Pareigūnai grasina nesaugoti Europos čempionato

Policijos pareigūnai nemokamai nesaugos Europos krepšinio čempionato – su tokiais grasinimais vakar prie Vyriausybės pastato piketą surengė vidaus reikalų sistemos pareigūnams atstovaujanti profesinė sąjunga.

Piketo rengėjai tvirtina, kad Vyriausybė, siekdama pasipuikuoti prestižiniais tarptautiniais renginiais, privalo skirti lėšų ir jų apsaugai. Dabar viešoji tvarka palaikoma pareigūnų neapmokamų atostogų ir viršvalandžių sąskaita.

„Europos krepšinio čempionatui, Europos Bendrijos ministrų susitikimui ir kitiems renginiams reikalingos papildomos išlaidos. Vien šiais metais Vilniuje planuojama apie 20 įvairių renginių, jie pareikalautų apie 980 tūkst. litų. Šie pinigai neįskaičiuoti į biudžetą, skirtą Policijos departamentui“, – kalbėjo Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė.

Pasak jos, visuomenėje rezonanso sulaukusios seksualinių mažumų eitynės Vilniuje kainavo apie 180 tūkstančių litų, iš jų 133 tūkstančiai litų – pinigai pareigūnų darbo užmokesčiui. L.Soščekienės teigimu, sumokėjus šias lėšas pareigūnai vejami nemokamų atostogų.

„Viešąjį saugumą pareigūnai turi užtikrinti iš tų lėšų, kurios buvo skirtos pernai. Vadinasi, pareigūnai priversti eiti nemokamų atostogų.

Vyriausybė stengiasi pasirodytų tarptautinei visuomenei, kad pas mus viskas gerai ir mes galime užtikrinti viešąjį saugumą. Vyriausybės prestižą mes turime išlaikyti savo lėšomis“, – komentavo profesinės sąjungos atstovė.

L.Soščekienės tvirtinimu, kiekvienas pareigūnas, išeidamas nemokamų atostogų, valstybei dovanoja po tūkstantį litų.

„Antrus metus einame atostogauti už dyką, o šiemet to daryti neketiname – tai yra absurdas“, – kalbėjo L.Soščekienė.

Susimoka sau

Profesinių sąjungų atstovai teigė, kad ne ką geresnė pareigūnų padėtis yra ir Panevėžyje. Nuo liepos Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai turės eiti penkių dienų neapmokamų atostogų.

Panevėžio policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laimutė Narkienė tikino, kad pastaruoju laiku juntamas pareigūnų nepasitenkinimas esama padėtimi.

„Problema ta, kad VPK vadovams neužtenka lėšų, ir susidarė 670 tūkstančių litų skola. Tiek lėšų negauta metų pradžioje, ir ši skola didėja. Žmonės pasipiktinę. Vieni turi pasiėmę paskolas iš bankų, kai kurie yra vieninteliai šeimos maitintojai. Vyksta miesto šventės, netrukus prasidės Lietuvos jaunimo dienos, mes per šiuos renginius budėsime, o už tai, kad dirbsime, patys sau turėsime susimokėti“, – „Sekundei“ teigė profesinės sąjungos atstovė.

Pasak L.Narkienės, padėtį apsunkina ir padažnėję teismų sprendimai, kai į darbą grąžinami neteisėtai atleisti pareigūnai, jiems priteisiamos šimtatūkstantinės kompensacijos.

„Pavyzdžiui, vienas pasvalietis grįžo į darbą per tesimą, o šis jam priteisė 105 tūkstančius litų kompensacijos. Ši suma mokama iš mūsų atlyginimų krepšelio. Nežinia, kiek jų dar grįš. Dabar vyksta daugybė teismų, vieniems priteisiama šeši tūkstančiai litų, kitiems – dešimt. Jei taip bus toliau, metų pabaigoje turėsime eiti 10 dienų nemokamų atostogų, todėl ir piketuojame – kiek galime kęsti tokią padėtį“, – guodėsi L.Narkienė.

Profesinių sąjungų atstovė baiminosi, kad kitąmet situacija gali tapti dar liūdnesnė nei šiemet.

Nemato kitos išeities

„Šių metų pradžioje darbo užmokesčio fondas buvo sumažintas visoms biudžetinėms įstaigoms, o tai atsiliepia ir mums. Statutiniams pareigūnams gavome trimis procentais mažiau lėšų, o karjeros valstybės tarnautojams ir dirbantiesiems pagal darbo sutartis – mažiau net dešimt procentų. Kolektyvas turi būti solidarus, ir negalima jo skaidyti“, – sudėtingą situaciją komentavo Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas.

Pareigūnų leidimas nemokamų atostogų Panevėžiui gali turėti neigiamų pasekmių. Per penkis šių metų mėnesius nusikaltimų Panevėžio apskrityje padaugėjo 14 procentų, palyginti tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Ateities tendencijos irgi nedžiugina – manoma, kad nusikaltimų nemažės. R.Bobinas teigė, kad nusikaltimai padaromi dažniausiai tamsiuoju paros metu, tad šiuo paros laiku labiausiai reikalingos sustiprintos policijos pajėgos. Tačiau naktį dirbantiems pareigūnams reikia daugiau mokėti, todėl aplinkybės verčia darbuotojus leisti nemokamų atostogų.

„Esam pasidarę prognozes: jeigu norime atsiskaityti su darbuotojais šių metų pabaigoje, privalome imtis priemonių ir taupyti pinigus. Pasitarus su profsąjungomis, komisariatų vadovais buvo nuspręsta siūlyti pareigūnams nuo liepos iki gruodžio išeiti po vieną dieną nemokamų atostogų per mėnesį – iš viso penkias dienas. Turime taupyti tokiu būdu“, – pasakojo R.Bobinas.

Panevėžio apskrities viršininkas teigė, kad įmanomi ir kiti taupymo variantai, pavyzdžiui, stabdyti darbą tam tikru laiku, tačiau tai nėra išeitis.

„Padaugės nusikaltimų, nusikaltėliai pajus, kad pajėgos tam tikru laiku nedirba ar dirba minimaliai, tada turėsime eikvoti daugiau jėgų aiškinantis nusikaltimus ir sulaikydami nusikaltėlius“, – kalbėjo R.Bobinas.

Panevėžio apskrities policijos vadovas teigė, kad Panevėžyje kitąmet vyksiantis čempionatas, neradus lėšų saugumui užtikrinti, miestui taptų didžiule našta.

Sunkmetis pratęsiamas

Kol profesinių sąjungų atstovai vakar protestavo prie Vyriausybės pastato, jo slenksčius dėl papildomo finansavimo galimybių mynė vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. Po susitikimo su Vyriausybės atstovais ministras patvirtino pareigūnų nuogąstavimus, kad kitąmet padėtis gali būti dar blogesnė.

R.Palaitis teigė, kad saugumui užtikrinti Europos krepšinio čempionato metu reikėtų maždaug 6 mln. litų – jie būtų paskirstyti pasienio, policijos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnams, tačiau tokios sumos Vyriausybė bent kol kas skirti nesiruošia.

„Mes keliame klausimą dėl papildomų lėšų 2011 metų Europos krepšinio čempionatui. Vyriausybė problemą pripažino, bet prašomos sumos mes kol kas negavome.

Sutarta, kad tikslinsime sąmatas, žiūrėsime, kur galima taupyti. Turiu vilties, kad šiek tiek papildomai pinigų renginiams saugoti bus skirta“, – teigė R.Palaitis.

Per Europos krepšinio čempionatą tikimasi sulaukti daug užsieniečių, todėl papildomo darbo turėtų ne tik policija, bet ir pasienio tarnybos. Pareigūnams už papildomą darbą yra kompensuojama dvejopai – pinigais arba poilsio diena, tačiau pripažįstama, kad nė viena kompensacija nėra gera.

„Jeigu kompensuojama pinigais, reikia papildomų lėšų, jeigu tai yra kompensuojama poilsio diena, vadinasi, gatvėje bus mažiau budinčių policininkų“, – teigė R.Palaitis.

Ministras neatmeta galimybės, kad, nerandant lėšų, gali tekti mažinti darbuotojų skaičių vidaus reikalų sistemoje.

„Iki šiol mes manėme, kad visos sunkmečio priemonės yra laikinos. Dabar jau matome ir Vyriausybėje yra priimti atitinkami sprendimai, kad įstatymų, priimtų iki 2011 metų sausio 1 dienos, galiojimas pratęsiamas dar keleriems metams. Reikės priprasti, kad tai – ilgalaikė padėtis, ir imtis struktūrinių reformų, matyt, mažinant darbuotojų skaičių. Aš nematau kitos išeities“, – teigė R.Palaitis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių