Pasaulyje garsaus choreografo A. Ekmano „Kaktusai“ bus perstatyti Klaipėdoje

  • Teksto dydis:

Šokio pasaulis priblokštas: kaip Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui pavyko prisikviesti laukiamiausią, garsiausių pasaulio teatrų scenoms kuriantį choreografą Alexanderį Ekmaną?! Juk tai taps pirmu A. Ekmano pastatymu Lietuvoje. Šiuo metu labiausiai pripažintas choreografo kūrinys „Kaktusai“ statomas Berlyne (Vokietija), Insbruke (Austrija), JAV ir kituose miestuose nuo Europos iki Australijos. Šokio gerbėjai nekantriai laukia premjeros ir Klaipėdoje.

„Stebuklu galima vadinti tai, kad mums pavyko į Klaipėdą prisikviesti vieną žymiausių pasaulio choreografų A. Ekmaną, kurio darbo grafikas kruopščiai suplanuotas trejiems ar ketveriems metams, nes garsiausios pasaulio scenos laukia jo choreografinių šedevrų. Jis pirmą kartą dirbs Lietuvoje. Mūsų laukia, mano manymu, įstabi premjera, kuri bus svarbi ne tik Muzikiniam teatrui, mūsų baleto trupei, bet ir pajūrio ar visos šalies publikai“, – teigė teatro vadovė Laima Vilimienė.

Pasaulinis pripažinimas

A. Ekmanas – jaunosios kartos švedų choreografas kuriantis šokio spektaklius, meno akcijas ir performansus, šokio instaliacijas ir vaizdo projekcijas dramos, operos, šokio teatrams ir muziejams. Tarsi to būtų maža, įvairiais talentais apdovanotas kūrėjas neapsiriboja vien choreografija: jis dažnai savo spektakliams parenka arba pats kuria muzikinį foną, kostiumus, scenografiją, dekoracijas, režisuoja filmus ir pats filmuoja, kalbina pašnekovus savo vedamose radijo laidose ar dokumentiniuose filmuose ir t. t.

Savo garsiausią šokio spektaklį „Kaktusai“ A. Ekmanas 2010 m. sukūrė Olandijos šokio teatro Hagoje trupei. Tai buvo jo sukurtos choreografijos sėkmės pradžia. Šį vienaveiksmį spektaklį Nyderlandų karalienė Beatričė įteikė dovanų Oslo operos teatrui per valstybinį vizitą Norvegijoje. Tais pačiais metais spektaklis buvo nominuotas prestižiniam Nyderlandų teatro ir koncertinių įstaigų vadovų asociacijos (VSCD) šokio apdovanojimui „Zwaan“ Mastrichte, o vėliau pelnė britų kritikų asociacijos „The Critic’s Circle“ nacionalinį šokio apdovanojimą (2012) ir Londono teatrų draugijos Laurence’o Olivier apdovanojimo nominaciją (2013). Vėlesniais metais A. Ekmanas dar ne kartą sugrįžo į Hagą, kur 2011–2013 m. buvo Nyderlandų šokio teatro reziduojančiu choreografu ir jo antrajai trupei sukūrė šokio spektaklius „Left Right Left Right“ (2012), „Maybe Two“ (2013), „FIT“ (2018) ir „Four Relations“ (2020), o pirmajai trupei – „Definitely Two“ (2013).

DKFOTO nuotr.

„Kaktusai“ – ironiška komedija

Švedas A. Ekmanas, žinomas kaip humoristas ir įdomybių meistras, teigė, kad „Kaktusai“ – tarsi meno kritika. Jie pasakoja, kaip profesionalūs ir neprofesionalūs žiūrovai suvokia meną ir kas turi didžiausią įtaką jų percepcijai. Ar pažinimas įmanomas tik susidūrus su sunkios, dramatiškos formos kūriniu? O kas, jei spektaklis lengva humoro forma siūlo pažvelgti į save, gvildenant savo santykį su komišku pramoginiu darbu? „Kaktusai“ – tai ironiška komedija, tam tikra prasme net pramoginis spektaklis. Klausdamas, ar ne per rimtai kartais žvelgiame į meno kūrinius, ir gindamas kokybišką pramogą, choreografas teigia, kad pramoginiai spektakliai prikausto žiūrovų dėmesį, o būtent to ir reikia, kad žiūrovai iš tiesų gyventų spektakliu ir suvoktų save čia ir dabar. A. Ekmanas visa tai pagardina šio laikmečio „nauju nuoširdumu“ ir kuria taip, tarsi jo rūpestis būtų nudžiuginti publiką, kad ji išeitų iš spektaklio, lyg iš priėmimo pas gerą psichoterapeutą ar kaip iš gero vakarėlio.

Bendradarbiauja su geriausiais

Dvidešimt dvejų buvęs baleto artistas A. Ekmanas nusprendė atsidėti vien kūrybai. Taip choreografas jau beveik du dešimtmečius dirba kaip laisvai samdomas menininkas, kurio biografijoje – apie pusšimtis bendrų projektų su pajėgiausiomis baleto ir šiuolaikinio šokio trupėmis iš viso pasaulio, neskaitant daugybės jo kūrinių perstatymų įvairiose šalyse. Tarp jų galima paminėti Švedijos karališkojo baleto ir Cullberg baleto trupes Stokholme, Geteborgo baletą (Švedija), „Compañia Nacional de Danza“ Madride (Ispanija), Islandijos šokio trupę Reikjavike (Islandija), Berno baletą ir Ženevos jaunimo baletą (Šveicarija), „Cedar Lake Contemporary Ballet“ Niujorke ir Bostono baletą (JAV), „Opéra national du Rhin“ baleto trupę Kolmare (Prancūzija), Norvegijos nacionalinį baletą Osle (Norvegija), Flandrijos karališkąjį baletą Antverpene (Belgija), Nyderlandų šokio teatro I ir II trupes Hagoje, Sidnėjaus šokio trupę (Australija), Naujosios Zelandijos šokio trupę Oklande, Danijos karališkąjį baletą Kopenhagoje ir Vienos baletą (Austrija).

Kovo 17, 18 ir 31 d. Klaipėdos muzikinis teatras pakvies į išskirtinę dviejų dalių šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai“ premjerą, kurioje greta A. Ekmano (Švedija) bus pristatytos ir Roberto Bondaros (Lenkija) choreografinės kompozicijos. Baleto trupė šiuo metu jau repetuoja su choreografo asistente Ana Maria Lucaciu, ruošdamasi A. Ekmano choreografinei kompozicijai „Kaktusai“, o nuo vasario pradžios planuoja imtis R. Bondaros kūrinių „Žagsulys“ ir „8m68“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Baisu

Baisu portretas
Kosmar,total ... Ir nori,kad kažkas lankytusi spektakliuose....tai vadinasi mianas?

sveikinu

sveikinu portretas
Ilgai ieškoję atrado ką gašlūniškesnio, išsišokėliškesnio

toks

toks portretas
pornografijai atsparus Memelis susigundė ''kaktusais'' ............ gal geriau tuos kaktusus šaligatvių valymui , kad nereikėtų ''gero psichoterapeuto'' pagalbos prašyt
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių