Fotografijos šventė: nuo maištininkų iki pripažintų, bet primirštų autoritetų

  • Teksto dydis:

Penktadienį nuo 17 val. Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) Klaipėdos skyrius kviečia į Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmus, kuriuos okupavęs fotografijos menas žada tikrą šventę jo gerbėjams. Šventės garantas – šešios fotografijų parodos, leidinio pristatymas, fotosesija ir, kas ne mažiau svarbu, – autentišką patirtį užtikrinsianti klaipėdiečių, svečių, organizatorių ir autorių kompanija.

Didžiausia iki šiol

Bene labiausiai laukiama – didžiausia iki šiol Violetos Bubelytės retrospektyvinė fotografijų paroda.

Nuo 1981 iki 2003 metų autoaktus kūrusi fotografė Lietuvos meno istorijoje įsitvirtino kaip unikali ir daugelį tabu sulaužiusi menininkė, 2015 m., po 12 metų pertraukos, vėl pradėjusi fotografuoti save.

Tad parodoje „Savas kūnas“ bus galima pamatyti ir V.Bubelytės archyvą, ir naujausius, per pastaruosius trejus metus sukurtus darbus. Po pirmosios savo aktų parodos 1989-aisiais autorė gavo laiškų iš pasipiktinusių davatkų, kaltinusių ją paleistuvyste ir amoralumu. Įdomu, kokią reakciją autoaktų paroda sukels po beveik dviejų dešimtmečių... Bet kuriuo atveju uostamiestyje su vienu iš „garsiųjų“ laiškų šiai fotomenininkei bus galima susipažinti.

„Kad žmonės mąstytų“

Dar viena retrospektyva – vos prieš pusmetį V.Luckaus fotografijos centro pristatyta vieno iš Kaune veikusios „Plėšriųjų sekcijos“ narių – Gintauto Stulgaičio fotografijų paroda.

Ekspozicija sudaryta iš ciklų „Šeimyniniai portretai“, „Balius“, „Senamiesčio etiudai“, „Belvederis. 1986-ųjų vasara“, Kauno zoologijos sode kurtos „Rūkų“ serijos bei pavienių portretų.

Savitą ir vis dar itin aktualų autoriaus požiūrį atskleidžia jo dienoraščio fragmentas: „Norėčiau, kad mano darbuose atsispindėtų požiūris ne į tai, ką aš fotografuoju, net ne gyvenimas apskritai, o žvilgsnis į gyvenimo prieštaravimų ir santykių visumą. Vienu žodžiu, noriu, kad žmonės mąstytų.“

Pasižvalgymai po paraštes

Netradicinis, provokuojantis požiūris į fotografijos meną būdingas Kęstučio Šapokos ir Benignos Kasparavičiūtės parodai „Fotosalonas, Musninkų g.“ bei daugiau nei dešimtmetį tęsiamam Dariaus Vaičekausko projektui „Dekonstrukcijos“.

Nei B.Kasparavičiūtė, nei K.Šapoka nekuria fotografijos meno siaurąja tų žodžių prasme, tačiau nemaža dalis jų tarpdisciplininių projektų buvo įgyvendinti pasitelkus būtent fotografiją.

Ši dueto paroda – tai bandymas pasižvalgyti po fotografijos paraštes – „pasidaryk pats“, „muilinės“, buitinės fotografijos (anti)estetiką ir principus.

O D.Vaičekausko projektas – tai veikiau antiparoda, žvelgiant iš galerijų erdvių perspektyvos. Kūriniai išskaidyti Klaipėdos miesto erdvėse, o parodų rūmai – tik viena, tarpinė parodos vieta, kurioje eksponuojamas vienas kūrinys bei pateikiamas koordinačių sąrašas, pagal kurį galima ieškoti mieste išsklaidytų kitų.

Apie kūrybiškumą ir dalijimą(si)

Jaunosios kartos dėmesį turėtų patraukti mažoje Braitono virtuvėje kalbantis trims draugams gimusi iniciatyva „Save Zine“. Pagrindinė projekto idėja ‒ nereikalauti jokio formalaus naratyvo darbams, kuriuos Paul Butkus, Henrikas Riskus ir Valus Sonov publikuoja zinuose.

Beveik dvidešimt autorių iš skirtingų šalių subūrę kuratoriai teigė, kad niekada neduoda jokių instrukcijų, ko jie tikisi, tad rezultatas atspindi ir paties projekto esmę, ir šiuolaikinio gyvenimo praktiką: viskas apie kūrybiškumą ir dalijimą(si). Tai tęstinio fotografijos projekto „KITI 8” dalis.

Leidinio pristatymas ir fotosesija

Dar vienas laukiamas, su fotoknygomis susijęs šventės akcentas – Agnės Narušytės ir Gintaro Zinkevičiaus leidinio „Plakatai“ pristatymas, kurio metu bus projektuojami ir to paties pavadinimo G.Zinkevičiaus ciklo darbai. Juose – 1982–1996 m. autoriaus nuosekliai fotografuoti stendai, kuriuose būdavo klijuojami plakatai, iš pradžių – brežnevinės propagandos, paskui – perestroikos, dar vėliau – Atgimimo ir nepriklausomybės pradžios.

Parodų atidarymo maratono metu nuo 17 iki 19 val. klaipėdietis fotomenininkas Artūras Šeštokas fotografuos šventės lankytojus senąja šlapio kolodijaus technika.

Parodų atidarymas numatytas 17.30 val. Visos šešios fotografijų parodos KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) veiks iki gruodžio 10 d.

Su festivalio perspektyva

Šventės kuratoriaus, LFS Klaipėdos skyriaus pirmininko D.Vaičekausko teigimu, tokios fotografijos šventės ilgai Klaipėdoje nebuvo, to labai trūko: „Džiaugiuosi, kad jau antrus metus, rudenį, į uostamiestį galime pakviesti fotografijos meno gerbėjus. Pristatysime tiek tradicinę, klasikinę fotografiją, tiek avangardinę, šiuolaikinę bei jaunųjų autorių kūrybą – kviečiu švęsti fotografiją kartu!” Žvelgdamas į ateitį, D.Vaičekauskas prisipažino, kad puoselėja viltis, jog fotografijos šventė Klaipėdoje taps tradicinė ir ilgainiui virs festivaliu.

Fotografijos šventę Klaipėdoje organizuoja LFS Klaipėdos skyrius, kuratorius – D.Vaičekauskas. Partneriai: KKKC, VšĮ „Kultūros meniu“, V.Luckaus fotografijos centras, Fotografijos muziejus, „Save Zine“. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Klaipėdos miesto savivaldybė, S.Jokužio leidykla-spaustuvė, UAB „ONI grupė“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių