50-osios R. Kalantos susideginimo metinės: jis įspaudė ryškų pėdsaką daugelyje iš mūsų

 • Teksto dydis:

Šeštadienį sukanka lygiai 50 metų, kai Kauno miesto sode protestuodamas prieš okupacinį sovietų režimą susidegino devyniolikmetis Romas Kalanta.

Laisvės alėjoje, ties Miesto sodu, prie R. Kalantai skirto memorialo, vidurdienį surengtas Kauno šokio teatro „Aura“ ir Kauno simfoninio orkestro jungtinis pasirodymas.

„Šiandien sukanka 50 metų nuo dienos, kuri atvertė naują puslapį Kauno ir visos Lietuvos istorijoje. Romas Kalanta įspaudė ryškų pėdsaką daugelyje iš mūsų. Devyniolikmečio vaikino auka įkvėpė pasitikėjimo, kad galime pasipriešinti. Jo didvyriškas poelgis sukėlė masinę antisovietinę bangą. R. Kalantos drąsa buvo stipresnė už diktatūrinę santvarką, suvaržymus, prievartą ir grasinimus. Kaunas didžiuojasi žinodamas, kad tai – mūsų miesto žmogus. Už kelią į išsilaisvinimą ir nepriklausomybę jis atidavė brangiausią turtą – gyvybę. Gegužės mėnuo kasmet sugrąžina „Kauno pavasario“ nuotaikas. Jos mums primena apie asmenybę, tapusią tvirtu tautiškumo ir kovos už laisvę simboliu. Deja, istorija dažnai pasikartoja. Dabar su okupantu narsiai kaunasi mūsų broliai ukrainiečiai. Nuo priešo jie gina ne tik save, bet ir visą Vakarų pasaulį“, – sakė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

Visvaldas Matijošaitis. M. Zinkevičiaus / Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Anot mero, Kaunas kiek galėdamas ir toliau prisidės, kad žiaurų genocidą patyrę žmonės vėl gyventų po taikiu dangumi.

„Turime žemai nusilenkti Ukrainos herojams. Jų dėka mes galime būti čia ir atiduoti nuoširdžią pagarbą. Dėkoju kauniečiams, kad šią svarbią dieną esame drauge. Prisiminkime paskutinius Romo Kalantos ištartus žodžius: „Laisvę Lietuvai!“. Tegul jais visada bus gyva mūsų iškili tauta“, – kalbą baigė Kauno miesto meras.

Šią dieną Kaune ne tik lankomas R. Kalantos kapas ir padėtos gėlės Romainių kapinėse ir prie paminklinio akmens šalia jo namų Panerių gatvėje, taip pat atidaromos parodos, vyksta muzikiniai pasirodymai, interaktyvios pilietiškumo žaidynės.

1972 metų gegužės 14 dieną Kauno miesto sode protestuodamas prieš okupacinį režimą susidegino devyniolikmetis R. Kalanta. Prieš mirtį jis spėjo sušukti: „Laisvę Lietuvai!“, jo užrašų knygelėje rastas įrašas: „Dėl mano mirties kalta tik santvarka“.

Gegužės 18 dieną į R. Kalantos laidotuves susirinkę žmonės sukėlė stichiškas protesto manifestacijas. Ypatingojo archyvo duomenimis, jose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. asmenų, joms malšinti buvo mestos didelės milicijos, vidaus kariuomenės ir draugovininkų pajėgos, buvo suimti 402 demonstracijų dalyviai, iš jų 50 patraukta administracinėn atsakomybėn, dešimt aktyviausių dalyvių nubausti laisvės atėmimu.

Seimas šiuos metus yra paskelbęs R. Kalantos metais.NAUJAUSI KOMENTARAI

DAR NET NEPASTAČIUS PAMINKLO

DAR NET NEPASTAČIUS PAMINKLO portretas
ant Kalantos kapo,,,,nenudžiūvus ašaroms...kaunietis mieras užkišo už balkio VISI inžinieriaus diplomą ir nuėjo dirbti į mentyną...ir dar į tookį skyrių :(((

QWX

QWX portretas
Taip, Romai, atrodo laisvės kaina Lietuvoje po 50 metų: h t t p s : / / w w w . laikmetis. lt / nerami-naktis-prie-seimo-baigesi-arestais-ir-suzalojimais-pildoma/

Jonas

Jonas portretas
Daugelis menkinančių , komjaunuoliai, tiesiog pikčiukai. Lietuva visada buvo gyva tikrų žmonių širdyse ir galvose.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių