Nelengvos žydų gelbėtojos artimųjų paieškos

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ieško buvusios kaunietės Anastazijos Vasiliauskienės (1905–1976) giminių. Pernai Izraelyje ji pripažinta Pasaulio Tautų Teisuole, jos vardas bus įrašytas Garbės sienoje Teisuolių sode, Jad Vašem muziejuje Jeruzalėje, o diplomas ir medalis bus įteikti Teisuolės artimiesiems.

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ieško buvusios kaunietės Anastazijos Vasiliauskienės (1905–1976) giminių. Pernai Izraelyje ji pripažinta Pasaulio Tautų Teisuole, jos vardas bus įrašytas Garbės sienoje Teisuolių sode, Jad Vašem muziejuje Jeruzalėje, o diplomas ir medalis bus įteikti Teisuolės artimiesiems.

Vienintelis ryšys – anūkė?

Manoma, kad Kaune gyvena A.Vasiliauskienės artima giminaitė Laima Strasevičienė, kurios muziejaus darbuotojams nepavyksta surasti. Pastaroji kaunietė ieškoma norint pranešti žinią apie A.Vasiliauskienei suteiktą Pasaulio Tautų Teisuolės vardą.

Pasak muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos Danutės Selčinskajos, apie A.Vasiliauskienės pasiaukojimą, gelbėjant žydus, žinoma seniai – Lietuvoje 1995 m. ji buvo apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, tačiau Pasaulio Tautų Teisuolės vardas suteiktas tik 2013 m., kai dėl to kreipėsi Izraelyje gyvenantis Ilja Levis.

Apie tai jau niekada nesužinos A.Vasiliauskienės dukra Marija Struskauskienė, mirusi 1999 m. Kaune. Apie pastarosios mirtį pranešė kaunietė L.Strasevičienė. Manoma, kad būtent ši kaunietė yra A.Vasiliauskienės anūkė arba susijusi su ja kitais artimais giminystės ryšiais.

Padėjo badaujantiesiems

Apie A.Vasiliauskienės žygdarbį gelbstint žydus galima sužinoti iš atsiminimų, kuriuos 1994 m. užrašė jos dukra Marija Vasiliauskaitė-Struskauskienė. Juose ji rašo, jog Ramygalos valsčiuje, Gudelių kaime, gimusi jos mama baigė Panevėžio gimnaziją, studijavo VDU studijavo fizikinę chemiją, tačiau, nebaigusi studijų, dirbo valstybinėse įstaigose.

Kai vokiečiai okupavo Kauną, A.Vasiliauskienė gyveno Kaune, Kęstučio g. 17-ajame name, šalia kurio buvo įsikūrusi vokiečių karinė įstaiga. Į jos kiemą buvo atvedami karo belaisviai, kuriems sutartoje vietoje A.Vasiliauskienė, padedant kaimynėms, perduodavo išbadėjusiems belaisviams surinktą maistą.

1942 m. Vasiliauskų šeimai teko persikraustyti į 36-uoju numeriu pažymėtą namą Napoleono g. Priešais jį plytėjo griuvėsiais užversta teritorija – joje dirbdavo ir karo belaisviai, ir iš Vilijampolės geto atvesti žydai.

A.Vasiliauskienė, dirbdama privačioje valgykloje, sugebėjo suorganizuoti maisto atliekų tiekimą atvarytiems į sunkius darbus žmonėms.

Gelbėjo iš mirties

Dirbusieji minėtoje teritorijoje žmonės žinodavo Vasiliauskų buto trečiajame aukšte langus ir stebėdavo, ar nebus duotas koks ženklas, kur jiems padėtas maistas. Maža to, geto pogrindininkė Civa Kamajienė, matydama A.Vasiliauskienės norą padėti žmonėms, susitarė su ja dėl buto panaudojimo antifašistiniam pogrindžiui. Į Vasiliauskų butą buvo atsiunčiami ir fašistų persekiojami žydai, kurie čia gaudavo nakvynę ir vykdavo toliau.

Prieš pagarsėjusią "Vaikų akciją" buvo organizuotas geto vaikų gelbėjimas. A.Vasiliauskienei buvo perduotas trejų metų berniukas Ilja Levis. Ji gelbėjo ir kitus žydų vaikus: Rachilę, Mišą ir Anetą, kurie ilgainiui buvo perduoti globoti kitiems žmonėms, nes slėpti tiek vaikų pilname gyventojų name buvo labai pavojinga.

1944 m. pavasarį Vasiliauskai persikraustė į Kulautuvą, kur taip pat priglaudė ir slėpė ne vieną žydų tautybės asmenį. Apie šią bebaimę išprususią moterį rašė žinoma žydų gelbėtoja Sofija Binkienė knygoje "Ir be ginklo kariai".

Prašo atsiliepti

"Ieškome L.Strasevičienės todėl, kad Lietuvoje vyksta Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimo ceremonijos, kuriuose pagerbiami apdovanojami asmenys arba jų atstovai, o apdovanojimus įteikia Izraelio valstybės ambasadorius", – aiškino D.Selčinskaja.

Tokiu atveju, jei nepavyksta surasti Pasaulio Tautų Teisuolių artimųjų, jų apdovanojimai lieka muziejuje Jeruzalėje, tačiau Pasaulio Tautų Teisuolio pavardė įrašoma Garbės sienoje, Teisuolių sode, Jad Vašem muziejuje.

Prašoma atsiliepti Anastazijos Vasiliauskienės ir jos dukters Marijos Struskauskienės artimųjų. Skambinti D.Selčinskajai šiais telefonais: (5) 261 5729 arba 8 604 76 288.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių