Paskelbtas nuosprendis analogo neturinčios kontrabandos organizatoriui

Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį Vygantui Pankai, kaltintam rekordinės kokaino kontrabandos, slėptos anglyse, kurios neaptiko net rentgenas, kas buvo pirmas kartas Europoje, organizavimu. Jam skirtas dvylikos metų įkalinimas, iki nuosprendžio įsiteisėjimo, paliekant laisvėje – intensyvios priežiūros, naudojant apykoję, sąlygomis. Skelbiant nuosprendį V.Panka nepasirodė.

Skydu tapo charakteristika

Kaip jau rašyta, iš pradžių slapstęsis, vėliau pats atvykęs į policiją ir suimtas, tačiau galiausiai už 50 tūkst. eurų užstatą Apeliacinio teismo paleistas V.Panka kaltintas ne tik neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotikų bei jų kontrabandos organizavimu, bet ir neteisėta įmonių veikla bei dokumentų klastojimu.

Už sunkiausią iš šių nusikaltimų – neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotikų numatytas laisvės atėmimas nuo dešimties iki penkiolikos metų.

Kaltinimą šioje byloje palaikęs Kauno apygardos prokuroras Mindaugas Sabaitis siūlė įkalinti V.Panką trylikai metų. Atsižvelgta į tai, kad jis iki šiol neteistas ir neturi jokių galiojančių administracinių nuobaudų.

Prokuroro įsitikinimu, surinkta pakankamai duomenų, kad V.Panka organizavo minėtą analogo iki tol Europoje neturėjusią kontrabandą ir suvokė, ką daro, todėl ir prisistatinėjo svetimais vardais bei veikė per tarpininkus ir viena pavojingiausių bendrininkavimo formų – organizuotoje grupėje. To įrodymas – Kauno apygardos teismo jau paskelbtas, tačiau dar neįsiteisėjęs nuosprendis jo bendrininkams.

Vygantas Panka/Vilmanto Raupelio nuotr.

Prašė atsiriboti nuo sukelto ažiotažo

V.Pankos advokatas Giedrius Danėlius tikino teismą, kad nėra jokių duomenų, kad jo ginamasis padarė šiam inkriminuojamus nusikaltimus.

Anot V.Pankos advokato, kaip jo ginamasis gali būti kaltinamas kokaino kontrabandos organizavimu, jeigu jam apiforminti šį krovinį, kuris pagal dokumentus buvo akmens anglis, padėjusios Rusijos pilietės atžvilgiu ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo nutrauktas? O tai, kad V.Panka tikrai nežinojo, kad krovinyje slepiamas kokainas, pasak jo advokato, įrodo tai, jog, anot teisėsaugininkų, savo bendrininkams jis nebuvo nurodęs laikytis jokios konspiracijos. Šie perkrovinėjo jį dienos metu šalia judraus prekybos centro ir naudodamiesi mobiliaisiais telefonais.

V.Pankos advokatas prašė teismo atsiriboti nuo aplink šią bei ankstesnę bylą, kurioje kaltinimai pareikšti vadinamiesiems jo ginamojo bendrininkams, sukelto ažiotažo. Ir V.Panką išteisinti.

To paties prašė ir pats teisiamasis.

Maskvos šešėlis

Kaip jau rašyta, V.Panka jam pareikštų kaltinimų nepripažįsta.

Duodamas teisme parodymus, jis teigė, kad su dviem kolumbiečiais, įvėlusiais jį į šią istoriją, prieš dešimt metų jį Maskvoje supažindino Jonas. Apie šį žino tik tiek, kad jis gyvena Ispanijoje. Apie 2013-uosius minėti kolumbiečiai jį vėl susirado. Šį kartą – be Jono. Tada jie jau buvo ėmęsi prekybos akmens anglimi verslo.

Anot V.Pankos, iš pradžių jo pagalbininkė – Rusijos pilietė buvo radusi kolumbiečių angliai pirkėjų Kaune. Tačiau, šie jų prekę išbrokavo. O V.Pankai pareikalavus kolumbiečių sumokėti jam už darbą, šie pasiūlė naują akmens anglies krovinį – su brangakmeniais. Esą šie – kontrabanda tik siunčiant juos iš Kolumbijos, nes pastaroji turi brangakmenių eksporto kvotas. O ES jie kontrabanda nelaikomi.

Už šį krovinį kolumbiečiai žadėjo apie 10 tūkst. eurų. Be to, atsiųsti žmogų, kuris tuos brangakmenius iš akmens anglies paims. V.Panka teigė jo net nematęs, kaip ir vieno kartu su šiuo užsieniečiu sulaikyto alytiškio. Tačiau trečiojo sulaikytojo telefoną jam buvo davusi kažkuri krovinių pervežimo bendrovė.

Minėtos trijulės sulaikymo metu V.Panka teigė buvęs Ispanijoje. Išvyko į ją išvakarėse. Ir apie tai sužinojo tik iš žiniasklaidos.

Buvo įtariamas ir sūnus

Pasak V.Pankos, dvi lietuviškas įmones, dėl kurių neteisėtos veiklos bei dokumentų klastojimo jis taip kaltintas, jis nusipirko dėl prekių iš Rusijos ar į šią tranzito per Lietuvą draudimo.

Tačiau, tai negalėjo padaryti savo vardu, nes turi problemų su banku – jo žmona buvo nusipirkusi namą, kurį turėjo per krizę parduoti. Nepaisant to, dar liko skolinga 130 tūkst. eurų, dėl ko buvo pradėta asmens bankroto procedūra.

Anot V.Pankos, fiktyviais jo įsigytų įmonių direktoriais tapo sūnaus surasti kiemo draugai. Šie, kaip ir sūnus, taip pat buvo tapę įtariamaisiais ir net buvo suimti.

Tačiau, galiausiai ikiteisminis tyrimas jų atžvilgiu buvo nutrauktas.

V.Pankos sūnus pasinaudojo teise neduoti tėvo teisme parodymų.

Minėta Rusijos pilietė, kurios atžvilgiu ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotikų bei jų kontrabandos nutrauktas, o dėl dokumentų klastojimo buvo išskirtas į atskirą bylą, Klaipėdos apylinkės teismo už tai nubausta 100 eurų bauda.

Nuteistoji jos neskundė.

Įkliuvo su įkalčiais

Alytiškiai Kęstutis Zienka ir Vaidotas Matulaitis bei Kolumbijos ir Nyderlandų Karalystės pilietybę turintis Diego Pena Murillo, kurie, anot teisėsaugininkų, buvo V.Pankos suburtos organizuotos grupuotės nariai, buvo sulaikyti 2015-ųjų liepos 3-iąją prie vieno Alytaus angaro su įkalčiais. Iš jame buvusių 129 tonų anglies tespėję išgryninti apie 12 kilogramų kokaino. Nors vėliau nustatyta, kad jo ten buvo ne mažiau 71 kilogramo.

Tai paaiškėjo, ekspertams nustačius, kas maišelio, išsinešto iš minėto angaro, kurį kažkur vežė K.Zienka, viduje. Ir patiems teisėsaugininkams rankomis perrinkus likusį anglių kiekį.

Kaip tada teigta, šios trijulės sulaikymo metu iš nusikalstamo pasaulio perimto kokaino vertė juodojoje rinkoje – daugiau nei 40 mln. eurų.

K.Zienkai, V.Matulaičiui ir D.P.Murillo taip pat buvo pareikšti kaltinami dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotikų bei jų kontrabandos.

Anot teisėsaugininkų, ši trijulė iš V.Pankos buvo gavusi konkrečias užduotis.

Pastarajam atplukdžius į Klaipėdos uostą krovinį bei išsinuomojus Alytuje angarą, jame D.P.Murillo turėjo išgryninti akmens anglyje paslėptą kokainą. Ir išmokyti to K.Zienką su V.Matulaičiu.

Šie turėjo pasitikti atplukdytus konteinerius, organizuoti krovinio iškrovimą bei sandėliavimą.

O K.Zienka – dar ir pasitikti D.P.Murillo.

Vaidotas Matulaitis (kairėje), Diego Pena Murillo (viduryje), Kęstutis Zienka (dešinėje)

Sulaukė užtarimo

V.Matulaitis ir K.Zienka, stoję prieš tą patį Kauno apygardos teismą, tikino tik krovę minėtame angare anglis, nieko nežinodami apie jose slepiamus narkotikus.

Anot K.Zienkos, tai jis daręs V.Pankos prašymu. V.Matulaitis teigė – kad paprašytas K.Zienkos jam padėti.

O D.P.Murillo pareiškė, kad atvyko tada į Lietuvą siųstas dviejų Kolumbijos piliečių tarpininko, gyvenančio Olandijoje, dėl šiame anglių krovinyje paslėptų smaragdų. Tačiau terado jų vos du. Galimai dėl to, kad dauguma krovinio maišų buvo praplyšę.

Pernai sausį Kauno apygardos teismas pripažino D.P.Murillo, K.Zienką ir V.Matulaitį kaltais dėl visų jiems inkriminuotų nusikaltimų. Ir nuteisė D.P.Murillo devynerių metų laisvės atėmimu, K.Zienką – aštuonių su puse, V.Matulaitį – aštuonerių.

Tačiau spalį Apeliacinis teismas visus tris dėl kokaino kontrabandos išteisino. O V.Matulaitis išteisintas ir dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotikų. Dėl to kaltais pripažinti tik D.P.Murillo su K.Zienka, nepakeičiant jiems Kauno apygardos teismo skirtos bausmės.

Skandalinga atomazga

Prokurorai minėtą Apeliacinio teismo sprendimą apskundė Aukščiausiajam Teismui.

Ir šis šiemet balandį Apeliacinio teismo nuosprendį panaikino bei grąžino šiam bylą atgal – nagrinėti iš naujo.

Po šio Aukščiausiojo Teismo sprendimo netikėtai iš Kybartų pataisos namų į laisvę buvo paleistas D.P.Murillo. Nors jis ir toliau turėjo būti iki naujojo nuosprendžio suimtas.

Po šio skandalo kaltinimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo pareikšti dviem Kybartų pataisos namų pareigūnams. Jų bylos Vilkaviškio teismas dar neatvertė.

Nepradėjo dar nagrinėti kartu su skundais dėl Kauno apygardos teismo nuosprendžio Aukščiausiojo Teismo sugrąžintos K.Zienkos, V.Matulaičio bei D.P.Murillo bylos ir Apeliacinis teismas. Nuspręsta laukti, kol į Lietuvą bus pargabentas Nyderlanduose pagal Europos arešto orderį sulaikytas D.P.Murillo.NAUJAUSI KOMENTARAI

>Tomas Alva Edisonas

>Tomas Alva Edisonas portretas
Matosi, kad chemiją ryja, kurią šiaip kiaulėms šeria, kad mėsa greičiau augtų.

Tomas Alva Edisonas

Tomas Alva Edisonas portretas
Matosi, kad daugiausia laiko praleidžia "kačialkoj". Geriau atmintį lavintu.

tik Masiulis

tik Masiulis portretas
dar neteistas...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių