Panevėžio ir Biržų aeroklubuose – kurtinanti tyla

Panevėžio ir Biržų aeroklubuose jau antrą savaitę motorai tyli. Nors orai skrydžiams palankūs, iš  Stetiškių, esančių Panevėžio rajone, ir Biržų nepakyla nė vienas orlaivis. Vieno iš aktyviausių, pergales čempionatuose skinančių aeroklubų veiklą paralyžiavo susikirtusios valdininkų ir oreivių ambicijos.

Paskutinę gegužės dieną pasibaigusios penkerių metų licencijos abiem aeroklubams nebuvo pratęstos dėl vienintelės priežasties – Panevėžio apskrities viršininko administracija su šalies aviatorius vienijančiu Lietuvos aeroklubu nepasirašo valstybei priklausančio nekilnojamojo turto – angarų, žemės sklypo – panaudos sutarties.

„Atvažiavo komisija, apžiūrėjo, kad viskas tinka, skraidyti galime, trūksta tik tos vienintelės sutarties“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio aeroklubo viršininkas Bronius Zaronskis.

Tačiau Panevėžio aviatoriams turbūt būtų lengviau perskristi Atlantą, nei išprašyti apskrities viršininko Viktoro Trofimovo ir toliau jiems patikėti daugelį metų aeroklubo naudotus lėktuvų angarus ir pakilimo taką.

Viršininkas dar kovą padangių asams paskelbė ultimatumą išsikraustyti iš žemės savininkus masinančios teritorijos Stetiškiuose  ir pareiškė nutraukiantis dar 1996-aisiais pasirašytą pastatų ir žemės sklypo panaudos sutartį.

Nors V.Trofimovui kliūna tik ne vietoje įsikūręs Panevėžio aeroklubas, kenčia ir biržiečiai aviatoriai, mat viršininko iniciatyva nutraukta sutartis buvo suteikusi teisę ir Panevėžio, ir Biržų klubams naudotis valstybiniu turtu.

Aviatorius ginantis Lietuvos aeroklubas tokį apskrities viršininko sprendimą apskundė teismui.

Čempionatams nepasirengs

Dabar V.Trofimovas net ir norėdamas negalėtų pakeisti savo pozicijos – kol vyksta bylinėjimas, skraiduoliams taip reikalingą pasirašyti panaudos sutartį draudžia teisės aktai.

„Viršininkas traktuoja, neva mes patys kalti, kad kitos vietos nepasirinkom, iš Stetiškių neišsikraustom. Betgi ne aeroklubas tokius klausimus sprendžia. Premjero nurodymu jau antra darbo grupė ieško mums vietos. Be to, perkelti aeroklubui reikia ne vieno milijono litų. Tie reikalai per metus negali išsispręsti“, – apskrities vadovo užmojais stebėjosi aeroklubo viršininkas B.Zaronskis.

Dėl nepratęstos panaudos sutarties licencijos negavusio 130 narių vienijančio aeroklubo veikla kol kas paralyžiuota: teisės iš Stetiškių aerodromo pakilti į padanges netekę oreiviai neturi galimybių rengtis šį sezoną vyksiančiam ne vienam tarptautiniam čempionatui. Nors ir nepasiruošę, panevėžiečiai ketina šeštadienį pasirodyti Prienų rajono Pociūnų aerodrome organizuojamame sklandymo čempionate.

Neaiški ir tradicinės Stetiškiuose kiekvieną vasarą rengiamos aviacijos šventės ateitis.

„Neseniai aerodrome žolę nupjovėm. Pasirodo, visai be reikalo. Klubo žmonės nario mokestį sumokėję, o skraidyti negali. Einam į nuostolį“, – apgailestavo B.Zaronskis.

Biržų aeroklubo vadovas Gediminas Venskus guodžiasi nors tuo, kad valdininkų skriaudžiamus aviatorius myli Aukščiausiasis.

„Kadangi licencija nepratęsta, sportininkai negali treniruotis. Bent jau dievulis mūsų neskriaudžia – oro sąlygos sklandyti dabar nelabai palankios“, – teigė G.Venskus.


Gailisi tik biržiečių

Panevėžio apskrities viršininkas V.Trofimovas tvirtina apgailestaujantis, kad dėl Stetiškiuose įstrigusio Panevėžio aeroklubo turi kentėti ir biržiečiai.

„Lietuvos aeroklubas pateikė ieškinį teismui dėl to, kad mes nutraukėme nekilnojamojo turto panaudos sutartį ir paprašėme grąžinti valstybės turtą.

Problema ta, kad Lietuvos aeroklubas, gindamas Panevėžio klubo kažkokius kėslus, sukelia neigiamas pasekmes ir biržiečiams“, – aiškino V.Trofimovas.

Viršininko teigimu, biržiečių problemos išsispręstų, jei Lietuvos aeroklubas atsiimtų ieškinį. Tuomet apskritis neprieštaraudama pasirašytų panaudos sutartį dėl valstybinio nekilnojamojo turto perdavimo Biržų aviatoriams.

Tačiau Panevėžio aeroklubui tęsti veiklos Stetiškiuose viršininkas neketina leisti.

Pasak V.Trofimovo, ne viena komisija yra konstatavusi, kad gyvenamųjų namų kvartalo pašonėje įkurtas aeroklubas nesaugus ir dėl to netinkamas naudoti. Be to, viršininko nuomone, dabartinėje teritorijoje aeroklubas negali toliau gyvuoti, nes į ją teisėtai pretenduoja žemės savininkai.

Viršininkas įsitikinęs, kad teismas Lietuvos aeroklubo ieškinį pripažins nepagrįstu.

„Jo tikrasis tikslas turbūt tempti laiką iki liepos 1-osios, kol bus likviduotos apskričių viršininkų administracijos, o toliau tvarkytis, kaip patinka“, – svarsto V.Trofimovas.

Viršininkas nemano, kad pakilti iš Stetiškių aerodromo galimybės neturinčių Panevėžio aviatorių veikla paralyžiuota.

„Jei tik norėtų, surastų kalbą su kitais privačiais Panevėžio rajone veikiančiais aerodromais ir galėtų treniruotis. Bet kol nesibaigs bylinėjimas, licencijos skraidyti Stetiškiuose nebus“, – įsitikinęs V.Trofimovas.

Apskrities vadovo nuomone, dėl to, kad iš Stetiškiuose nutilo motorų gausmas, atsakomybę turi prisiimti pats aeroklubas.

„Manau, aeroklubo interesas užgrobti 50 ha teritoriją ir neišsikelti iš Stetiškių, nes ten brangi žemė, o ji privalo būti grąžinta savininkams“, – pabrėžė V.Trofimovas.

Siekia paliaubų

Panevėžio apskrities viršininko sprendimą nutraukti valstybinio turto panaudos sutartį teisme užprotestavusio Lietuvos aeroklubo prezidentas Vitas Karčiauskas pripažįsta nebeketinantis tęsti kovos ir siekiantis taikos sutarties su V.Trofimovu.

Nors V.Karčiauskas įsitikinęs, kad apskrities vadovas buvo neteisus uždraudęs aviatoriams naudotis valstybiniu turtu, neva sutartį galėjo nutraukti tik Vyriausybė, ne apskritis.

Tačiau dėl į kampą įvarytų aviatorių prezidentas linkęs valdininkui nusileisti.

„Panevėžio aeroklubą būtina iškelti iš Stetiškių. Su kariuomenės vadu jau pasiekėme tuo klausimu susitarimą, dabar reikia tiesiog dirbti“, – „Sekundei“ teigė V.Karčiauskas.

Panevėžio aviatoriams vieta numatyta Krašto apsaugos ministerijos žinioje esančioje Pajuosčio karinio dalinio teritorijoje.

V.Karčiauskas sutinka, kad aeroklubą iš Stetiškių reikia iškelti, nes žemė privalo būti grąžinta ne vienerius metus jos laukiantiems savininkams. Tačiau jis kategoriškai neigia, kad Panevėžio pašonėje įsikūręs aeroklubas yra nesaugus ir kelia grėsmę gyventojams.

V.Karčiausko nuomone, Panevėžio aeroklubo perkraustymas iš Stetiškių į Pajuostį gali užtrukti apie pusantrų metų. Taikos sutartimi prezidentas siekia, kad dar tiek laiko aviatoriams būtų leista kilti ir leistis Stetiškiuose.


Šiame straipsnyje: BiržaiaerodromasPanevėžys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių