Netikėtumas: Kaune pristatyta originali gyvybės viza

Vakar Kaune, Sugiharos savaitės simpoziumo „Diplomatai, gelbėję žydų gyvybes“ metu buvo pristatyta originali japonų diplomato Chiunės Sugiharos išduota gyvybės viza. Jų originalai pasaulyje – itin reti.

1939–1940 m. Ch.Sugihara rezidavo Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulas. Antrojo pasaulinio karo metais jis išgelbėjo apie 10 tūkstančių Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų gyvybes – jiems išdavinėjo vadinamąsias gyvenimo vizas į Japoniją, oficialiai neturėdamas Japonijos vyriausybės pritarimo.

Išduotų gyvybės vizų originalai pasaulyje yra labai reti ir vertinami. Lietuvoje žinomas vienintelis originalas, kuriuo Sugiharos renginio metu ir sutiko pasidalyti istorinių asmens dokumentų kolekcionierius Vytautas Šaikus. Šį svarbų dokumentą savo kolekcijoje turintis vyras pasakojo, kad viza į jo rankas pateko atsitiktinai.

„Atsitiktinumas, kadangi aš dokumentus renku jau ilgą laiką, prieš savo pirmąją parodą, kurioje dalyvavau 1997 m., pradėjau atrinkinėti sukauptą kolekciją, ir pamatėme tą vizą, kreipėmės į Japonijos ambasadą. Jie patvirtino, kad čia yra autentiška Ch.Sugiharos viza. Kaip įsigijau? Žinot, nueini į kolekcionierių klubą, pamatai, kas įdomu, ir perki“, – apie vizos įsigijimą pasakojo kolekcionierius V.Šaikus.

Kolekcionuoti jis pradėjo, nes stigo pinigų, o asmens dokumentai jam pasirodė informatyvūs ir įdomūs. Kelintais metais viza pateko į jo rankas, jis neprisimena, mat tuo metu sako dar nesupratęs, kad nusipirktas į kolekciją dokumentas toks svarbus.„Įsigijau dar sovietmečiu, tuo metu ir kainos buvo kitokios nei dabar,. Tada tikrai nežinojau, kad tai svarbus dokumentas“, – sakė V.Šaikus

Tai buvo siurprizas mums patiems, kadangi tai yra labai retas atvejis – rasti vizos originalą.

Jo kolekcijos perlas – Japonijos diplomato Ch.Sugiharos suteikta tranzitinė viza buvo išduota 1940-ųjų rugpjūčio 15-ąją Kaune, Japonijos konsulate, Lenkijos piliečiui – žydų tautybės komersantui Zyskindui Celmeisteriui. Šis žmogus – vienas iš daugelio, kuriam Ch.Sugihara išdavė vizą, siekdamas išgelbėti jo gyvybę.

Kolekcionierius atskleidė, kad jis buvo susisiekęs ir su šio žmogaus, kuriam gyvybės viza buvo išduota, artimaisiais. „Susisiekiau su jo artimaisiais. Pasirodo, jis 1956 m. žuvo automobilio avarijoje. Brazilijoje, San Paulo mieste gyvena jo šeima, jiems nusiunčiau vizos kopiją. Kiek žinau, jis buvo pasikeitęs pavardę, tačiau kelionės tikslą su viza jis pasiekė“, – pasakojo V.Šaikus.

Sugiharos savaitės organizatoriai džiaugiasi, kad kolekcionierius maloniai sutiko pasidalyti viza su šventės svečiais. VDU sako, kad tai didelis šventės netikėtumas.

„Tai buvo siurprizas mums patiems, kadangi tai yra labai retas atvejis – rasti vizos originalą. Japonijoje apskritai yra žinomos tik dvi gyvybės vizos, ir jie šiuos dokumentus saugo seifuose. Net neįtarėme, kad tokia viza gali būti Lietuvoje“, – įspūdžiais dalijosi vienas iš Sugiharos savaitės organizatorių, Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas.

Šį dokumentą taip pat bus galima išvysti lapkričio 7 d. vyksiančioje istorinių asmens dokumentų kolekcionieriaus V.Šaikaus parodoje valdovų rūmuose, Vilniuje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dėl vizos

Dėl vizos portretas
Be abejo, veltui vizų niekas nedalino, jos buvo mokamos. Žinant koks kiekis vizų buvo išduotas galima įsivaizduoti kokios pajamos buvo gautos. Išvadas apie didvyrius gelbėtojus darykitės patys.

kiek

kiek portretas
dar bus brukomas tas nostalginis genocidas i zmoniu ypac jaunimo smegenis juk visi zinome ir visi nukentejo tai gal mirusiems AA o gyviems ramybes meiles ir pakantumo.....

...

... portretas
Stebėtinos metamorfozės - šlovinam dokumentų padirbinėtojus.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių