Netradicinė knyga apie ryškiausią lietuviškos scenos divą

 • Teksto dydis:

Tarpukario scenos žvaigždės, operos solistės Marijonos Rakauskaitės gyvenimas tapo naujoje knygoje pristatomos istorijos pagrindu. "Marijona stebuklų šalyje" – pirmoji iš naujojo ciklo įkvepiančias moterų biografijas vaikams ir paaugliams pristatančių knygų.

Lemtingos paralelės

Legendinei solistei skirtos knygos autorės – Berlyne gyvenanti lietuvių kilmės pianistė, Hamburgo aukštosios muzikos ir teatro mokyklos dėstytoja, Lietuvos kompozitorių sąjungos garbės narė prof. Raminta Lampsatytė ir iliustratorė iš Izraelio Shlomit Yeshayahu.

Knyga parašyta lietuvių ir anglų kalbomis, iliustruota daugiau nei 30 autorinių S.Yeshayahu piešinių. "Yra išleistos knygos apie Vydūną, Joną Basanavičių, o ši – pirmoji, kurioje pasakojama moters biografija. Ketinu parašyti knygas apie Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, Konstanciją Brunzaitę ir galbūt Lazdynų Pelėdą", – "Kauno dienai" yra sakiusi R.Lampsatytė.

Tarpukario operos divos asmenybe profesorė susidomėjo lankydamasi Kaune esančiame L.Truikio ir M.Rakauskaitės memorialiniame muziejuje. R.Lampsatytė ryšį su operos soliste pajuto ne tik dėl muzikos. Abiejų moterų biografijose galima atrasti paralelių. Būdama 30-ies M.Rakauskaitė paliko savo šeimą Čikagoje ir sugrįžo į tėvynę, kurią vadino Stebuklų šalimi, o R.Lampsatytė, gimusi Čikagoje, savo gyvenimą ir karjerą sukūrusi Berlyne, kiekvienais metais po kelis kartus sugrįžta į Lietuvą, kur įgyvendina įvairius projektus, veda dainavimo meistriškumo pamokas jauniems mūsų šalies talentams, organizuoja koncertus, meno parodas, rengia knygų pristatymus.

Išradinga struktūra

Iš pradžių sukūrusi išsamią garsiosios solistės biografiją koliažiniu formatu, aprėpiančiu gausią archyvinę medžiagą, R.Lampsatytė nusprendė su šia unikalia asmenybe supažindinti jaunąją kartą.

Iš naujo pažvelgusi į scenos divos biografiją, profesorė knygoje "Marijona stebuklų šalyje" ją pasakoja suskirsčiusi į operos, kurią ir M.Rakauskaitė, ir L.Truikys laikė tobuliausia visų menų sintezės forma, dalis, o kiekviena jų yra iliustruota S.Yeshayahu art nouveau stiliaus iliustracijomis.

Ryšį su knygos heroje sako jaučianti ir iliustratorė. "Esu žydų tautybės, mano šeima gyveno Čikagoje, vėliau – Niujorke, galiausiai – sugrįžo į Izraelį, todėl puikiai suprantu, ką jautė ir išgyveno Marijona", – pasakojo S.Yeshayahu.

Menininkę sužavėjo ir spalvinga M.Rakauskaitės asmenybė, kuri vienu metu buvo ir menininkė, ir feministė, ir femme fatale, galėjusi tvirtai pastovėti už save, reikšti savo nuomonę ir būti pavyzdžiu kitoms moterims, gyvendama gana konservatyviame laikmetyje.

Kuriant iliustracijas, S.Yeshayahu buvo svarbu, kad knyga vizualiai būtų stipri, vertinga, nes yra skirta vaikams ir paaugliams. "Šiandien vizualumas yra ypač svarbus, todėl knyga, visų pirma, turėtų sudominti savo dizainu, estetika, kurie skatina skaitytoją gilintis į jos puslapius", – sako iliustratorė.

Teksto spalva rožinė, primenant skaitytojams, kad, sugrįžusi į Lietuvą, M.Rakauskaitė savo dienoraštį rašė lelijiniu rašalu.

Svarbi kiekviena detalė

Piešdama iliustratorė buvo atidi smulkiausioms detalėms. "Man reikėjo išsiaiškinti kokio ūgio buvo Marijona, kiek ji svėrė, kokios formos buvo jos akys, lūpos, ar veide turėjo daug raukšlių ir pan. Taip pat tyrinėjau jos daiktus: kvepalų buteliukus, kosmetikos priemones, juvelyrinius dirbinius, sceninius kostiumus. Nemažiau svarbi buvo ir ją supusi aplinka: kaip atrodė salonai, kuriuose ji mėgo lankytis, su kokiais žmonėmis bendravo. Kiekviena detalė iš solistės gyvenimo man buvo reikšminga", – kūrybos užkulisius atskleidė menininkė.

S.Yeshayahu neslepia, kad iliustruoti šią knygą lengva nebuvo, nes norėjosi, kad piešiniuose nebūtų jokių nereikalingų linijų, atsitiktinių detalių, be to, buvo svarbu pasiekti tokią iliustracijų kokybę, kokia buvo būdinga art nouveau stiliaus litografijoms.

Įdomi detalė, kurią pasirinko knygos autorė R.Lampsatytė ir iliustratorė, – teksto spalva rožinė, primenant skaitytojams, kad, sugrįžusi į Lietuvą, M.Rakauskaitė savo dienoraštį rašė lelijiniu rašalu.

"Marijona stebuklų šalyje" įdomi ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir visiems, besižavintiems išskirtinėmis istorinėmis asmenybėmis ir norintiems nors akies krašteliu pažvelgti į teatro scenos vertus jų gyvenimus.


Kas? Knygos "Marijona stebuklų šalyje" pristatymas.

Kur? Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje.

Kada? Liepos 29 d. 17 val.

 

Kas? Knygos "Marijona stebuklų šalyje" pristatymas.

Kur? Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje.

Kada? Liepos 31 d. 18.30 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių