Kinas su speleologais: itališka drama „Urvas“ ir kopimas į „Romuvą“

 • Teksto dydis:

Rugpjūčio 27 dieną, šeštadienį, 17 val. Kino namai „Romuva“ ir klubas „Aenigma“ kviečia į renginį – Lietuvos speleologai kops į modernistinės Kauno architektūros simboliu tapusį kino teatro bokštelį.

Nuo 18 val. klubo veiklą pristatys Gintautas Švedas; renginio dalyviai galės pabendrauti su patyrusiais speleologais, išgirsti neįtikėtinų istorijų ir pamatyti itališką drama „Urvas“ apie požemių pasaulio ir piemenų gyvenimo ryšį. Speleologijos ir meninio europietiško kino populiarinimo renginys organizuojamas minint dešimtąsias  projekto „Gilyn į žemės centrą“ ekspedicijas metines. Šioje ekspedicijoje Lietuvos speleologai leidosi į  tuo metu giliausią pasaulyje Kruberio-Voronjos urvą Kaukazo kalnuose ir dalyvavo pasiekiant naują pasaulio rekordą – 2097 m.

Kai jau atrasti bei ištirti aukščiausi pasaulio kalnai, plačiausios dykumos ir giliausi vandens telkiniai, tyrinėtojų vis dar laukia paslaptingas, mitais ir legendomis apipintas požemio pasaulis. Tai vieta, kurios tyrinėjimas yra ne tik sunkus bei pavojingas, tačiau ir be galo įdomus, kvapą gniaužiantis nuotykis, gilesnis žemės pažinimas, ribinių žmogaus galimybių išbandymas. 2006 metais Lietuvoje įkurta ne pelno siekianti organizacija „Aenigma“ – šiuo metu didžiausias speleologijos klubas Baltijos šalyse. Kasmet „Aenigma“ nariai dalyvauja ekspedicijose į įvairius Europos ir Azijos urvus, aktyviai vykdo edukacinę veiklą: moko jaunuosius speleologus, organizuoja pažintines keliones, informuoja visuomenę apie urvotyrą, rengia talkas, dalyvauja ekologijos, urvų ir jų biologinės įvairovės apsaugos projektuose, garsina Lietuvos vardą pasaulyje.

Kadras iš filmo.

Naujų urvų paieška ir jų tyrimai – vienas iš pagrindinių „Aenigmos“ tikslų. Per šešiolika metų nuo klubo įkūrimo Krymo, Turkijos, Ispanijos, Gruzijos, Laoso urvuose „Aenigmos“ nariai yra atradę daugiau kaip keliasdešimt kilometrų naujų urvų praėjimų bei atšakų. „Speleologijoje yra reikšminga tai, kas vadinama naujais atradimais, naujomis atrastomis erdvėmis, kokio sudėtingumo vietose tai atlikta. Tikrai ne kiekviena komanda, ne kiekvienas žmogus tai gali padaryti. Lietuvos tūkstantmečio garbei mes leidomės į Voronjos urvo dugną ir pritvirtinome Lietuvos tūkstantmečio ženklą“, – apie klubo „Aenigma“ veiklą pasakojo jo vadovas Aidas Gudaitis.

Kaip pastebi A. Gudaitis, tokiose šalyse, kaip Italija ir Prancūzija speleologų veikla yra ypač vertinama, jose veikia per 10 tūkst. speleologų. Tuo tarpu Lietuva turi gerokai mažiau – apie 100 šios srities ekspertų, tačiau jų pasiekimai reikšmingi. Siekiant skleisti žinią apie Lietuvos speleologų pasiekimus, klubo nariai simboliškai šį kartą leisis ne po žeme, tačiau užkops į „Romuvos“ kino teatrą. O giliau pažinti šią sritį bei atrasti požemių magiją skatins itališkas režisieriaus Michelangelo Frammartino praktiškai be žodžių nufilmuotas filmas-paveikslas „Urvas“. Venecijos kino festivalyje specialiuoju žiūri prizu apdovanota drama – tai vizualia įspūdinga poezija apie gyvenimo ir gamtos gelmes.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių