Žmogus, iš kurio mokėsi ne tik vaikai

Šviesus, visapusiškas žmogus, iš kurio mokėsi ne tik vaikai, bet ir mokytojai – taip Kauno rajono garbės ženklo savininką, mokytoją lituanistą, kraštotyrininką Antaną Dagilį apibūdina jo buvę mokiniai ir kolegos.

Šviesus, visapusiškas žmogus, iš kurio mokėsi ne tik vaikai, bet ir mokytojai – taip Kauno rajono garbės ženklo savininką, mokytoją lituanistą, kraštotyrininką Antaną Dagilį apibūdina jo buvę mokiniai ir kolegos.

Renka medžiagą knygai

Neseniai 80-metį atšventęs mokytojas yra parašęs knygą "Tabariškių parapija", kartu su bendraklasiu rašytoju Robertu Keturakiu parengęs knygą apie pokariu Garliavos vidurinę mokyklą baigusią pirmąją abiturientų laidą "Gyvenimas be stebuklų". Šiuo metu ringaudiškis mokytojas renka medžiagą knygai apie Garliavos valsčių.

Baigęs Garliavos vidurinę mokyklą, A.Dagilis Vilniaus universitete stojo į žurnalistiką, tačiau nebuvo priimtas, nes nebuvo komjaunuolis. Tuomet įstojo studijuoti lituanistikos. Vadinamasis 1956 m. lituanistų kursas, kuriame studijavo ir rašytojas Juozas Aputis, tapo žinomas represinėms sovietinėms struktūroms: tai jie per Vėlines lankė Rasų kapines, rinko parašus, kad Vilniaus arkikatedra bazilika būtų grąžinta tikintiesiems. Baigus šį kursą kelias į kai kurias darbovietes buvo uždarytas.

Arčiau širdies – literatūra

Mokytojauti A.Dagilis pradėjo Gudelių vidurinėje mokykloje, po metų buvo paskirtas į Tabariškių aštuonmetę. 1977–2003 m. lituanistu dirbo Noreikiškių vidurinėje mokykloje (dabar – Akademijos U.Karvelis gimnazija). Mokytojas prisimena, kaip sovietmečiu iš vykdomojo komiteto važiuodavusios komisijos jam, kaip ir kai kuriems kitiems mokytojams, siūliusios direktoriaus postą su sąlyga, kad jie stosią į komunistų partiją. Ši perspektyva A.Dagilio neviliojo.

Pasak mokytojo, jam arčiau širdies visada buvo literatūros mokymas, tačiau sovietmečiu tai daryti buvo sudėtinga. "Trečdalis buvusios privalomos literatūros apskritai nenusipelno literatūros vardo – tai buvo politizuoti dalykai. Tai labai iškreipė lietuvių literatūrą – visos tos "usnynės", "kalvio Ignoto teisybės". Be to, būdavo, taisai vienuoliktokų dvyliktokų rašinius. Jei kokios, kaip mes vadindavome, kudlotos minties nepavingiuoji – turi aiškintis idėjiniams tikrintojams", – prisiminė pašnekovas.

Turėjo didžiulį autoritetą

Švenčiant jubiliejų, mokytojo namuose, šiai progai skirtame renginyje Ringaudų bibliotekoje rikiavosi sveikintojų eilės: buvę mokiniai ir kolegos, bendruomenės nariai, valdžios atstovai.

"Mokytojas A.Dagilis – labai šviesus, padorus žmogus, tikras Lietuvos patriotas, daug nuveikęs tam, kad gimtoji kalba taptų kiekvieno mokinio savastimi. Puikus kolega, pareigingas, kryptingas žmogus, kolektyve turėjęs didžiulį autoritetą, labai vertintas", – šiais žodžiais jubiliatą apibūdino jo ilgametis kolega, lituanistas, Akademijos U.Karvelis gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Juška.

Jaunystėje savarankiškai dailę studijavęs A.Dagilis yra restauravęs senųjų medžio skulptūrų, sukūręs tapybos darbų. Užsibrėžęs nukopijuoti Ermitažo muziejuje eksponuojamą Leonardo da Vinci „Madoną su kūdikiu“, tai ir padaręs – dailės žinovų vertinimu, labai preciziškai. Šiuo metu Ringaudų bibliotekoje veikiančioje parodoje eksponuojami tapybos darbai, kiti dailės kūriniai iš A.Dagilio kolekcijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

o mano mokytoja

o mano mokytoja portretas
buvo Gina Skarbauskienė.Apie ją netrimitavo laikraščiai ,bet ji -nusotabus šiltas žmogus.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių