Bendruomenės ir menininkai tampa bendraautoriais

"Tai pats bendruomeniškiausias kūrinys, sukurtas festivalio metu. Mūsų siekis buvo suburti bendruomenę bendram tikslui, įtraukti ją į kūrybos procesą ir paskatinti kiekvieną bendruomenės narį įdėti savo indėlį – tai pavyko", – džiaugėsi "Nykoka" meno vadovas Tadas Šimkus.

Ir kaimynai, ir benamiai

Kaunas turi Šančius, o Vilnius – Pilaitę, kurioje šeštus metus veikia "Beepart" meno dirbtuvės, skatinančios atgaivinti vieną iš miegamųjų sostinės rajonų. "Meno dirbtuvių veikla prasidėjo nuo organizuoto sendaikčių turgaus ir įvairių kitų veiklų, skirtų skirtingoms Pilaitėje gyvenančioms socialinėms grupėms (vaikams, moksleiviams, senjorams), o jau dabar Pilaitėje vyksta didelis šviesų festivalis, tapęs tarptautiniu projektu, sutraukiančiu apie 20 tūkst. žmonių", – pasiekimais pasidalijo "Beepart" savanorė Indrė Misiulytė.

Ryšys su žmonėmis mezgasi lėtai ir atsargiai. Tai patvirtino socialinio meno projekto, į kurį buvo įtraukti benamiai iš Lietuvos ir Anglijos, Mančesterio, "Padainuok man labanakt" organizatorė Ieva Petkutė. "Visuomenėje nepakankamai vertinami žmogiškieji ryšiai. Projekto metu įvyksta ne tik asmeniniai, bet ir bendruomeniniai, visuomeniniai pokyčiai. Trumpalaikiais projektais siekiame prieiti prie kiekvienos visuomenės grupės, todėl pats procesas tampa labai svarbus. Kad jis vyktų sklandžiai ir atvirai, svarbūs žmogiškieji ryšiai."

Projektas, taip pat palietęs socialiai jautrią grupę – nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų auklėtinius – "(ne)LAISVAS menas", prie kurio prisidėjo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto (KF) Grafikos katedros dėstytojai ir studentai.

"Projekto tikslas buvo išeiti iš mokslo institucijos ribų ir pasitelkus dailės terapiją pasiekti kitokią – nuteistųjų – auditoriją. Jaunuoliai, kuriems buvo vedami dailės užsiėmimai, iš pradžių buvo nusiteikę priešiškai, tačiau bendraujant, dalijantis mintimis, dialogas ėmė megztis. Menininkams, vedusiems užsiėmimus, didelį įspūdį paliko nuteistųjų reakcija į išgirstus komplimentus, pagyrimus, kurie paskatino juos susimąstyti apie tai, kad gyvenimas gali būti kitoks", – pasakojo VDA KF viešųjų ryšių koordinatorė Agota Adomavičiūtė.

Poveikis ir menininkams

Ne tik socialinės grupės atsargiai reaguoja į su jais dirbančius menininkus. Su iššūkiais susiduria ir patys kultūrinių iniciatyvų organizatoriai. I.Petkutė paatviravo, kad socialiniuose projektuose dalyvaujantys menininkai keičiasi.

"Reikia atsiriboti nuo požiūrio, kad kūrėjas ir atskirtį patiriančios socialinės grupės atstovas stovi ant skirtingų laiptelių, nes svarbiausia dalyvaujant socialiniame projekte – pasinaudoti galimybe mokytis vieniems iš kitų. Bendruomenė, su kuria dirbama, išgyvena visuomenės neteisybę, o būtent meninė veikla sukuria tą erdvę, kurioje gali tarpti teisinga bendruomenė, o socialiai pažeidžiami žmonės patys turi ją atrasti. Kūryba tampa forma, kuria galima kalbėti apie savo patirtį, nes kiti būdai yra pernelyg sudėtingi", – diskusiją reziumavo I.Petkutė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Bendruomenės

Bendruomenės portretas
Absoliutus melas, kad Šilainių mikrorajone "nėra didesnės aktyviai veikiančios bendruomenės"... Žmonės, gal pasižiūrėkite Šilainių seniūnijos puslapį! Ir nemeluokite. Kažkodėl niekas nerašo, o ir Kauno diena nesidomi, kad rudenį vyko Šilainių rudenėlio šventė, kurią organziavo VšĮ Šialinių bendruomenės centras, kad vysta kito Šilainių bendruomenės centro sveikatingumo ir fizinio aktyvumo programa, kad vyko renginys "Metropolio vakarai". Negi Kaune tik Žemieji Šančiai augina kopūstus? Negi tik jų kopūstai ir Šančinės svarbios Kaunui?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių