Universali dizaino kalba – šiuolaikinei sostinei

  • Teksto dydis:

Laimė – suprojektuojamas dalykas. Skamba ambicingai? Taip, būtent dėl to programa "Dizainas laimei" yra viena esminių kolonų, laikančių projektą "Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022".

Ši programa, remdamasi kokybiškiausiais pavyzdžiais, žiniomis ir idėjomis, kuria naują patogaus miesto ir miestietiškumo sampratą, paremtą dizainerių bei aplinkos specialistų rekomendacijomis. "Dizainas laimei" siekia miestą pritaikyti visiems ir savo renginiais bei kitais projektais ugdo šiuolaikinį miestietį. Juk dar 2015 m. Kaunas tapo pirmuoju regiono miestu, gavusiu UNESCO Dizaino miesto statusą, kuris sykiu yra ir įvertinimas, ir įpareigojimas.

"Jau ruošiant programos paraišką mums buvo aišku, kad norime Kauną matyti ir pristatyti ne tik kaip modernistinės architektūros, bet ir kaip šiuolaikinio dizaino miestą", – sako "Kaunas 2022" vadovė Virginija Vitkienė. Apskritai, nuo auditorijų plėtros iki žalesnio miesto dizainas kaip priemonė svarbi visose Europos kultūros sostinės veiklos sferose. Taigi kuo 2022-aisiais nustebins pats "Dizainas laimei"?

Prieš keletą metų būtent "Kaunas 2022" pakvietė visus miesto ir rajono gyventojus švęsti Tarptautinę laimės dieną – kovo 20-ąją. Tai tapo viena didžiųjų projekto sėkmės istorijų, kuri neabejotinai bus tęsiama ir po 2022-ųjų. Tai didelis simpatiškas edukacinis projektas, mokantis atidumo kitam, dėmesio niuansui, jautrumo smulkmenoms. Iki šiol Laimės diena suvienijo tūkstančius žmonių verslo įmonėse, kultūros organizacijose, namų, mokyklų ir darželių bendruomenes.

Dizainas / M. Plepio nuotr.

Kitų metų kovo 20 d. visi bus kviečiami švęsti laimę būti bendruomenėje, o jau kovo 17-ąją nusiteikimą šventei inicijuos tarptautinis kongresas "Laimės prielaidos 2022. Bendruomenės". Pasitelkdami mokslą ir meną, kongreso dalyviai kvies kritiškai mąstyti ir tikrinti laimės prielaidas.

Lyg vešlus medis išsišakojusiame "Dizaino laimei" veiklų žemėlapyje – ir naujas gidas bei ženklinimo sistema plačiau auditorijoms atsiverti siekiančioms kultūros įstaigoms. Dar 2020 m. "Kaunas 2022" parengė elektroninį kultūros prieinamumo gidą "Kultūra visiems", skirtą kultūros organizacijoms, objektų valdytojams ir renginių organizatoriams, siekiant kultūros objektus ir renginius padaryti prieinamesnius visoms visuomenės grupėms, ypač – specialiųjų poreikių turintiems žmonėms.

Gidą lydi nemokama, visiems atvira ženklinimo sistema, sukurta dizaino profesionalų "Critical". Joje naudojami universalūs ženklai, nusakantys, kaip vienas ar kitas objektas ar renginys yra pritaikytas asmenims, turintiems skirtingas – regos, klausos, judėjimo ar proto – negalias, nusakys judėjimo kryptis ir kitas galimybes. Visi jau dabar kviečiami šią sistemą naudoti tinklalapiuose, lankstinukuose, plakatuose, objektų interjere ir eksterjere.

Viena didžiausių 2022-ųjų intrigų – kūrybiškam meniniam gyvenimui prikeliama žemkasė Nemune prie Zapyškio. "Nemuno7" – tai Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas Kauno rajone, tarnausiantis kaip vieša kultūrinė erdvė, vizualaus meno, medijų ir technologijų, tarpdisciplininio bendradarbiavimo, mokslo, kūrybos, gamtos ir kultūros centras.

Laimės diena. / M. Plepio nuotr.

Objektas, kuris oficialiai bus pristatytas kitų metų gegužės 22-ąją, atsiras dar 1965 m. anuometėje Čekoslovakijoje pastatytoje žemkasėje, kuri dėl pasenusios, upės ekosistemai žalingos technologijos nebegali būti naudojama pagal tiesioginę paskirtį. Be įvairių atvirų kultūros vyksmų, čia bus įrengta erdvė ir menininkų rezidencijoms. Žinoma, su jų kūrybiniais rezultatais galės susipažinti visi laivo lankytojai.

Išskirtinę programą rugsėjį pasiūlys trečią kartą vykstantis, Lietuvoje toks vienintelis landšafto dizaino festivalis "Magenta". Viešose erdvėse neįtikėtinas idėjas miesto kontekstui pristatys tarptautinės menininkų, architektų, landšafto specialistų komandos iš Lietuvos, Lenkijos, Čilės, Ispanijos, Vokietijos, Serbijos, Meksikos, Nyderlandų ir kitų šalių.

Festivalis "Magenta" dovanos edukacijos programas miesto gyventojams, viešas diskusijas, ekskursijas, tarpdisciplininius projektus, kitus renginius, skatins taktinį urbanizmą, viešų erdvių ir landšafto dizaino objektų kūrimą.

Pasaulinės dizaino organizacijos – BEDA (Europos dizaino asociacijų biuras), EIDD (Dizainas visai Europai), ICoD (Tarptautinė dizaino taryba), UNESCO – Kauną pasirinko savo svarbiausiems metiniams renginiams organizuoti. Tai unikali galimybė pristatyti Kauną tarptautinėje erdvėje, o patiems pajusti, kad miestas – tai kūryba.

"Dizainas laimei" siekia miestą pritaikyti visiems ir savo renginiais bei kitais projektais ugdo šiuolaikinį miestietį.

Tarptautinių dizaino tinklų asamblėja, Lietuvos dizaino savaitė, "Gero dizaino" apdovanojimai ir, žinoma, Tarptautinis Kauno dizaino festivalis – viskas spalį. Pastarasis renginys, inicijuotas "Kaunas 2022" komandos – ambicingas tarpdisciplininių renginių ciklas, kviesiantis miestiečius ir miesto svečius pažinti autentiško Kauno dizaino šaknis, Lietuvos šiuolaikinio dizaino kūrėjus, dizaino inovacijas, pažangias užsienio kūrėjų praktikas, o ir keliantis klausimus apie miesto patogumą ir prieinamumą visiems, galimybes visiems kurti mieste ir jo apylinkėse meno galeriją viešose miesto erdvėse.

Dar vienas tarptautinis pasiekimas – per programą "Dizainas laimei"  Kaune pirmą kartą įgyvendinama unikali belgų kompanijos "Designregio Kortrijk vzw" sukurta dizaino inovacijų programa "5X5®". Ji suteikia galimybių Kauno įmonėms, veikiančioms įvairiose srityse, pagal licencijuotą dvylikos žingsnių programą vienus metus bendradarbiauti su dizaineriais vystant naujus ir tobulinant jau esamus produktus, paslaugas ar procesus.

Kauno dizaino festivalio metu vyksiančioje parodoje bus pristatyti jungtiniai flandriškųjų ir lietuviškųjų programų rezultatai. Šis projektas yra vienas iš UNESCO Dizaino miestų tinklo narių – Kortreiko ir Kauno – kultūrinio bendradarbiavimo pavyzdžių.

Laimės diena. / M. Plepio nuotr.

Kortreikas Kaunui turės ir daugiau dovanų – Steigiamojo Seimo aikštėje Europos kultūros sostinės titulo proga bus įkurdinta trimatė K raidės formos skulptūra, arba "K-Totem". Kortreiko gyventojams jau gerai pažįstamas objektas nuolat keis savo išvaizdą, taip suteiks galimybę pasirodyti daugybei puikių kūrėjų. Planuojami intensyvūs kūrybiniai mainai – Flandrijos menininkai apipavidalins Kaune stovintį "K-Totem", o mūsiškiai vyks į Kortreiką.

2022-ųjų spalį Kaune vyks ir tradicinis Tarptautinis kaulinio porceliano simpoziumas. Paroda "Porceliano miestas" ikoniniame Kauno centrinio pašto pastate atskleis Kauno porceliano meno ir dizaino tradicijas bei inovacijas. Būtent čia bus eksponuojami unikalūs ir serijiniai dailiosios keramikos gamykloje "Jiesia" gimę kūriniai.

Norintieji daugiau sužinoti apie lietuvišką dizainą (ir, galbūt, pasisemti įkvėpimo naujiems projektams) tam progą turės beveik visus metus. Nuo vasario iki pat lapkričio Laisvės alėjos ir jos prieigų vitrinose veiks paroda "Lietuvos dizainas: from Temporary to Contemporary" (Lietuvos dizainas: nuo laikinosios iki šiuolaikinę). Tai dizaino artefaktų paroda-pasakojimas, sausio 22–spalio 20 d. pristatysiantis Lietuviško dizaino raidą ir skirtingas sritis: baldus, grafinį dizainą, šviestuvus, tekstilę.

Kauno paveikslų galerijoje kitąmet įsikurs interaktyvi paroda "Kauno asorti": grafinio dizaino istorijos ir jų aktualizavimas". Joje – XX a. antrosios pusės plakatai ir jų eskizai, dėžutės, prekių ženklų projektai, kurie dizaino kalba komunikuoja laiką, tapatumą, tvarumą, atliepia šių dienų aktualijas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių