Kokios privalomojo sveikatos draudimo garantijos užsienyje?

 • Teksto dydis:

Kauno teritorinė ligonių kasa primena – Europos Sąjungos teisės aktai nustato, kad vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje narėje ar Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje (Europos Ekonominės Erdvės – EEE šalys narės) apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu asmenys, laikinai nuvykę į bet kurią kitą ES ar EEE šalį narę, turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o paslaugų išlaidas kompensuoja valstybinis sveikatos draudimas. Ši tvarka galioja ir Šveicarijoje bei Jungtinėje Karalystėje (JK).

Dokumentas, patvirtinantis šią teisę – Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK, kortelė), kurią Lietuvoje išduoda teritorinės ligonių kasos. Ji išduodama privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims – asmenims, kurie moka arba už kuriuos mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, arba apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Planuojantys kelionę į ES, EEE, Šveicariją ar Jungtinę Karalystę gyventojai ESDK gali užsisakyti naudodamiesi ligonių kasų teikiamomis elektroninėmis paslaugomis (https://e.vlk.lt), taip pat prašymus išduoti Europos sveikatos draudimo kortelę gali pateikti asmeniškai atvykę į teritorinę ligonių kasą ar į teritorinės ligonių kasos atstovų savivaldybėse darbo vietą, arba užpildytą skaitmeninę prašymo formą pateikti elektroniniu paštu.

Elektroniniu būdu ESDK užsisakantys gyventojai prašyme gali nurodyti, kad pagamintą ESDK pageidauja gauti registruotu paštu (LR teritorijoje). Tokiu atveju, asmuo kortelę gauna neišeidamas iš namų.

Asmeniškai į ligonių kasą Kaune ir Marijampolėje atvykusiems kortelės išduodamos iš karto. Kauno teritorinės ligonių kasos atstovų darbo vietose Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių, Prienų, Raseinių, Šakių ir Vilkaviškio savivaldybėse – per 7 dienas.

Mokėti už Europos sveikatos draudimo kortelę nereikia.

Būtinoji medicinos pagalba, kurios išlaidų kompensavimą garantuoja ESDK, paprastai teikiama dėl ūmaus susirgimo ar nelaimingo atsitikimo. Būtinosios pagalbos mastą nustato gydantysis gydytojas. Pagalbą teikiantis gydytojas turi atsižvelgti į numatomą lankymosi šalyje narėje trukmę, nes, vadovaujantis ES teisės aktais, turi būti suteikta tokio masto pagalba, kad nereikėtų dėl medicininių priežasčių anksčiau laiko grįžti į šalį, kurioje asmuo apdraustas sveikatos draudimu.

Reikia įsidėmėti, kad būtinosios medicinos pagalbos paslaugos iš valstybinio sveikatos draudimo apmokamos, jeigu jos suteikiamos valstybinei sveikatos sistemai priklausančiose gydymo įstaigose. Tik šiose įstaigose pripažįstama Europos sveikatos draudimo kortelė. Paslaugos, pateikus kortelę, teikiamos vadovaujantis šalies, į kurią asmuo atvyko laikinai, teisės aktais, tarsi jis būtų apdraustas tos šalies valstybiniu sveikatos draudimu. Jeigu pagal šalyje galiojančius teisės aktus, šalies apdraustieji moka paciento priemokas, paciento priemokas teks mokėti ir Lietuvos apdraustajam, pateikusiam ESDK. Paciento priemokos nekompensuojamos. Nekompensuojamos ir paslaugų, nepriskiriamų gydymo paslaugoms, išlaidos.

Kartais atsitinka, kad asmuo išvykdamas nepasiėmė ESDK, kelionės metu pasibaigė ESDK galiojimo terminas, asmuo prarado ESDK kelionės metu ir kt., tokiu atveju siūlome pasinaudoti galimybe savo mobiliajame įrenginyje savarankiškai susiformuoti Sertifikatą, laikinai pakaičiantį Europos sveikatos draudimo kortelę, kuris suteikia tokią pačią apsaugą kaip ir ESDK. Sertifikatą sau ir savo nepilnamečiams šeimos nariams galima susiformuoti internete adresu https://e.vlk.lt.

Svarbu žinoti, kad nutrūkus privalomojo sveikatos draudimo galiojimui Lietuvoje, Europos sveikatos draudimo kortele naudotis negalima, nors kortelėje nurodytas jos galiojimo terminas dar nepasibaigęs. Pasinaudojus ESDK nesant apdraustam privalomuoju sveikatos draudimu, ligonių kasa apmokės kitos ES šalies gydymo įstaigai už suteiktą būtinąją pagalbą,

tačiau vėliau kreipsis į neteisėtai kortele pasinaudojusį asmenį dėl žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo. Neatlyginus žalos savanoriškai, žala išieškoma teismine tvarka.

Kitų ES, EEE šalių narių ir Šveicarijos aukštųjų, bendrojo lavinimo, profesinių mokyklų studentai ir moksleiviai, nedeklaravę išvykimo gyventi į kitą šalį (jiems prievolės deklaruoti išvykimą gyventi į kitą šalį LR gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas nenustato), turi nepamiršti ligonių kasai kiekvienais mokslo metais pateikti mokyklos išduotą pažymą, patvirtinančią moksleivio ar studento statusą. Vadovaujantis šia pažyma, Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registre padaromas įrašas, patvirtinantis asmens draudimą privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, ir pateikus prašymą, išduodama kortelė, galiojanti iki einamųjų mokslo metų pabaigos. Asmenys, kurie studijuoja JK aukštosiose mokyklose, Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis draudžiami, jeigu mokytis pradėjo iki 2020-12-31 ir mokslus tęsia toje pačioje aukštojoje mokykloje. Tik šiems JK studijuojantiems asmenims išduodama ESDK.

Asmenys, komandiruojami dirbti į ES, EEE šalis nares, Šveicariją, Jungtinę Karalystę ilgesniam nei pusės metų laikotarpiui, privalantys deklaruoti išvykimą Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka, turi teisę gyvenamojoje šalyje gauti ne tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugas pateikę ESDK, bet ir planines gydymo paslaugas.

Kad galėtų įgyvendinti šią teisę, komandiruojami apdraustieji turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą, pagal paskutinę gyvenamąją vietą Lietuvoje ir pateikti prašymą išduoti S1 dokumentą, kurį asmuo privalo užregistruoti gyvenamosios šalies valstybinį sveikatos draudimą administruojančioje įstaigoje arba, asmens pageidavimu, teritorinė ligonių kasa pati išsiunčia asmeniui išduodamą dokumentą kitos šalies kompetentingai įstaigai registravimui. Užregistravus S1 dokumentą, asmuo įgyja teisę į visas valstybinio sveikatos draudimo apmokamas paslaugas, kurios teikiamos tos šalies apdraustiesiems. Lietuvos ir užsienio kompetentingos įstaigos Europos Sąjungos teisės aktų nustatyta tvarka kompensuoja savo šalių apdraustiesiems suteiktų planinių medicinos pagalbos paslaugų išlaidas.

S1 dokumentas išduodamas ir išvykstantiems nuolat gyventi į ES, EEE šalis nares, Šveicariją ar Jungtinę Karalystę, deklaravusiems išvykimą pensininkams, neįgaliems asmenims, kuriems mokamos Lietuvos Respublikos įstatymais nustatytos pensijos arba mokamos kelių ES šalių pensijos, tačiau jų darbo stažas Lietuvoje didžiausias ir jie negauna, šalies, į kurią persikėlė gyventi, pensijos.

Privalomasis sveikatos draudimas taip pat garantuoja asmenims teisę į tarpvalstybinę sveikatos priežiūrą. Tai reiškia, kad pacientas, turėdamas asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa, gydytojo siuntimą konsultacijai, procedūrai, operacijai ar medicininei reabilitacijai, turi teisę dėl šios paslaugos teikimo kreiptis į gydymo įstaigą bet kurioje ES, EEE šalyje narėje. Už paslaugas, suteiktas kitos ES, EEE šalies narės gydymo įstaigoje, pacientas sumoka savo lėšomis ir per vienerius metus nuo paslaugos suteikimo gali kreiptis į teritorinę ligonių kasą dėl išlaidų kompensavimo. Jis turi pateikti prašymą kompensuoti išlaidas, LR gydymo įstaigos gydytojo išduotą siuntimą ar jo kopiją, įstaigos, kurioje buvo gydomas, išduotą išrašą iš medicininių dokumentų bei paslaugos apmokėjimą patvirtinančius finansinius dokumentus. Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Pažymėtina, kad kompensuojamos tik tokių asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidos, kurios teikiamos ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto Lietuvoje. Sprendimą ar išlaidos gali būti kompensuojamos ir kokia suma kompensuojama priima teritorinių ligonių kasų komisijos, atsižvelgdamos į Sveikatos apsaugos ministro įsakymais nustatytas bazines paslaugų kainas. Kompensuojama suma negali būti didesnė, nei Lietuvoje teikiamos tokios pačios paslaugos bazinė kaina ir negali viršyti faktinių išlaidų.

Raginame gyventojus, vykstant į kitas ES, EEE šalis, Šveicariją ar Jungtinę Karalystę, prieš kelionę pasidomėti sveikatos apsauga ir, jeigu kyla klausimų, kreiptis į teritorines ligonių kasas. Taip pat išsamią informaciją apie privalomojo sveikatos draudimo garantijas galima rasti internete adresu https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1.NAUJAUSI KOMENTARAI

oho

oho portretas
psd niekam nereikalingas,visvien uz viska reikia moketi, kazkas sau i kisene ji pasiima
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių