„Gallery Weekend Kaunas 2019“: ar kultūrai reikia fizinio pasirengimo?

Ketvirtus metus iš eilės Kaune vyks miesto kultūrinius taškus šiais metais jau nebe į žvaigždėlapį, o į planetines sistemas sujungsiantis renginys "Gallery Weekend Kaunas 2019" ("GWK’19").

Gegužės 9–12 d. vyksiančio projekto programoje – ne tik parodų atidarymai, performansai, koncertai, filmų peržiūros, ekskursijos, susitikimai su menininkais, kuratoriais, forumas, bet ir kūno kultūros užsiėmimai. Apie tai, kuo žiūrovus nustebins "GWK’19", kalbame su renginio iniciatoriumi, menininku Andriumi Pukiu (A.P.) ir koordinatore, forumo kuratore Vaida Stepanovaite (V.S.).

– Vienas išskirtinių GWK bruožų – lokacija. Kasmet pagrindinė renginio paroda organizuojama vis kitoje, neįprastoje vietoje (2017 m. – rekonstruojamame buvusiame banko pastate Laisvės alėjoje, 2018 m. – buvusioje laikinojoje M.K.Čiurlionio dailės galerijoje Žaliakalnyje). Kas taps pagrindiniu tašku šiais metais?

V.S.: Šiemet būsime mobilūs, kadangi renginys išsiplečia ir vyks keliuose miesto mikrorajonuose – Senamiestyje, Naujamiestyje, Žaliakalnyje, Vilijampolėje. Į programą įtraukėme įvairias miesto erdves, todėl žiūrovai galės laisvai judėti iš vienų vietų į kitas. Kultūrinę programą bus galima rasti ir jau gerai pažįstamose, pamėgtose kultūrinėse erdvėse, ir netikėtose lokacijose – LSU lengvosios atletikos manieže, kur vyks 'GWK’19" atidarymo renginys, Kauno Rotušės aikštėje, laikinojoje "Zoom" galerijoje prie T.Ivanausko zoologijos muziejaus, atvirose menininkų studijose "Kita Neries pusė".

A.P.: Pagrindinės erdvės nebus, todėl stengiamės kuo daugiau dėmesio kreipti į jau egzistuojančias erdves, o lokacija yra tikrai svarbus bruožas kalbant apie GWK koncepciją – galima sakyti, jog GWK yra tam tikrų lokacijų sujungimo renginys.

– Ar tai susiję su tuo, kad iki šiol renginio kartografai žymėjo žvaigždes, o "GWK’19" metu žiūrovams atskleisite ištisas planetines sistemas ir kviesite juos tapti tarpplanetiniais tyrinėtojais bei savarankiškai gravituoti aplink meno kūnus? Kas paskatino nutolti nuo pavienių taškų žvaigždėlapyje ir pažvelgti į ištisas planetų sistemas?

V.S.: Maršrutas, kuriuo žiūrovą vedame iš vieno renginio į kitą, augant GWK, pasidarė per siauras, todėl šiemet skatiname savarankišką judėjimą. Kiekvienas žiūrovas galės pats pasirinkti norimas trajektorijas ir susidėlioti savo žemėlapį pagal labiausiai dominančias programas.

A.P.: Šiais metais renginių yra tikrai daug. Nutarėme jų nesuvesti į vieną liniją, kaip anksčiau, o išcentruoti – todėl žvaigždėlapio linijas pakeitėme į apskritimus, žyminčius planetas.

– Kuo nustebinsite kauniečius ir miesto svečius "GWK’19" atidarymo metu, kuris vyks tikrai netradicinėje vietoje – LSU lengvosios atletikos manieže?

V.S.: Gegužės 9-ąją vyksiantis "GWK’19" atidarymas rengiamas tikrai įspūdingas. Jis bus susijęs su kolektyviniu judėjimu, aktyvumu, fizinėmis praktikomis, todėl ir vyks LSU lengvosios atletikos manieže. Atidarymą pradės renginys "Kūno kultūra", kurio metu menininkė Saulė Noreikaitė atliks auditoriją įtraukiantį performansą, prie kurio prisijungti skatins ir žiūrovus. Jie galės pasimankštinti, sužinoti apie renginį ir pasiruošti viso "GWK’19" savaitgalio maratonui.

A.P.: Kultūra artėja prie sporto.

– Kodėl šių metų "GWK’19" programoje pabrėžiate ryšį tarp kultūros ir fizinio aktyvumo?

A.P.: Nepabrėžiame, tiesiog stengiamės šiek tiek pakeisti kontekstus. Matome, kad miesto savivaldybė iš kultūros biudžeto remia sportą arba pramogas, todėl juokaujant galima sakyti, jog keičia kontekstus. Sportas ir pramogos taip pat yra kultūros dalis, tik kyla klausimas: kokia dalis, lyginant ją su menais? Atsiranda diskursas. Įdomu būtų pasižiūrėti į kultūrą iš jos išėmus menus ir palikus pramogas ar kažką kitą.

– Kultūrinę situaciją aptarsite ir gegužės 10-ąją organizuojamame forume "Kultūros Sąbėgis", kurio metu ne tik Kauno, bet ir kitų Lietuvos miestų kultūros atstovus kviesite diskutuoti aktualiomis kultūrinio lauko temomis.

V.S.: Galvojome apie tai, kas aktualu Kauno ir kitų miestų kultūros atstovams, apie tai, kad tam tikrus dalykus norėtųsi pakeisti ir šis forumas yra mūsų aktyvumo forma. "Kultūros Sąbėgyje", kuris vyks Kauno menininkų namuose, kultūros atstovai iš skirtingų Lietuvos miestų kalbės apie alternatyvius kultūros finansavimo būdus, kultūros prieinamumą, infrastruktūros elementus. Tai praktinis, aktyvus, smagus, idėjas įžeminantis renginys, kuriame bus pristatomi įvairūs atvejai, vyks praktinės idėjų dirbtuvės. Forumo metu iš karto kalbėsime ir su atstovais, kurie galės padėti mums tas idėjas įgyvendinti. Viena "Kultūros Sąbėgio" dalių bus pasivaikščiojimas – net-walk – pasirinkę taškus pagal forumo temas eisime ir bendrausime su partneriais, žiūrėsime, kaip praktiškai veikia institucijos, organizacijos. "Kultūros Sąbėgiu" skatiname aktyvumą ir įsitraukimą – šiais metais tai mums labai svarbu. Forume taip pat vyks tradicinis Kultūrininkų barbekiu.

– Kaip "Kultūros Sąbėgyje" nagrinėjamos temos atsispindės bendroje "GWK’19" programoje?

V.S.: Ruošiantis "GWK’19" vyko daug pokalbių su įvairiomis miesto kultūrinėmis erdvėmis apie galimybes, lūkesčius, siekiant išgryninti renginį, jo programą. Šie metai rodo, kad GWK nėra organizuojamas iš inercijos – reaguojame į Kauno kultūrinį lauką, į tai, kas jame vyksta, todėl renginys kasmet keičiasi. "GWK’19" labai plačiai pasimatys, koks yra kultūrinis miesto laukas.

– Kas laukia kauniečių ir miesto svečių šių metų programoje?

V.S.: Gausi yra specialioji "GWK’19" programa: penktadienį kūrėjai Kristina Paulauskaitė-Ramonaitienė ir Marius Ramonaitis pristatys interaktyvų kūrinį VDU Menų fakulteto "Rūsio" galerijoje; šeštadienį šioje programoje – tapytojų Petro Lincevičiaus ir Eglės Norkutės parodos, kurios vyks buvusioje sinagogoje, Žaliakalnyje. Menininkė Inga Linevičiūtė Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus, su kuriuo sėkmingai bendradarbiaujame ne vienus metus, "Biografijos salėje" eksponuos savo kūrinius, o neseniai duris atvėrusiame "Godo" bare, kuriame vyksta parodos, koncertai, bus atidaryta Ievos Trinkūnaitės grafikos paroda.

"GWK‘19" programoje nepasikliaujame tik žinomais vardais.

Kavinėje "Kultūra" Karolis Žukas ves paskaitą apie 8-ojo dešimtmečio filmus, po kurios vyks jų peržiūra VHS formatu. Visą šeštadienį menininkė Dominyka Čiplytė keliaus po miestą, atlikdama performansą Petro Pyrohovo atviroje erdvėje, o skulptorius Alvydas Urbietis laikinosios "Zoom" galerijos salėje pristatys specialiai "GWK’19" ruošiamas instaliacijas. Kūrėja Živilė Minkutė surengs vieno kūrinio parodą kavinėje "Caffeine", Laisvės alėjoje, o "Galerija be sienų", įsikūrusi prie Kauno paveikslų galerijos, šiais metais surengs popieriaus dirbtuvės. Tad galime pasidžiaugti, kad šių metų programa yra dvigubai didesnė, įvairesnė nei praėjusių.

A.P.: Ją papildys ne tik lietuvių menininkų parodų atidarymai. POST galerijoje žiūrovai bus kviečiami apsilankyti menininko iš Rusijos – ::vtol:: – parodoje, taip pat bus galima išgirsti ir performatyvius garso meno renginių ciklo "Corpi Sonori" atlikėjų Augustės Vickūnaitės ir Juozo Milašiaus (LT) bei Armos Aghartos ir Floriano Walterio (LT, Vokietija) pasirodymus, o "Meno parko" galerijoje vyks kūrėjo iš Estijos Marko Mäetammo paroda.

V.S.: Pirmą kartą į GWK programą įsitraukia V.Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius. Žiūrovams atsivers ir VDA KF vidiniai kiemeliai Muitinės ir V.Sladkevičiaus gatvėse, Senamiestyje. Antrus metus iš eilės renginio programoje dalyvauja Kauno kolegijos Menų akademija, esanti ant Pelėdų kalno. Įdomus renginys žiūrovų laukia sekmadienį, gegužės 12 d., – buvusiame "Kauno dailės" pastate vyks programa "Kitoje Neries pusėje. Atviros kūrybinės dirbtuvės". Jos metu bus galima susipažinti su pastato istorija, apsilankyti grafikų, tapytojų, keramikų kūrybinėse studijose. Mus labai džiugina šios menininkų bendruomenės noras dalyvauti renginyje, nes skatiname kūrėjus GWK metu atverti savo studijas visuomenei.

A.P.: Šių metų GWK programoje ryškus VDU Menų fakultetas: parodų pristatymai vyks "101", "Rūsio" galerijose bei Menų fakulteto virtuvėlėje; taip pat "GWK’19" papildo dalis "VDU Kultūros dienų" programos, o Muzikos produkcijos studijų programos studentai žiūrovams surengs koncertą. Net keturi kultūriniai taškai bus pasiekiami vienu adresu.

Ne tiek daug kultūrininkų apsilanko manieže, o kultūros arba meno laukas, ko gero, apskritai, čia yra neįsivaizduojamas.

V.S.: Rotušės aikštėje vyks, galerijos "Meno parkas" pristatomas kūrėjo Česlovo Lukensko performansas. Tai bus didelis, garsus, smagus renginys. M.Žilinsko dailės galerijoje vyks Arbit Blato parodos atidarymas. VDU Mokslo ir studijų centre bus surengta speciali programa Nomedos ir Gedimino Urbonų eksperimentinėje laboratorijoje "Pelkių mokykla". "GWK‘19" programoje nepasikliaujame tik žinomais vardais. Renginyje gali dalyvauti ir baras, kuris užsiima nuolatine kultūrine veikla, ir laikinos galerijos, kurios atidaromos specialiai renginio metu, ar studentai, organizuojantys bendruomeninius veiksmus ir daugybė kitų. Siekiame, kad programa būtų atvira, prieinama visoms auditorijoms. "GWK‘19" – tai vieno savaitgalio šventė, skirta visam miestui.

– Kokios staigmenos gausioje "GWK’19" programoje laukia žiūrovų?

A.P.: Mano nuomone, tai galėtų būti atidarymo renginys LSU lengvosios atletikos manieže. Ne tiek daug kultūrininkų apsilanko manieže, o kultūros arba meno laukas, ko gero, apskritai, čia yra neįsivaizduojamas. Visada įdomu sumaišyti kontekstus.

– Šių metų GWK pasikeitimai – ne tik žvaigždėlapis keičiamas planetų ir jų sistemų žemėlapiu, bet ir pasipildė organizatorių komanda.

V.S.: Kadangi auga pats renginys, auga ir jį organizuojanti komanda. Šiais metais rengiant GWK prisideda net 10 žmonių, kuriems renginio metu padės ir būrys savanorių. Tarp organizatorių – Ugnė Stankevičiūtė, kuri savanoriavo ne viename GWK renginyje. Julija Seleznova, Gytis Dovydaitis taip pat yra nauji mūsų komandos nariai.

– Ar "GWK‘19" programoje bus renginių, kuriuos aplankyti galės ir negalią turintys žiūrovai?

V.S.: Neišskiriame specialių renginių bendroje "GWK’19" programoje, skirtų tik neįgaliesiems. Tačiau šiais metais bendradarbiaujame su Kauno menininkų namais, kurie skatina negalią turinčių žmonių įtrauktį į kultūrinį miesto gyvenimą, todėl įkvėpti gero pavyzdžio programoje specialiomis žymėmis išskirsime renginius, kurie bus prieinami ir judėjimo negalią turintiems asmenims.

A.P.: "GWK’19" neturi galimybės sukurti prieigų neįgaliesiems tose institucijose, kurias renginys apima, bet turi galimybę apie tai kalbėti.

V.S.: Norime, kad kiekvienas žmogus "GWK’19" metu jaustųsi komfortiškai: su renginio programa bus galima susipažinti ir anglų bei rusų kalbomis; norintiems aplankyti kuo daugiau "GWK’19" renginių, sudarysime galimybę ateiti drauge su savo augintiniu.


"GWK 19" programa

Gegužės 9 d.

19–21 val. – "Gallery Weekend Kaunas 2019" atidarymas. Saulės Noreikaitės performansas "Kūno kultūra" (su nomadiška projektų erdve "Kabinetas"). Dalyvauja VDU akademinis mišrus choras "Vivere cantus", vedėjas Rytis Mazūras. LSU lengvosios atletikos manieže (Aušros g. 42).

Gegužės 10 d.

10–17 val. – "Kultūros sąbėgis". Renginys su registracija kultūros profesionalams (partneriai – menų agentūra "Artscape") Kauno menininkų namuose (V.Putvinskio g. 56).

16–21 val. – virtuali tapybos galerija PA, parodos lankymas su organizatoriais Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete (Muitinės g. 4).

16–19 val. – Romualdo Požerskio parodos "Beprotiškos vestuvės Nevados dykumoje" lankymas Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyriuje (A.Mapu g. 18).

16–21 val. – Alvydo Urbiečio parodos "Radiniai iš šešėlių slėnio" lankymas galerijoje "Ars et mundus" (A.Mapu g. 20).

16–21 val. – Sandros Atkočiūtės parodos "Kelionių šviesotamsos" lankymas Kauno menų inkubatoriaus stiklo studijoje (A.Mapu g. 20).

16–20 val. – VDA Kauno fakulteto magistro programos studentų paroda "+/-"; Tekstilės katedros studentų pavasario semestro peržiūros; Keramikos ir porceliano katedros studentų paroda; suneštinės vaišės kiemelyje – "Garažo galerijoje", VDA Kauno fakulteto Tekstilės katedroje (V.Sladkevičiaus g. 6).

16 val. – "Švaros diena" Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2).

17–17.40 val. – Česlovo Lukensko performansą "Ryšio zona" galerija "Meno parkas" pristato Kauno rotušės aikštėje.

18–19 val. – susitikimas Marko Mäetammo parodoje "Pasaulis aplink mane (juda vis greičiau ir greičiau)" ir projekte "Kūrinio genomika" su kuratore Aušra Vaitkūniene IV šiuolaikinės dailės kvadrienalėje "Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį" susitikimas su kuratorėmis Rita Mikučionyte ir Nijole Nevčesauskiene; galerijoje "Meno parkas" (Rotušės a. 27).

18 val. – "Music Lab" – "Muzikos produkcijos" programos studentų gyvo garso koncertas VDU Menų fakultete (Muitinės g. 7).

18–21 val. – Mykolo Juodelės "Tasawwuf" parodos lankymas su rengėja Andrėja Taranda VDU Menų fakulteto virtuvėlėje (Muitinės g. 7).

18–21 val. – speciali GWK programa: Kristina Paulauskaitė-Ramonaitienė ir Marius Ramonaitis (Pukmuse.lt), "Portalas" – interaktyvus kūrinys Rūsio galerijoje (Muitinės g. 7).

19–20.30 val. – knygos pristatymas "BRUT nuobodulys. Daugiabučiai, tuštuma ir žaidimai" su kuratore Anna Tudos Marijos Nemčenko parodoje "Brut"; Owen Hatherley vaizdo paskaita VDU menų galerijoje "g101" (Muitinės g. 7).

20–22 val. – gyvo garso koncertas "Klausies" – "Sinagoga Studio" (Vaisių g. 30).

21–23 val. – "Naktinė tapyba" VDA Kauno fakulteto vidiniame kiemelyje (Muitinės g. 2).

Gegužės 11 d.

11.45 val. – speciali rytinė GWK programa Pelėdų kalne.

12–18 val. – Aušros Vaitkūnienės parodos "Pamiršto laiko pavėsyje" lankymas Pelėdų kalno galerijoje, Kauno kolegijos Menų akademijoje (A.Mackevičiaus g. 27).

12–18 val. – Algirdo Kupčiko "Minčių ciklai". Susitikimas su autoriumi parodoje 12–13 val., parodos lankymas. Laikinojoje M.K.Čiurlionio galerijoje, Kauno kolegijos Menų akademijoje (A.Mackevičiaus g. 27).

12–18 val. – speciali GWK programa. Petro Lincevičiaus "Išblukę titnago šešėliai"; Eglės Norkutės "Menas ir kolekcionuojamieji" – parodų lankymas "Sinagoga Studio" (Vaisių g. 30).

12–19 val. – speciali GWK programa. Dominykos Čiplytės "Šv. Menininkas. Siauras takas ir menininko įtampos tarp meno ir religinių bendruomenių". Keliaujantis performansas, įvairios miesto vietos.

13–21 val. – speciali GWK programa: Živilės Minkutės "Cukrus" – vieno kūrinio parodos lankymas "Caffeine" (Laisvės al. 89, paroda iš lauko pusės).

13–18 val. – zinų piknikas Kauno menininkų namuose (V.Putvinskio g. 56).

13–20 val. – speciali GWK programa. Petro Pyrohovo "Taburetka" Kauno menininkų namuose (V.Putvinskio g. 56).

13–17 val. – speciali GWK programa: Ingos Linevičiūtės parodos "In a Pickle" lankymas Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje (V.Putvinskio g. 55).

14–14.30 val. – popieriaus gamybos dirbtuvės parodoje "Atminties popierius" "Galerijoje be sienų", Paveikslų galerijos baseine (K.Donelaičio g. 16).

14.30–16 val. – paroda "Atminties popierius" – J.Janonio popieriaus fabrikas ir jo bendruomenė. Ekskursija po parodą Kauno paveikslų galerijoje, erdvėje "Mažosios istorijos" (K.Donelaičio g. 16).

16–17 val. – "Arbit Blatas: Nuo Kauno iki Niujorko", parodos atidarymas M.Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12).

17–18 val. – Nomedos ir Gedimino Urbonų speciali programa  "Pelkių mokykla" eksperimentinėje laboratorijoje VDU mokslo ir studijų centre (V.Putvinskio g. 23).

17–18 val. – speciali GWK programa: Ieva Trinkūnaitė, "Prabėgantys vaizdai" – parodos atidarymas bare "Godo" (Laisvės al. 89–1D).

19–21 val. – speciali GWK programa: Karolis Žukas "Video salonas", paskaita apie VHS kultūrą ir VHS peržiūra kavinėje "Kultūra" (Donelaičio g. 16).

18–20 val. – speciali GWK programa: Alvydas Urbietis "Antropogeninė ekosistema" – parodos atidarymas. "Zoom" programa: Gintas Velykis, "Garsometrai". Instaliacija laikinojoje "Zoom" galerijoje (Laisvės al. 106, T.Ivanausko zoologijos muziejus).

20–22 val. – "Corpi Sonori #4". Juozas Milašius ir Augustė Vickunaitė, Arma Agharta ir Florian Walter "Autodelete", Vladas Dieninis ir Su-y garso meno renginys galerijoje "POST" (Laisvės al. 51A).

22 val. – "GWK 19" dūzgės.

Gegužės 12 d.

13–16 val. – "Kitoje Neries pusėje" – atviros kūrybos dirbtuvės.

13 val. – iškilmingai atidaroma Grafikos spaustuvė – bendroji praktika, dail. G.Šibonis, A.Ramūnaitė (Jurbarko g. 2, Neries krantinė).

Informacijos apie prieinamumą su judėjimo negalia, draugiškumą augintiniams ir galimybę susipažinti su programa anglų ar rusų k. ieškokite www.galleryweekendkaunas.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

sudomino

sudomino portretas
''draugiškumas augintiniams'' ............ gaila , nėra informacijos apie laiką ir vietą internetinėje erdvėje skraidantiems
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių