Teisiniai viražai rezonansinėje byloje


2004-09-15
Stasys GUDAVIČIUS
Teisiniai viražai rezonansinėje byloje

Prokurorai neleido Specialiųjų tyrimų tarnybai apklausti operatyvininkų veiksmus tiriančios parlamentinės komisijos vadovą

Generalinė prokuratūra nepatenkinta, kaip Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tiria kai kurias rezonansines bylas, todėl pareikalavo perduoti jas prokurorams. Taip buvo sustabdytas STT mėginimas iškviesti į apklausą operatyvinių tarnybų veiklą tiriančios parlamentinės komisijos pirmininką liberalcentristą Raimondą Šukį. Ar jis bus apklaustas, dabar spręs prokuratūra, susipažinusi su iš STT perduotos bylos medžiaga.

Pareikalavo perduoti “Rubicon” bylą

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka pasirašė potvarkį, kuriuo įpareigojo STT perduoti prokuratūrai visą su prieštaringai vertinama įmonių grupe “Rubicon group” susijusią bylą. Tai turi būti padaryta vėliausiai rytoj. Iki bylos perdavimo A.Kliunka nurodė STT pareigūnams nesiimti jokių procesinių veiksmų. Agentai tik turės parengti jau esamus dokumentus perdavimui.

Tad šiandien numatyta R.Šukio apklausa STT greičiausiai neįvyks. R.Šukys turėjo būti apklaustas kaip liudytojas “Rubicon” bylos epizode dėl 2003 metais iš bendrovės “TNS Gallup” įsigytų tuometinio Prezidento Rolando Pakso rinkimų kampanijos reklamos per televiziją monitoringo duomenų.

Neoficialiomis žiniomis, “Rubicon” byloje yra duomenų, kaip šios bendrovės vadovas Andrius Janukonis 2003 metų pradžioje kalbasi telefonu su kažkokiu trečiuoju asmeniu dėl monitoringo iš “TNS Gallup” įsigijimo. R.Šukys įsigijo šiuos dokumentus, tačiau tvirtina už tai iš savo asmeninių lėšų sumokėjęs 1850 litų. Pasak jo, “Rubicon” nemokėjo už dokumentų įsigijimą. “O dėl to, ką A.Janukonis kalbasi su trečiaisiais asmenimis, aš neatsakau”, - pastebėjo komisijos vadovas.

Pavadino demonstratyviu veiksmu

Generalinis prokuroras Antanas Klimavičius neslepia, kad atimti “Rubicon” bylą iš STT paskatino pastarojo laikotarpio įvykiai. Šaukimas į apklausą R.Šukiui buvo įteiktas pirmadienį per parlamentinės laikinosios tyrimo komisijos posėdį, kai į jį atvyko STT vadovas Valentinas Junokas ir kiti šios tarnybos pareigūnai, taip pat Vilniaus skyriaus vadovas Vaidotas Skirmantas. Pastarasis ir įteikė šaukimą, taip priversdamas R.Šukį atsisakyti vadovavimo komisijos posėdžiui, kol jame kalbės STT pareigūnai.

A.Klimavičius įsitikinęs, kad taip daryti negalima. “Tyrėjams dažnai turime priekaištų. Štai ir čia gali būti priekaištas - kodėl demonstratyviai įteikiamas šaukimas, kodėl iš to daromas šou, jeigu iš anksto yra sutarta, jog apklausa įvyks, ir R.Šukys neatsisako į ją atvykti”, - retoriškai klausė generalinis prokuroras.

Jis leido suprasti, kad toks P.Skirmanto veiksmas perpildė prokuratūros kantrybę. Tačiau A.Klimavičius nekomentavo galimo STT politikavimo ar bandymo paveikti laikinąją komisiją. “Mes, pagal įstatymą perimdami bylą, tiesiog vadovaujamės tuo, kad kelis ikiteisminius tyrimus, susijusius su viena bendrove, yra patogu tirti vienoje įstaigoje”, - tepasakė jis.

Su “Rubicon” siejamos bylos dėl trijų buvusių parlamentarų galimos korupcijos bei dėl mįslingų 2003 metų pavasario įvykių Vilniaus miesto taryboje renkant sostinės merą.

Pasirengęs apklausai

Beje, V.Skirmantas ir R.Šukys kartu mokėsi viename kurse Vilniaus universiteto Teisės fakultete. Parlamentaras tam neteikia jokios reikšmės, neigdamas, kad tai galėtų būti “kursioko kerštas už mokslų laikais padarytas kokias nors skriaudas”. “Mes net nebuvome pažįstami, nes vienoje grupėje nesimokėme”, - žurnalistams sakė R.Šukys.

Tad dabar prokurorai turės susipažinti su byla ir nuspręsti, ar reikia apklausti parlamentinės komisijos pirmininką apie “TNS Gallup” medžiagos įsigijimą ir galimas šio veiksmo sąsajas su “Rubicon” vadovo pokalbiais telefonu. Kada Generalinė prokuratūra priims kokį nors sprendimą šiuo klausimu, kol kas neaišku.

R.Šukys mano, kad šaukimas jam atvykti į apklausą nėra atšauktas, todėl jis pasiryžęs šiandien keliauti į STT. “Matyt, jeigu kas pasikeis, man praneš”, - kalbėjo komisijos vadovas. Jis patvirtino norįs duoti parodymus, kad išvengtų neigiamo visuomenės vertinimo: “Jei yra numatytas procesinis veiksmas, nematau problemų, kad jis būtų atliktas”.

Politiko teigimu, apklausti STT jį turėjo ne P.Skirmantas, bet kitas tarnybos pareigūnas. Parlamentaro R.Šukio vadovaujama komisija atlieka operatyvinių tarnybų, tarp jų - ir pačios STT, galimo piktnaudžiavimo ir politikavimo tyrimą, kurio išvadas žadama paskelbti jau kitą savaitę.

Įvertino neigiamai

Prezidentas Valdas Adamkus ir Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, kaip ir generalinis prokuroras, neigiamai įvertino STT pareigūnų “demonstratyvius” veiksmus.

Vakar ryte oficialiai pranešta, kad V.Adamkus telefonu kalbėjosi su A.Klimavičiumi apie Generalinės prokuratūros poziciją dėl STT tiriamų kai kurių rezonansinių bylų. A.Klimavičius, be kita, informavo Prezidentą apie Generalinės prokuratūros sprendimą perimti savo žinion ikiteisminį tyrimą dėl įmonių grupės “Rubicon group” veiklos.

Pasak Prezidento spaudos tarnybos pranešimo spaudai, valstybės vadovas pareiškė viltį, kad taip bus užtikrintas nešališkas ir veiksmingas didelį atgarsį visuomenėje sukėlusių bylų tyrimas.

Seimo Pirmininkas pareiškė, jog STT galėjo, jei nebuvo būtinybės, palaukti su parlamentaro R.Šukio apklausomis, kol jo vadovaujama komisija užbaigs operatyvinių tarnybų, tarp jų - ir pačios STT, galimo piktnaudžiavimo ir politikavimo tyrimą. “Kiek mane informavo, nebuvo jokios būtinybės taip skubėti ir nepalaukti, kol baigsis komisijos darbas. Juo labiau kad jos darbo rezultatas jau netoli”, - “Kauno dienai” sakė A.Paulauskas.