Paauglių darbas vasarą: skatinti ar neleisti? Pereiti į pagrindinį turinį

Paauglių darbas vasarą: skatinti ar neleisti?

2014-06-10 12:10

Ne vienas paauglys pasvajoja apie galimybę užsidirbti pačiam, kad gautus pinigus galėtų leisti kur tik panorėjęs. Vasarą darbo paieškos nėra lengvos, todėl pasipila nuoskaudos, kad sunku prisibelsti į darbdavių duris. "Kauno diena" į tai bandė pažvelgti kitu kampu – ar vasaros darbas paaugliui duoda naudos, o gal jis kenkia?

Paauglių darbas vasarą: skatinti ar neleisti?
Paauglių darbas vasarą: skatinti ar neleisti? / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Ne vienas paauglys pasvajoja apie galimybę užsidirbti pačiam, kad gautus pinigus galėtų leisti kur tik panorėjęs. Vasarą darbo paieškos nėra lengvos, todėl pasipila nuoskaudos, kad sunku prisibelsti į darbdavių duris. "Kauno diena" į tai bandė pažvelgti kitu kampu – ar vasaros darbas paaugliui duoda naudos, o gal jis kenkia?

Giedrė Gutautė Kliemienė, psichologė

Darbas yra gera praktika paaugliui. Dirbant suvokiama, iš kur atsiranda pinigai, kyla paauglio savivertė, kad jis pats sugeba užsidirbti ir, norėdamas ką nors nusipirkti, neturi prašyti pinigų iš tėvų. Bet netinkama ir nepatartina, kad paauglys dirbtų visą vasarą. Svarbu, kad turėtų laiko ir erdvės poilsiui. Paskutinėse klasėse ir taip yra didelė įtampa, tad būtina skirti laiko sau ir nuo visko atsitraukti. Pervargus sunkiau sekasi mokslai, prastesnė emocinė būsena. Svarbu ne tik tai, kad liktų laiko pailsėti, bet ir kad darbas tiktų, patiktų, kad dirbdamas paauglys gerai jaustųsi. Nemielas darbas vargina daug labiau. Būtų gerai, kad dirbti norėtų ir veržtųsi pats jaunuolis, o ne būtų stumiamas, verčiamas, įpareigojamas. Idealus atvejis, kad visą uždarbį jis galėtų leisti savo nuožiūra. Aišku, būna situacijų, kai paaugliai turi padėti išlaikyti šeimą, bet tai yra šiek tiek per didelė atsakomybė nepilnamečiui. Kiek laiko skirti poilsiui: dvi savaites ar mėnesį, o likusią atostogų dalį dirbti ar visai nedirbti – priklauso nuo paauglio interesų, poreikių. Laisvalaikiu jis turėtų užsiima veikla, kuri jam leidžia atsipalaiduoti, atitrūkti nuo mokslų, darbo. Noriu pabrėžti, kad būreliai yra geras dalykas, bet jie turi būti vaiko pasirinkimas, o ne tėvų. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad televizorius, kompiuteris nėra blogis iš esmės. Svarbu balansas. Jeigu vaikas visą laiką sėdi prie kompiuterio bendraudamas su draugais, gal vertėtų jį paskatinti su tais draugais susitikti, kartu kur nors nuvykti.

Ona Žukienė, Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmų direktorė

Atstovaujame neformaliajam ugdymui, esame suinteresuoti, kad paaugliai turėtų laisvalaikio užsiėmimų ir vasarą. Tačiau esu už tai, kad jie turėtų ir galimybę šiek tiek padirbėti. Tai tikrai nekenkia. Aišku, būtina palikti ir laiko pailsėti, nes mokymosi programos yra beprotiškai sunkios, varginančios. Po pamokų vaikai ir paaugliai pas mus ateina šokti, dainuoti, vaidinti, piešti. Matome, kaip jie mokykloje būna nuvargę. Jie tikrai yra verti atostogų. Bet jos yra gana ilgos, tad, manau, norintieji spėtų ir pailsėti, ir padirbėti. Anksčiau savivaldybė finansuodavo viešuosius darbus, todėl turėjome galimybę įdarbinti maždaug dešimt jaunuolių. Jiems skirdavome pagalbinius darbus – valyti langus, patalpas ir pan. Norinčiųjų būdavo daug. Tokia galimybe buvome patenkinti ir mes, ir paaugliai.

Artūras Liaudinskas, ūkininkas iš Mitkūnų kaimo, Kauno r.

Šešerius septynerius metus buvau daręs pertrauką – mokinių nesamdžiau, bet tik todėl, kad buvau sumažinęs veiklos apimtis. Tiesiog nebereikėdavo pagalbos iš šalies, patys apsidirbdavome. Šiemet aviečių ir braškių plotus padidinome, todėl prireiks dešimties–penkiolikos žmonių. Jau kreipėsi apie dešimt moksleivių. Kaip ir anksčiau, pasiūlymu skinti uogas labiau domisi mergaitės. Joms tai ir geriau sekasi: dirba greičiau, kruopščiau, daugiau prirenka. Skinti pradėsime kitą savaitę. Darbo bus dviem trims savaitėms. Kodėl priimu mokinius? O ką kaime galiu pasikviesti? Nėra daugiau kam dirbti. Jaunimas man daug metų padėdavo ir nesu juo nusivylęs. Būna, kad po kelių dienų kai kurie pasako apsigalvoję, kad toks darbas – ne jiems. Bet tai  natūralu.

Stasys Buškevičius, Kauno miesto tarybos narys

Patys paaugliai turi apsispręsti, ar dirbti per atostogas, ar jas leisti kitaip. Darbas rodo žmogaus asmenybės brandą, savarankiškumą. Jis yra drausminanti, ugdanti priemonė. Suteikia žinių, patirties, kuri pravers ateityje. Yra grėsmės, kad paauglys dirbdamas pervargs, kad rugsėjį į mokyklą grįš anaiptol nepailsėjęs. Tai priklauso nuo gebėjimo planuoti savo laiką. Be to, pagal įstatymus yra nustatytas tam tikras nepilnamečių darbo ir poilsio režimas. Juk nesam Ch.Dickenso laikų anglai, kai reikdavo dirbti vos 24 val. per parą. Į paauglių darbą vasarą žiūriu kaip į generalinę repeticiją prieš žengimą į suaugusiųjų pasaulį, kai gyvenimas bus pakankamai sudėtingas, kai reikės suderinti darbą, šeimą ir daugybę kitų pareigų.

Pats vasaromis dirbau nuo 15 metų ir tikrai nesigailiu. Viskas gerai ir tokiu atveju, jei jaunas žmogus per atostogas dirbti nenori, bet per jas turi galimybę lankyti būrelį ar kitaip aktyviai prasmingai ilsėtis. Tačiau noriu pabrėžti, kad labai gerbiu tuos, kurie sugeba vasarą dirbti, o mokslo metais – gerai mokytis. Dirbant smegenys veikia visai kitu ritmu nei per pamokas. Be to, juk tuos tris mėnesius žmogus turi kažką veikti. Darbas su saiku priklausomai nuo kiekvieno poreikių ir sugebėjimų mokslams ir poilsiui netrukdo. Reikia mokėti derinti darbą, poilsį, tinkamai organizuoti savo laisvalaikį. Ir tai nėra vien tik paauglių problema. Daugelis suaugusiųjų nuo to kenčia. Ne vienas sukasi nesibaigiančių darbų verpete, kol visiškai išsenka, dėl to žlunga ir šeimos ir pan.

Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Inga Balnanosienė

Kaip ir kiekvienais metais moksleiviai jau nuo balandžio pabaigos aktyviai domisi galimybe padirbėti per vasaros atostogas. Kiekvieną dieną Kauno teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centre apsilanko iki 20 darbo ieškančių moksleivių. Jiems suteikiama informacija apie laisvas darbo vietas, teisės aktus, reglamentuojančius nepilnamečių darbo sąlygas. Moksleiviai taip pat ypatingai domisi darbo rinka: paklausiomis profesijomis, atlieka profesinio kryptingumo testus.

Nuo gegužės 12 d. iki birželio 12 d. Jaunimo darbo centras moksleivius kviečia į Atvirų durų dienas. Paprastai vidurinėje mokykloje besimokantys moksleiviai darbo ieško per vasaros atostogas, o darbo biržoje registruoti nepilnamečiai, kurie niekur nedirba ir nesimoko, ieško galimybės įsitvirtinti darbo rinkoje nuolatiniam darbui. Tokių asmenų nėra daug, Kaune mieste ir rajone jų registruoti septyni. Šių metų birželio 9 d. Kauno mieste ir rajone buvo registruotos 25 laisvos darbo vietos moksleiviams. Jiems siūloma dirbti lauko prekyboje, žemės ūkio srityje. Darbdaviai siūlo minimalų darbo užmokestį. Laisvų darbo vietų skaičius, siūlomas moksleiviams per paskutinius metus nesikeitė, vasaros atostogų metu kiekvieną dieną moksleiviams galime pasiūlyti 15–20 laisvų darbo vietų. Darbdaviai, siūlantys darbo vietas moksleiviams, jas registruoja ne pirmus metus, jie noriai įdarbina jaunuolius ir džiaugiasi moksleivių atliekamu darbu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų