„Žaibo opera“ – pajūryje

 • Teksto dydis:

Laimėjimus pelniusi Didžiosios Britanijos meninė-edukacinė programa vaikams „Žaibo opera“ atkeliauja į Lietuvą. Pirmieji ją išbando pajūrio – Neringos ir Klaipėdos – vaikai. Rytoj, šeštadienį, Juodkrantės vasaros estradoje keturių Klaipėdos regiono mokyklų moksleiviai pristatys savo „Žaibo operų“ premjeras.

„Tai opera, atsirandanti tarytum spragtelėjus pirštais ir trunkanti vos 10 minučių, todėl ją galima vadinti „žaibiška opera“. Vaikams šią operą sukurti ir atlikti padeda profesionalūs režisieriai, muzikantai, kompozitoriai. Čia yra visi elementai, reikalingi statant operą, tačiau pats pagrindinis šio projekto dalyvis, diktuojantis visas sąlygas, yra vaikas“, – pasakojo operos solistė Lauryna Bendžiūnaitė, drauge su režisieriumi Fredericu Wake-Walkeriu pristačiusi šią iniciatyvą Lietuvoje.

Kiekvienas personažas „Žaibo operoje“ (angl. „Snappy Operas“) yra įkūnijamas grupės vaikų.

Čia nėra pagrindinių ir antraeilių vaidmenų, tad visi atlikėjai – vienodai svarbūs.

Operoje vaikai patys kuria dekoracijas ir kostiumus.

Muziką atlieka mažytis „žaibo orkestras“.

Tokią meninę-edukacinę metodiką sukūrė ir jau keletą metų taiko Mahogany operos teatras Jungtinėje Karalystėje.

„Nepaisant savo koncentruotos trukmės, visgi tai yra šiuolaikinė opera, turinti visus šiam žanrui būdingus kompozicijos bruožus. Tai nėra paprastos dainos. Joje daug skirtingų motyvų, metrų, ritmų, kas šiaip jau gali būti sudėtinga atlikti suaugusiajam, bet labai lengvai suprantama vaikams“, – teigė projekto muzikos vadovas Vytautas Valys.

Pajūryje kuriamose „Žaibo operose“ skambės gyvi instrumentai: fortepijonas, bosinis klarnetas, arfa, trimitas, violončelė, fleita, mušamieji.

Anot kūrybinės komandos, ši opera gali būti atlikta mokyklos klasėje, salėje, scenoje ar lauke – absoliučiai bet kur.

Svarbiausia sąlyga – mėgautis opera ir patirti teigiamas emocijas.

„Žaibo opera“ leidžia prisiliesti prie šio žanro ir suvokti, kiek tam reikia resursų. Kuriant operas, didelį darbą atlieka muzikos ir dailės mokytojai.

„Jie drauge su vaikais repetuoja, gamina kostiumus, dekoracijas. Mokomės būti personažai, sujungti vaidybą su dainavimu, judesiu, kas vaikams irgi yra iššūkis. Ir, nepaisant visų šių užduočių, pačiame procese stengiamės atsipalaiduoti ir visus šiuos dalykus daryti su džiaugsmu“, – atskleidė operų režisierė Evelina Šimelionė.

„Žaibo operas“ pirmieji Lietuvoje kuria Neringos gimnazijos ir Neringos meno mokyklos, Klaipėdos Vydūno ir Eduardo Balsio menų gimnazijų moksleiviai.

Iš viso rytoj Juodkrantėje bus pristatytos net 3 šiuolaikinės „Žaibo operos“ vaikams: „FOX-POP“ (kompozitorius Kerry Andrew), „Stebuklingas muzikos pasaulio medis“ (kompozitoriai Ian McMillan, LC Goss), „Pasaulio plakanti širdis“ (kompozitorė Gwyneth Herbert).


Šiame straipsnyje: Žaibo operaopera

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių