Pernai tuometė Kauno valdžia suskubo atleisti mokyklų sargus ir rado, kas įrengtų signalizacijas, bet spėjama, kad kai kas galėjo pasipelnyti iš šio sandorio. Tuo domėjosi ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.
Niekas nepatikrino?
"Kauno dienos" redakciją pasiekė informacija, kad pernai skandalingai vykusį saugos ir priešgaisrinių signalizacijų įrengimą miesto mokyklose ir toliau lydi keisti dalykai – kai kuriose įstaigose dalis nuo piktavalių turinčios apsaugoti įrangos galėjo būti nesumontuota. Įtariama, kad taip sutaupyti pinigai galėjo būti panaudoti kokioms nors kitoms reikmėms.
"Problemų yra: nuolat kažkas įsijungia, įvyksta trumpasis jungimas, tai vis kviečiame, kad remontuotų", – neslėpė Šančių vidurinės mokyklos direktorius Romanas Jasulaitis. Įstaigos vadovas sakė neapsieinantis ir be žmogiškųjų resursų, nes šalia mokyklos esantis katilinės pastatas yra be signalizacijos – jį saugo mokyklos budėtojai.
Pasiteiravus, ar mokykloje įrengti visi reikalingi prietaisai, kad saugos ir priešgaisrinės signalizacijos veiktų efektyviai, R.Jasulaitis tikino negalintis atsakyti. "Nesu matęs nei konkurso techninių sąlygų, nei sutarties su rangovu, nei kokiomis sąlygomis ji pasirašyta. Savivaldybė skelbė konkursą, jie turėjo ir sužiūrėti, ar viskas įrengta. Aš mokykloje jokios komisijos ar darbų perdavimo–priėmimo dokumentų nemačiau ir net nežinau, ar ta sistema tinkama naudoti", – aiškino ugdymo įstaigos vadovas. Jis pasidžiaugė tik tuo, kad iškilus problemoms specialistai atvažiuoja taisyti gedimų.
Anot R.Jasulaičio, kol kas neaišku, ar tokia saugos sistemos pertvarka išties padeda sutaupyti, nes mokyklos turėjo įdarbinti budėtojus, kurie liktų ilgiau mokykloje ir įjungtų signalizacijas. "Dar reikia pažiūrėti, per kiek laiko tos signalizacijos atsipirks ir iš viso kiek laiko jos galės tarnauti", – pastebėjo R.Jasulaitis.
Paskambinus į dar dvi miesto mokyklas, jų vadovai neigė turintys problemų dėl pernai įdiegtų saugos ir priešgaisrinių signalizacijų, bet apie detales kalbėti nenorėjo.
Vėlavo, bet geri
"Kauno diena" rašė, kad praėjusios kadencijos savivaldybės taryba nusprendė panaikinti sargų pareigybes mokyklose, atleisti darbuotojus, o mokyklų saugumą užtikrinti įrengus signalizacijos sistemas.
Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi Vilniuje registruota bendrovė "Atea" nesugebėjo laiku – iki birželio 1-osios – atlikti darbų, o mokyklų vadovai turėjo sukti galvas, kaip apsaugoti pastatus ir turtą, kai sargų jau nebuvo, o signalizacijos dar nebuvo įrengtos. Savivaldybė informavo, kad pastatų saugumu privalo pasirūpinti bendrovė "Atea", samdydama saugos tarnybos ekipažus, kol bus įrengtos signalizacijos.
"Galime pareikšti pretenzijų. Už kiekvieną pradelstą dieną jie turės sumokėti 4 tūkst. litų delspinigių. Jeigu turtas bus sugadintas ar pavogtas, privalės atlyginti žalą. Jiems kainuos ir saugos ekipažai", – tuomet aiškino Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros valdybos direktorius Virginijus Mažeika. Jis tikino, kad konkursą laimėjusi bendrovė atitiko kvalifikacinius reikalavimus, yra gana žinoma, įgyvendina didelius projektus.
Bendrovės "Atea" projektų vadovas Artūras Kokas tuomet aiškino, kad sutarties įsipareigojimai vykdomi ir darbai atliekami, nors mokyklų vadovai tvirtino priešingai. Netrukus tuometis savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis patvirtino, kad Viešųjų pirkimų tarnyba leido bendrovei "Atea" pratęsti signalizacijų įrengimo terminą ir darbus baigti iki liepos pabaigos, bet "Kauno dienos" žiniomis, ir papildomai suteikto laiko bendrovei nepakako darbams baigti.
Kai kurie tarybos nariai jau tada spėliojo, kad savivaldybė visiškai nekontroliavo nei vykstančių darbų, nei kaip išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai, o vėliau pasigirdo kalbų, kad šiuo konkursu galėjo rūpintis viena politinė jėga.
Tikrino samdyta bendrovė
Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio ir finansų skyrius Ūkio poskyrio vedėjas Vygandas Žiurkelis aiškino, kad viskas buvo atlikta tinkamai. Jis patvirtino, kad pernai bendrovė "Atea" signalizacijas įrengė visose 77 mokyklose, kaip ir planuota, o šiemet buvo rengti dar du viešieji pirkimai signalizacijoms keliose įstaigose įrengti. Pasak V.Žiurkelio, tuos darbus atliks jau ne bendrovė "Atea".
Paklaustas, ar visose mokyklose saugos sistemos veikia tinkamai, jis ėmė filosofuoti. "Žinote, technika yra technika, ji ir genda, ir išeina iš rikiuotės. Žmogus taip pat suserga", – samprotavo savivaldybės tarnautojas. Jis pripažino, kad gedimų kai kuriose mokyklose būta, bet esą rangovas operatyviai reaguoja į iškvietimus, viską sutvarko ir problemų nekyla.
Poskyrio vedėjas neigė įtarimus, kad rangovas galėjo sutaupyti nemenką pinigų sumą – esą viskas buvo patikrinta. Pasiteiravus, ar savivaldybės darbuotojai tikrino įrengtas sistemas ir jų tinkamumą, V.Žiurkelis aiškino, kad tai darė samdyta bendrovė "Ekspertika". "Mums nebuvo reikalo sudaryti kokios nors komisijos darbams priimti, nes tai darė "Ekspertika", o vienas mūsų poskyrio darbuotojas dalyvavo kartu. Buvo apžiūrėtos visos mokyklos, atliktos fotofiksacijos", – tikino Ūkio poskyrio vedėjas.
Neaišku, kiek sutaupė
Savivaldybė ne kartą skelbė, kad sargų atleidimas ir signalizacijų įrengimas padės sutaupyti mokyklų saugumui skiriamų lėšų.
"Dar prieš skelbiant konkursą buvo atlikti skaičiavimai. Sutaupymas yra akivaizdus, bet aš nesu įgaliotas įvardyti skaičių", – išsisuko V.Žiurkelis. Pasiteiravus, ar savivaldybė, kaip žadėjo, išreikalavo iš bendrovės "Atea" delspinigių už laiku neatliktus darbus, Ūkio poskyrio vedėjas taip pat ėmė gudrauti.
"Delspinigiai jiems tikrai nemenki, net įspūdingi paskaičiuoti, yra ir dokumentai išsiųsti, bet tokiai didelei bendrovei tos sumos gal ir nėra didelės", – aiškino savivaldybės tarnautojas. Jis teigė šių skaičių nežinąs, nes tuos reikalus tvarko Apskaitos skyrius.
Nusiplovė rankas
Ieškant, kas įrengtų signalizacijos sistemas mokyklose Viešųjų pirkimų komisijai vadovavo tuometis administracijos direktoriaus pavaduotojas Remigijus Skilandis, bet jis sako, kad tai buvo seniai ir nelabai ką pamena.
Jis tikino nieko nežinąs ir apie galimus rangovo sutaupymus ar ne visą sumontuotą įrangą. "Viešųjų pirkimų komisijos įgaliojimai baigiasi su pirkimo sutarties pasirašymu. Paskui jau viskas – sutarties prižiūrėtojų reikalas. Jie atsako, ar viską padarė, ar ką sutaupė. Tą turėjo daryti Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros valdyba", – nukreipė kalbą R.Skilandis.
Apie STT pareigūnų domėjimąsi šiuo viešuoju pirkimu paklaustas Valdybos direktorius V.Mažeika kalbėjo labai nenoriai. "Oficialiai to teigti negaliu. Iš gandų esu girdėjęs. Aš pats nebuvau susitikęs su tų tarnybų žmonėmis, o pavaldiniai yra sakę, kad buvo", – labai atsargiai rinkdamas žodžius pripažino valdybos direktorius, bet to nesureikšmino. Jo manymu, pareigūnai norėjo tiesiog kontroliuoti didelės vertės pirkimą, ir tiek.
Patys STT pareigūnai tos informacijos nei patvirtino, nei paneigė. "Specialiųjų tyrimų tarnyboje ikiteisminis tyrimas nėra atliekamas. Todėl neturime ką pakomentuoti", – tokį atsakymą atsiuntė STT Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Ruslanas Golubovas.
"Esame nepatenkinti tuo švietimo ir ugdymo įstaigų saugos modeliu ir esama situacija. Žinome, kad darbai stipriai vėlavo, mokyklos turėjo verstis ir be sargų, ir be signalizacijų, bet kol kas atgarsiai iš mūsų dar nepasiekė", – pridūrė naujasis vicemeras Povilas Mačiulis.
Skaičiai
Pirminė viešojo pirkimo kaina buvo 8 mln. litų. Signalizacijas įsipareigojusi įrengti bendrovė konkursą laimėjo pasiūliusi darbus atlikti už 5,2 mln. litų. Savivaldybė šią sumą rangovui turėtų sumokėti per ketverius metus.
Naujausi komentarai