Žvejų rūmai kviečia į šalies teatrų festivalio „Jaunatis“ spektaklius

  • Teksto dydis:

Spalio 16 d. Klaipėdos Žvejų rūmuose prasideda šalies teatrų festivalis „Jaunatis“. Šis tradicinis renginys, anksčiau vykdavęs žiemos mėnesiais, sugrįžta jau šešioliktąjį kartą (neįvyko per pandemiją 2021 metais).

Festivalio tikslas – visiems jauniems žmonėms (neakcentuojant amžiaus cenzo) bei aktyviajai teatrinei publikai pristatyti naujausius Lietuvos teatrų spektaklius, sulaukusius palankaus teatro kritikų įvertinimo, kitų šalyje rengiamų teatro festivalių favoritus. Festivalio „Jaunatis“ siekis  – „už(si)auginti“ aktyvų, mąstantį teatro lankytoją, sugebantį pasirinkti ir atsirinkti, aukštos vidinės kultūros žiūrovą. Tradiciniai ir kertiniai festivalio turinio pagrindai – literatūra ir teatras, o jo motto – „Pamačiau – perskaičiau | perskaičiau – pamačiau“. Festivalio programa formuojama prioritetą teikiant pastatymams, sukurtiems pagal lietuvių ir užsienio autorių prozą ar poeziją. Šiemet tai A. Baranausko, I. Simonaitytės, B. Sruogos, D. Kajoko kūriniai, lietuvių legendos, anglų pasakos ir originalūs autoriniai tekstai.

Teatro scenoje – garsių literatūros kūrinių interpretacijos

Festivalį pradės teatras „cezario grupė“ iš sostinės. Klaipėdiečiams gerai pažįstama trupė parodys vaidinimą pagal žymiąją lietuvių literatūros klasiko Antano Baranausko poemą „Anykščių šilelis“ (spalio 16 d. 14 val. ir 18 val.). „Kaip keista: „Šilelis“ verstas į dvi dešimtis pasaulio kalbų, tačiau lietuviškai „įkandamas“ ne per lengviausiai. Taip ir randasi noras jį išversti į dar vieną kalbą – scenos. O scenos kalbėtojai ieško ne tik teksto reikšmių, bet ir skambesio prasmių, pasitelkdami muzikos vibracijas bei kūno gestikuliacijas. Šis bandymas galbūt ne pirmas Lietuvos teatre, bet svarbiausia, kad mums patiems smagus“, – sakė režisierius Paulius Čižinauskas. Šis mini spektaklis rekomenduojamas žiūrovams nuo 15-os metų.

Žiūrovų pageidavimu antrą kartą į festivalio „Jaunatis“ programą įtrauktas „Auksinį scenos kryžių“ pelnęs Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis pagal Balio Sruogos romaną „Dievų miškas“ (spalio 24 d. 18 val.). Pjesės autorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė, remdamasi sėkminga kūrybine patirtimi bei lėlių ir objektų teatro žanrinėmis galimybėmis, pastatyme gvildena esminius klausimus apie žmogaus prigimtį: kas yra žmogiškumas? Kur yra riba tarp žmogiškumo ir nužmogėjimo? Ar šiandien mes dar pajėgūs suprasti holokausto baisumus ir išlikti budrūs, kad panašūs dalykai nepasikartotų? Spektaklio kūrėjų manymu, šiandien B. Sruogos „Dievų miškas“ kaip niekad aktualus. Žmonės linkę pamiršti didžiąsias istorijos pamokas. Deklaruojama atjauta, tolerancija, tačiau čia pat gebama pasibaisėti „kitokiais“ žmonėmis, tarsi pasąmonėje būtų trokštama tobulos rasės, sveikų ir šabloniškai „teisingų“ žmonių visuomenės. Kas tai nulemia?

Teatrų festivalyje „Jaunatis“ premjerinį spektaklį „Bušė“ pagal Ievos Simonaitytės kūrybą pristatys Priekulės Ernsto Vicherto teatras (lapkričio 13 d. 18 val.). Režisierius Donatas Savickis šįkart įkvėpimo sėmėsi iš rašytojos apysakos „Pikčiurnienė“. Šis teatrinis pasakojimas apie keturių seserų gyvenimo sunkumus – tarsi audeklas, į kurį įausti žmonių likimai. Nors tema rimta, sunkumai be gailesčio griauna likimus, tačiau visą šį sunkumų šleifą palydi vos juntama ironijos skraistė. Toks gyvenimas – ne vien juodas ar baltas, o tarp jų visada slypi ta švelni šypsena, kartais tyli, kartais karčiai išgirstama – tai pati ironija, kuri kiekvienam atpažįstama, kiekvienam artima, nes tai, kas vyksta, nėra tik seserų gyvenimo istorija. Tai – mūsų visų istorija.

D. Matvejevo nuotr.

Poezijos ir muzikos suvienyti

Festivalio organizatoriai – Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centras Žvejų rūmai  „šeimininkų teise“ pristatys praėjusio sezono premjerą – Klaipėdos pilies teatro muzikinį spektaklį „Didžioji rauda ties degančiais vynuogienojais“ (lapkričio 6 d. 19 val.). Pasak teatrologės Jūratės Grigaitienės „Visi segmentai šiame poezijos spektaklyje – lygiaverčiai partneriai. Keturi aktoriai scenoje ne tik skaito poeziją, bet ir dainuoja, groja keliais muzikos instrumentais. Kai Donaldo  Kajoko eiles skaito žymi dramos aktorė Regina Šaltenytė, kartais užmiršti kvėpuoti, kiekvienas žodis suskamba kaip galingo varpo dūžis, aidu atliepdamas kažką labai artimo sieloje, kad net šiurpuliukai kūnu pradeda bėgioti. Geras spektaklis – meditacija, kuri provokuoja atsigręžti į save ir į kurios išgyvenimą norisi sugrįžti. Toks ir yra režisieriaus Alvydo  Vizgirdos spektaklis, nominuotas Klaipėdos teatralų apdovanojimui „Padėkos kaukė“.

Labai arti prie artistų publika atsidurs spektaklio „Kai labai norisi gyventi, bet nežinai kaip” (lapkričio 8 d. 19 val.) metu – ir atlikėjai, ir žiūrovai bus Žvejų rūmų didžiosios salės scenoje (vietų skaičius ribotas!). Šiame autoriniame spektaklyje aktorė Emilija Latėnaitė įkūnija keturis skirtingų epochų, šalių ir socialinių sluoksnių personažus, ieškančius savasties. Jų situacijos atskleidžia, kad laikai keičiasi, tačiau svarbiausi klausimai, kylantys žmogui, išlieka tie patys. „Pirminiai personažai buvo sukurti pagal realius istorinius personažus, bet po to norėjau, kad tai liktų tik man – kaip įkvėpimo šaltinis. Nes neturiu tikslo atkurti tikslią istorinę dokumentiką ir ją perteikti. Istorija man yra būdas, įrankis suvokti, kad tu tik kontinuumo dalelė...“ – kalbėjo aktorė E. Latėnaitė.

Spektaklyje Tarquinio Merulos, Alessandro Stradella ir savos kūrybos muziką griežia žymusis „Duettissimo“ – violončelininkas Gleb Pyšniak ir smuikininkė Dalia Dėdinskaitė.

Įdomi programa paruošta jauniausiai publikos daliai – ikimokyklinukams ir pradinių klasių moksleiviams. Nuolatinis festivalio „Jaunatis“ dalyvis Žvejų rūmų jaunimo teatras „Be durų“ parodys atnaujinimo premjerą (spalio 20 d. 12 val.) – anglų pasakų motyvais sukurtą muzikinį spektaklį „Trys paršiukai ir vilkelis“ (režisierė Angelė Juškevičienė). Jau pats spektaklio pavadinimas žada šiek tiek kitokią, nei visiems žinomą istoriją. Tarp linksmųjų paršiukų atsiranda naujas personažas – Vilkelis. Tai ne piktasis vilkas – jokios agresijos, jokio staugimo ir griūvančių namų baimės. Prasideda visai kitokie, niekur negirdėti ir nematyti įvykiai… Atomazga išties netikėta – ir tebūnie tai didžioji pasakojimo intriga bei paslaptis…

Netradicine istorijos ar literatūros muzikine pamoka galėtų būti „Labaiteatro“ spektaklis „Lizdeikos repo legendos“ (spalio 21 d. 12 val.). Muzikinis spektaklis sukurtas pagal lietuvių liaudies legendas apie žynio Lizdeikos gimimą, Gedimino sapną, Vytauto žirgą, Žygimanto ir Barboros meilę, juodojo burtininko Tvardauskio burtus, Šv. Onos bažnyčią bei šiandienos jaunuolių mintis ir aktualijas (režisierė, pjesės ir dainų tekstų autorė – Agnė Sunklodaitė). Jaunieji vaidinimo herojai, muzikinės grupės nariai, svajoja tapti „žvaigždėmis“, savo laikų legendomis, o vaikai mielai įsijungia į vyksmą, jaučiasi patys dalyvaujantys naujos grupės koncerte ir jos narių ginčuose, mąsto, drauge dainuoja ir repuoja.

Bene pirmąkart teatro festivalyje dalyvaus net orkestras! Naujame nuotaikingame ir šmaikščiame Lietuvos simfoninio pučiamųjų orkestro muzikiniame spektaklyje „Skambantys skaičiai” (spalio 25 d. 12 val.) klausytojai kviečiami pasinerti į netikėtą istoriją ir dar labiau netikėtą muzikos pamoką. Kas bendro tarp muzikos ir matematikos? Ar muziką galima suskaičiuoti, o gal skaičiai moka šokti ir dainuoti?... Muzikinio teatralizuoto vaidinimo režisierė Birutė Mar, skamba Henry Mancini, Dave Brubeck, grupės „Pink Floyd“ ir kitų autorių muzika (dirigentas Tadas Šileika). 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių