Į Kauną užsukęs JT vadovas: tikiuosi, jums nesugadinau sekmadienio popietės (video)

Istorinio, pirmojo Lietuvoje vizito metu Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas užsuko ir į Kauną. Jis čia aplenkė ir savivaldybę, ir vietą, kurioje labai dažnai priimami garbūs svečiai – rotušę.

Ban Ki-moonas susidomėjo tik susitikimu su mokslo bendruomene. Daugiau kaip valandą, numatytą jo vizito Kaune dienotvarkėje, jis praleido Vytauto Didžiojo universitete (VDU). Jam buvo įteiktos šios aukštosios mokyklos garbės daktaro regalijos. Svečias taip pat skaitė pusvalandžio trukmės paskaitą.

Garbės daktaro regalijų įteikimo ceremonija  prasidėjo 15 val. VDU Didžiojoje salėje. Ban Ki-moono ir jo palydos automobiliai prie VDU rektorato, esančio kitoje pusėje nuo Didžiosios salės, sustojo 14.40 val. Kortežą sudarė 7 automobiliai. Garbingą svečią lydėjo ir policijos patrulių automobiliai. Atvykusį į universitetą korėjietį Ban Ki-mooną pasitiko grupelė jo tautiečių studentų, kurie nepraleido progos žinomą vyrą nufotografuoti ir mobiliaisiais telefonais.

Per ceremoniją svečią pristatė VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka. Dar belaukdamas svečio Z. Lydeka portalui kaunodiena.lt teigė, kad pradinė iniciatyva Ban Ki-moonui įteikti VDU garbės daktaro vardą atėjo iš JT biuro Lietuvoje. Tuomet ir pats universitetas ėmėsi žygių, kad pagerbtų svečią. 

Renginyje sveikinimo žodžius tarė prezidentas, VDU Tarybos pirmininkas Valdas Adamkus bei VDU Senato pirmininkas prof. Zigmuntas Kiaupa.

Portalui kaunodiena.lt prezidentas Valdas Adamkus sakė, kad su JT generaliniu sekretoriumi yra tekę ne kartą bendrauti. "Mūsų interesas – aplinkosauga, – pripažino V. Adamkus. – Jis yra tarsi moderatorius tarp didžiųjų valstybių, ieško kelių panaikinti tebeegzistuojančius konfliktus, šiurpinančius žmoniją."

"Generalinio sekretoriaus vizitas yra didelis valstybės, o kartu ir VDU, pripažinimas. Žinau ne vieną atvejį, kai universitetų siūlymų teikti garbės daktaro vardus garbingi asmenys nepriimdavo, tiksliau, rasdavo priežasčių tokio siūlymo atsisakyti", – sakė V. Adamkus.

VDU garbės daktaro vardas Ban Ki-moonui buvo suteiktas už nuolatinį siekį konsoliduoti tarptautinės bendruomenės pastangas sprendžiant pasaulinius iššūkius, viešosios diplomatijos idealų sklaidą ir nuolatines pastangas bei iniciatyvas taikai ir saugumui pasaulyje užtikrinti. Įteikiant garbės daktaro regalijas salė sukėlė itin emocingas net kelias minutes trukusias ovacijas. Itin audingų plojimų sulaukė ir prezidento V.Adamkaus kalba bei palinkėjimas Ban Ki-moonui toliau taip sėkmingai dirbti.

Studentų himną "Gaudeamus", skambėjusį po ceremonijos, giedojo daugelis susirinkusiųjų – tarp jų ir V. Adamkus.

Stebėti garbės daktaro regalijų įteikimo ir JT vadovo paskaitos susirinko pilna salė studentų, miesto ir valstybės politikų. Renginyje dalyvavo ES ambasadorius Maskvoje Vygaudas Ušackas, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas, Kauno meras Andrius Kupčinskas, Kauno technologijos universiteto rektorius Petras Baršauskas ir kt.

Renginyje netrūko ir juokingų momentų: iš jaudulio prof. Z. Kiaupa VDU garbės daktaro laipsnį turinčią Vairą Vykę Freibergą pavadino Lietuvos, o ne Latvijos prezidente. O renginį vedęs VDU atstovas, pakviesdamas kalbėti Ban Ki-mooną, iš jaudulio pamiršo jo pavardę. Akimirkai stojo tyla, o vėliau per salę nuvilnijo atlaidus juokas.

Ne vienas atėjęs į renginį labiausiai laukė Ban Ki-moono paskaitos. "Labas", – susirinkusiuosius lietuviškai pasveikino garbingas svečias. Jis atsiprašė, kad atvyko sekmadienį ir juokavo: "Tikiuosi, jog jums nesugadinau saulėtos sekmadienio popietės". 

"Suprantu, kodėl šis universitetas yra toks prestižinis. Jūs visą laiką dirbate, esate ištroškę žinių. Šis garbės daktaro vardo suteikimas mane motyvuos dar labiau stengtis", – tęsė svečias.

Vėliau jis prabilo apie būtinybę rūpintis žmogaus, moterų teisių užtikrinimu, taip pat kalbėjo apie tolerancijos, atsinaujinančių energijos šaltinių svarbą. "Lietuvoje moterys užima svarbius postus. Netgi prezidentė yra moteris. Tačiau pasaulyje milijonai moterų yra išnaudojamos, gyvena blogiau vien todėl, kad yra moterys", – kalbėjo svečias. Jis prisiminė net ir labai seną Lietuvos iniciatyvą dėl tolerancijos skatinimo. "Kunigaikštis Gediminas parašė laišką su didžiulėmis pasekmėmis. Cituoju: "Mes esame atviri visiems. Atvykite ir dirbkite". Tai puikus pavyzdys. Tačiau vis dar daug žmonių pasaulyje kenčia dėl tolerancijos stokos", – akcentavo diplomatas.

Jis prisiminė ir Sirijos konfliktą. "Kariniai veiksmai – ne išeitis. Dirbu sunkiai ir daug tam, kad tuo įtikinčiau visus kitus", – sakė Ban Ki-moonas.

"Gyvename mažoje globalioje šeimoje – pasaulyje. Milijonai žmonai siekia Jungtinių Tautų pagalbos. Kviečiu jiems padėti kartu. Solidarizuokimės! Padarykime pasaulį geresnį visiems!" – kvietė JT generalinis sekretorius. 

Ban Ki-moono vizitas Lietuvoje truks iki pirmadienio. Į Lietuvą jis atvyko šeštadienį, apsistojo Vilniuje.

69 metų Ban Ki-moonas JT generalinio sekretoriaus pareigas eina nuo 1997 m. Jis aktyviai prisideda prie pastangų spręsti pasaulinius iššūkius: klimato kaitą, pandemiją, skurdą, maisto, energijos ir vandens atsargų užtikrinimą, yra vadinamas tautų taikytoju. Lietuva į JT įstojo vos atgavusi nepriklausomybę 1991-aisiais.

Šiemet Lietuva tapo pirmąja Baltijos valstybe, išrinkta į JT Saugumo Tarybą.

Nuo universiteto įkūrimo jau beveik aštuonioms dešimtims Lietuvai ir VDU nusipelniusių asmenų buvo suteiktas garbės daktaro arba garbės profesoriaus vardas. Tarp jų – prezidentas Valdas Adamkus, Latvijos prezidentė V. V. Freiberga, poetas Česlovas Milošas, antropologė Marija Gimbutienė, menininkas Jonas Mekas, Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius, antropologė Birutė Marija Galdikas, sociologas Zygmuntas Baumanas, Lenkijos Respublikos prezidentas Bronislawas Karolas Komorowskis, Didžiosios Britanijos žurnalistas, savaitraščio „The Economist“ redaktorius Edwardas Lucasas, Lietuvos diplomatas, teisininkas V. Ušackas, Nepriklausomybės akto signatarai, tarptautinį pripažinimą pelnę kūrėjai, pasaulio ir Lietuvos intelektualai.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

kliurka

kliurka portretas
gerai, kad atsirado tiek daug visu gerbiamu politiku priimti svecia...:)o ryztingiausias lietuvos exprezidentas prie ko sitoj kompanijoj?

vistiek MALONU

vistiek MALONU portretas
kad būtent KAUNĄ aplanko toks garbingas asmuo daugiau tokių vizitų -nors kainuoja bet gražu ir smagu

Nu

Nu portretas
Adamkus tai i kiekviena skyle stengias ilysti. Nors siaip jis tiko i ta triju dieduku kompanija ir net geriau nei butu tikes Kauno meras.:)
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių