Batikoje atgimusi tautinė grafika

 • Teksto dydis:

Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje pristatoma sodri tautodailininkės Nijolės Jurkuvienės personalinė paroda "Gyvybės medis". Ją pristato VšĮ Gabrielės meno galerija.

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje dirbanti N.Jurkuvienė jau trečią dešimtmetį ir pati rengia personalines parodas – jų skaičiuoja apie 70. Tautodailininkės parodos yra surengtos ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Anglijoje, Prancūzijoje, o jos paveikslų yra įsigiję užsienio meno kolekcininkai.

Nuo 1993 m. N.Jurkuvienė daugiausia dirba batikos ir grafikos srityse. Išraiškinguose kūriniuose susijungia liaudies meno grafiniai vaizdiniai ir batikos technologijos. Menininkės kūriniuose gausu simbolių, geometrizuotų formų, darbuose svarbūs spalvinių koloritų niuansai.

Kurdama autorė išlieka ištikima lietuviškoms tradicijoms: jas sušiuolaikina, jungia skirtingus ženklus, įprasmina batikos technologijomis. Kiekviename tautodailininkės kūrinyje dominuoja skirtingi motyvai ir temos. Dažname darbe dominuoja harmoninga visuma, sujungianti baltiškuosius lietuvybės reprezentacijos ženklus su gamtos motyvu. N.Jurkuvienės darbų tematika, jų turinys kaip tik ir atsiremia į šias pamatinius jos kūrybos polius, meninė vizuali jos kūrinių išraiška maksimaliai apibendrinta.

N.Jurkuvienės kūryboje aktualios tampa Kauno miesto ir religinių siužetų tematikos. Egzistencinės vaizduojamų objektų prasmės atsiskleidžia per tam tikras dekoratyvias detales ir simbolius, kurie stilizuoja liaudiškąjį ornamentą, verpstės, baltiškųjų simbolių motyvus.

"Dailininkės N.Jurkuvienės batika pasižymi žanriniais – peizažo, autoportreto, figūrinių kompozicijų, elementais", – sako menotyrininkė Simona Lukėnienė. Jos teigimu, tautodailininkės kūrinių kompozicijose galima pamatyti tris tendencijas. Vienoje iš jų, lietuvių liaudies motyvai yra pagrindiniai savarankiški kūrinio elementai. Antrojoje didesnis dėmesys skiriamas lietuvių liaudies siužetams – gyvybės medžiui, verpstei, tačiau šie siužetai apipinti sakraliniais simboliais – kryželiais, angelų, nukryžiuotojo motyvais. Trečiojoje dailininkė tyrinėja krikščioniškuosius siužetus, o juos įvelka į liaudies motyvų drabužį – moteriškuosius ir vyriškuosius pradus, saulės ir kitų šviesulių, vandens, ugnies, žemės ir arimo, erdvių susijungimo ženklus, visatos simbolius.

"N.Jurkuvienė kuria santykinį pasaulio įvaizdį, metaforomis kalba apie tokias vertybes, kaip meilė, moteriškumas, motinystė, pasiaukojimas, bičiulystė, amžinybė, prisiminimas", – sako S.Lukėnienė.


Kas? N.Jurkuvienės personalinė paroda "Gyvybės medis".

Kur? Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L.Zamenhofo g. 12).

Kada? Veikia iki liepos 29 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių