ir kultivuotas, kauptuko smūgis pažadino sprogmenį. Vaikas žuvo iškart.

Pajūrio krašte vaikų žūtimis pasibaigusių sprogimų būta ir daugiau. Prieš tris dešimtmečius Preiloje šalia kopų berniukai rado didelį artilerijos sviedinį. Kaip ir daugelis kitų, jie sumanė pabandyti jį įmesti į laužą.

Pasislėpę už kopos vaikai laukė įspūdingo sprogimo. Ugnis laižė metalinį vamzdį, bet reginio berniukai vis nesulaukė. Vienas jų nusprendė pataisyti padėtį. Jis pajudino sprogmenį lazda. Nugriaudėjo sprogimas. Vaikas žuvo akimirksniu.
Likimai: tragedija, nusinešusi septynių berniukų gyvybes, anuomet sujaudino minias žmonių.


Šiame straipsnyje: tragedija pries 43 m

NAUJAUSI KOMENTARAI

Navicula

Navicula portretas
"Du broliukai su tėvu tąkart sviedinį paliko ramybėje." - vaikų, žinoma, gaila, tačiau tragedijos priežastis - mužikiškas, atsilikėliškas suaugusiųjų mąstymas. Apmaudu, bet tokių primityvų pilna ir mūsų laikais. Gera tokio debilizmo iliustracija buvo prieš keleris metus, kai vienas mužikiško mąstymo kaunietis pozavo atsistojęs ant aviacinės bombos, kuri buvo vos ne didesnė už jį patį...

LIDANA

LIDANA portretas
GERAI BŪTI "NEMUŽIKU"DABAR JUMS PONULI NAVIKKULAI.AŠ ESU 1950 METŲ GIMIMO.JEI PASTEBĖJOT ,ANT PAMINKLO MANO AMŽININKŲ GIMTADIENIAI IŠKALTI.MES NEMATĖME KARO,BET MŪSŲ KARTOS ATMINIMAS NUSĖTAS TOKIAIS GRUPINIAIS KAPAIS-PAMINKLAIS.IR MŪSŲ MOKYKLOS PRIEKULĖJE MOKINIAI BROLIAI MAISKIAI 3 ŽUVO,O JŲ SESĖS DVI BUVO SUŽEISTOS,NES BUVO KITAM KAMBARY,KAI 1964 M. VAIKAI PARSINEŠĘ SPROGMENĮ ARDĖ.ESAT NEMUŽIKAS,O AR ŽINOT ,KODĖL ANT KALNO UŽ RIMKŲ TIES POSŪKIU Į LĖBARTUS STOVI PAMINKLĖLIS IR Į JĮ VEDA TAKELIS?TEN ARDAMAS LAUKĄ TRAKTORIUMI Į ORĄ IŠLĖKĖ JAUNAS ŽMOGUS.IR TAIP DAŽNAI APLINK GIRDĖDAVOM TĄ BAISŲ BUM,AR IŠGIRSDAVOM ŠIURPĄ KELIANČIAS NAUJIENAS.TAČIAU BUVO KARAS,KURIS PRAĖJO,BUVO ŽMONĖS VISOKIAIS BŪDAIS PERSPĖJAMI,TIKĖJOM,KAD TAI PRAEIS.AIŠKU,NETEKTIES SKAUSMO NENUMALDYSI,BET LAIKAS GYDO.BET DABARTINIS ATSITIKIMAS KAUNE KELIA ŠIURPĄ IKI KOKIOS DEGRADACIJOS DASIGYVENOME.MAN BAISU GALVOTI,KAD TAI SĄMONINGAS TERORIZMAS.PRIEŠ KĄ?PRIEŠ NIEKO NENUTUOKIANČIUS ŽMONES,VAIKUS?TAI IŠSIGIMIMAS,KURIO AŠ NESUGEBU SUVOKTI.

Navicula

Navicula portretas
Nelabai supratau, kodėl Jūs ironizuojate dėl mano komentaro. Aš juk nieko blogo nerašiau apie sprogmenis ardančius vaikus (nes jie nesupranta pavojaus) ar apie tuos, kurie nukentėjo netyčia kliudžius sprogmenį (pvz. artojus). Jei įdėmiau būtumėte skaičiusi mano komentarą, tai suprastumėte, jog "mužikais" aš vadinu SUAUGUSIUS, kurie ABEJINGI tokiems sprogmenims - juos palieka kur radę ir nepraneša atsakingoms tarnyboms, arba "dar geriau" - pradeda sprogmenis krapštyi ir ardyti (citata juk aiški). Dar kartą sakau - taip besielgiantys SUAUGUSIEJI yra mužikiško intelekto neatsakingi KVAILIAI.
VISI KOMENTARAI 8

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių