Tyrimo centras: šiuo metu nėra galimybių rasti partizano J. Lukšos palaikų

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras teigia, kad šiuo metu nemato galimybių surasti legendinio Lietuvos partizano Juozo Lukšos palaikų, nes tam trūksta duomenų.

J. Lukša, turėjęs Skirmanto ir Daumanto slapyvardžius, pokariu buvo vienas iš Lietuvos partizanų vadų, kelis kartus buvo prasiveržęs į Vakarus perduoti žinią apie kovojančią Lietuvą.

Jis žuvo patekęs į pasalą per susišaudymą 1951 metų rugsėjį Garliavos apylinkėse, netoli Kauno.

Pastarąjį dešimtmetį buvo tiriama versija, kad palaikai galėjo būti užkasti Marvelėje, Nemuno paupyje Kauno pakraštyje.

Apytikslę kelių hektarų vietą buvo nurodęs dabar jau miręs buvęs sovietų saugumo agentas smogikas, kuris sakė dalyvavęs J. Lukšos suėmimo operacijoje ir sužinojęs apie užkasimo vietą iš kito agento.

Vykdant tyrimą taip pat buvo ieškoma dokumentų, kur būtų pažymėta bent apytikslė užkasimo vieta, tačiau paieškos Lietuvos ypatingojo archyvo fonduose rezultatų nedavė.

Anot Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktoriaus Ado Jakubausko, tyrinėta ir dar viena hipotetinė versija, kad šalia Kauno galėjo būti analogiška Vilniaus „Našlaičių“ kapinėms vieta, kurioje būtų buvę laidojami Kauno kalinimo įstaigose mirę arba žuvę partizanai.

Tačiau, pasak direktoriaus, nei archyvinėmis paieškomis, nei užklausimais Kauno paminklosaugos specialistams, Kauno savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ bei morgo darbuotojams jokios aktualios informacijos nebuvo gauta.

Tyrimui aktualių pranešimų nebuvo gauta.

A. Jakubauskas atkreipia dėmesį, kad iki šiol aptiktos žuvusių partizanų bei sovietų represijų aukų užkasimo vietos ne pasiremiant dokumentine medžiaga, bet nurodant apie jas žinojusiems asmenims – pavyzdžiui, Tuskulėnų masinę kapavietę nurodė buvęs sovietinis saugumietis, palaidojimus „Našlaičių“ kapinėse – ten dirbusio duobkasio sūnus.

„Tiriant J. Lukšos palaikų užkasimo vietos problemą tikėtasi, kad galbūt atsilieps kas nors žinantis kokią nors reikšmingą informaciją, tačiau tyrimui aktualių pranešimų nebuvo gauta“, – teigia A. Jakubauskas.

„Atsižvelgiant į tai, kas aukščiau išdėstyta, tenka konstatuoti, kad šiuo metu objektyviai neegzistuoja galimybių nustatyti Juozo Lukšos „Skirmanto“ palaikų užkasimo vietos“, – nurodė jis.

Šią informaciją A. Jakubauskas šią savaitę perdavė Prezidentūrai, šiuo raštu jis pasidalino ir su BNS.

Seimas 2021 metus yra paskelbęs partizano Juozo Lukšos-Daumanto metais, nes 2021 metų rugpjūčio 10 dieną sukanka 100 metų nuo jo gimimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunas

kaunas portretas
Tas [auka]]tikra "auka" ---J.Luksai ,,tuo metu -1945m buvo tik 24m ,o jis jau zinojo kas yra okupantai! ir ejo [su tokiais pat jaunais Lietuvos patriotais] ejo ginti Tevyne nuo okupantu komunizmo VIRUSO ...O a-u-k-a turetu pasidometi,kas ir kodel nuzude jo artimuosius ....Lietuvos partizanai isejo jaunuoliai tevyne nuo okupantu ginti ,o ne I amerika !!,,Jei AUKA zino zudika jo sheimos,,--butina pranesti atitinkamom instancijom,,o ne dergti tautos didvyrius-jaunuolius apstrakciai ,,Kas?? negali ivardinti? --neshmeizk!!!!

Žilvinas Ručys

Žilvinas Ručys portretas
kažkada profesinės mokytojas ( greičiausiai kgbistas ) nuvežė krauti kažkokių dokumentų ir įrangos , tai viena darbuotoja perdavė bylą , pasirodo ten buvo kažkokių partizanų byla ar kažkieno byla , ir kitos kažkokios bylos , pranešėm policijai , bet toliau neaišku kuo baigėsi . Nuotraukose buvo pakarti žmonės .

Auka

Auka portretas
Kada pradėsite statyti paminklus jų aukoms?Jie Lietuvoje išžudė 125000 nekaltų Lietuvos žmonių.Čia tik tie,kuri pateko į statistiką,otai toli gražu nevisi.Mano nužudyti tėvai,senelis,teta,vėliau ir jos vyrą pakišo po Nemuno ledu Jų kapai nežinomi gyvą.O kiek per juos žmonių atsidūrė Sibire.Štai,apie ką reikia kalbėti.O ne žudikus ir jų vadus dievinti.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių