R. Požėla apie šaulį Vilniuje: žmogus buvo iškeldinamas vykstant skyrybų procesui

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ketvirtadienį pareiškė, kad per susišaudymą name Vilniaus centre sužeistus policijos pareigūnus nuo rimtesnių sužalojimų apsaugojo liemenės.

Apsaugojo liemenės

Vienas pareigūnas per incidentą buvo pašautas į krūtinę, kita pareigūnė – į koją.

„(Buvo – BNS) apsaugos priemonės, saugumo priemonės, šiuo atveju liemenės, kurios ir apsaugojo“, – žurnalistams Vilniuje sakė A. Bilotaitė.

Vilniaus centre esančiame bute ketvirtadienį į policijos pareigūnus, antstolį ir advokatą šaudęs vyras panaudojo nelegaliai laikytą ginklą, teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Anot jo, į šį butą pareigūnai buvo atvykę su antstoliu, mat ten buvo sprendžiami su skyrybų procesu susiję civiliniai klausimai.

„Policijos reakcija buvo savalaikė, operatyvi“, – tvirtino R. Požėla ir pridūrė, kad po pirminio pranešimo apie sužeistą policijos pareigūną praėjus 3 minutėms, į įvykio vietą iškviestas policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

Vyko skyrybų procesas

Anot jo, kaip vėliau paaiškėjo, šaudynės Vasario 16-osios gatvėje esančiame bute, susijusios su skyrybų procesu. Anot R. Požėlos, antstolis paprašė policijos padėti užtikrinti saugumą konkrečiame objekte, ten sprendžiant civilinius klausimus. Nuvykus į minėtą butą, pasak policijos generalinio komisaro, pasipylė šūviai į pareigūnus.

P. Peleckio/BNS nuotr.

„Į mus kreipėsi antstolis (...) patvarkymu, prašydamas policijos užtikrinti viešąją tvarką ir antstolio saugumą, sprendžiant tam tikrus civilinius klausimas, konkrečiai, mano žiniomis, minėtame objekte vyko skyrybų procesas. Todėl mūsų pareigūnai kartu su antstoliu nuvyko į įvykio vietą ir patekus į būstą, į mūsų pareigūnų pusę pasipylė šūviai. (...)

Vienam pareigūnui kulka pataikė į širdies plotą, tačiau sužeidimas pavojaus gyvybei nekelia, nes policininkas vykdė nurodymus ir įvykio vietoje dėvėjo apsauginę liemenę, kuri iš esmės sustabdė kulką, ir panašu, kad kulka pasiekė tik paviršutinius žmogaus organus, ir tai išgelbėjo gyvybę. Sužalotas pareigūnas dar sugebėjo apsaugoti antstolį, jį patraukdamas nuo šūvio trajektorijos“, – aiškino R. Požėla. 

Pasak jo, po šūvio policininkas prarado radijo stotelę ir tada bėgo į gatvę, prašė žmonių pagalbos, stabdė automobilius.

R. Požėla teigė aplankęs ligonėje sužeistą 27-erių metų amžiaus pareigūną.

Jo teigimu, taip pat sužeista ir moteris pareigūnė, kuriai šūviu pataikyta į koją, tačiau policininkė, anot R. Požėlos, atsisakė vykti į ligoninę, jai suteikta pagalba greitosios medicinos pagalbos automobilyje.

P. Peleckio/BNS nuotr.

Panaudotas nelegalus ginklas

Vilniaus centre, kaip įtariama, advokatą nušovęs, į pareigūnus ir antstolį šaudęs vyras panaudojo nelegalų ginklą.

„Vykstant į konkrečius objektus, visada mūsų reagavimo pareigūnai turi pareigą, susirenka informaciją apie būstą, apie jo gyventojus, apie šaunamus ginklus, jeigu jie legaliai laikomi. Informacijos, kad šiame būste gali būti laikomas legalus ginklas, mes neturėjome. Labai tikėtina, kad šitas ginklas buvo niekur neregistruotas, kitaip tariant, nelegalus ginklas“, – dėstė policijos generalinis komisaras.

R. Požėla mano, kad Vilniaus centre paleisti mažiausiai du šūviai, tačiau įvykio vietoje dar dirba ekspertai, jie nustatys jų skaičių.

Anot jo, pareigūnai tarnybinių ginklų nepanaudojo.

Apie incidentą sostinėje, Vasario 16-osios gatvėje, pranešta ketvirtadienį, 10.23 val. Iškvietimas į Vasario 16-osios gatvėje esantį butą buvo gautas dėl iškeldinimo iš namų, asmuo šovė į atvykusius pareigūnus. Policijos duomenimis, pašauti du pareigūnai, įtariamasis 62 m. amžiaus vyras užsibarikadavo bute, tačiau vėliau buvo sulaikytas.

Incidento metu nušautas advokatas Leonid Pšelincev, kuriam buvo 72-eji.

Pasak R. Požėlos, medikai bandė gaivinti advokatą, tačiau jis mirė.

„Greitosios pagalbos medikų ekipažas darė viską, kas buvo įmanoma, kad išsaugoti gyvybę, (...) tačiau šūvis buvo nesuderinamas su žmogaus gyvybe“, – dėstė R. Požėla.

P. Peleckio/BNS nuotr.

Kaip Eltai teigė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis, dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal du Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius, tai yra dėl nužudymo ir dėl neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu.

„Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalį ir 253 straipsnio 1 dalį“, – nurodė R. Matonis

Epicentre atsidūręs režisierius: žmonės mane ėmė tempti į kavinę

Žinomas režisierius, TV prodiuseris Mindaugas Meškauskas pasidalijo emocijomis ir vaizdu iš nelaimės vietos.

„Ėjau į susitikimą, kai staiga sunerimę žmonės, pašokę nuo kavinės stalelio lauke, ėmė mane tempti vidun į kavinę. Kitoj pusėj gatvės kažką rėkė policininkas. Apsidairęs susivokiau esąs veiksmo epicentre. Užsidarę kavinėje su nerimu stebėjome kas vyksta aplink. Baisoka“, – savo feisbuko paskyroje rašė režisierius.

Jis pasidalijo ir vaizdo įrašu, kuriame užfiksuoti teisėsaugos pareigūnai kruvinos dramos įkarštyje.

„Pastarųjų metų politikos pasekmė“

Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Ineta Kursevičienė ketvirtadienį išplatintame pranešime išreiškė užuojautą žuvusiojo artimiesiems ir bičiuliams, o nukentėjusiems kolegoms linkėjo kuo greičiau atsistoti ant kojų ir grįžti į tarnybą.

Ji taip pat siejo dabartinį incidentą su rezonansine byla, kurioje sostinės policijos pareigūnas kaltinamas jį peiliu puolusios moters nužudymu viršijus įgaliojimus ir piktnaudžiavimu tarnyba.

Nėra atsitiktinumas.

„Labai simptomatiška tai, kad ši tragedija Vilniuje įvyko kaip tik tuo metu, kai po teismus prokuratūros tampomas nukentėjusių policininkų kolega, praėjusių metų pabaigoje neva viršijęs tarnybinius įgaliojimus, kuomet bandydamas sulaikyti agresyvią moterį buvo priverstas panaudoti ginklą ir ją nušovė“, – teigia I. Kursevičienė.

Profsąjungos atstovė taip pat pabrėžė, kad minėti incidentai „nėra atsitiktinumas“.

„Veikiau, tai pastarųjų metų politikos, kuria buvo nustekenta šalies policija, pasekmė, – tvirtino I. Kursevičienė. – Įvykiai Vilniuje dar kartą patvirtino – policininko profesija yra ypač pavojinga, šie žmonės kasdien rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe. Tačiau darbo užmokestyje, socialinėse garantijose tai neatsispindi niekaip.“

„Norėtume žinoti, ar pareigūnai tinkamai vykdė savo misiją“

Vilniaus centre per iškeldinimo procesą ketvirtadienį nušautas advokatas L. Pšelincevas yra pirmasis per Nepriklausomybės laikotarpį tokiomis aplinkybėmis žuvęs advokatas.

„Buvo santuokos nutraukimo byla, advokatas atstovavo moteriai, kurios naudai priimtas sprendimas iškeldinti vyrą iš buto. Advokatas atstovavo jai vykdymo veiksmuose ir žuvo vykdymas pareigas. Tai pirmas atvejis nepriklausomoje Lietuvoje”, – Eltai sake Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis.

Jis sakė buvęs šokiruotas vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pozicija, jį liūdina ir policijos generalinio Renato Požėlos kalba spaudos konferencijoje – buvo kalbama tik apie policijos pareigūnus, pasigesta užuojautos žuvusio advokato šeimai.

„Kai advokatas gauna įtarimus, mus prilygina valstybės tarnautojui, nes vykdė pareigas. Šiuo atveju vykdė profesinę veiklą, nors viešai būtų pasakyta užuojauta – konstatuota, kad turime lavoną ir viskas. Tai liūdina“, – sako M. Kukaitis.

Pagal galiojančią tvarką, iškeldinimo procese turi dalyvauti policijos pareigūnas, jis turi užtikrinti, kad šalys nekonfliktuotų, būtų vykdomas teismo sprendimas.

„Antstolis ir advokatas ėjo pirmi, o ne policijos pareigūnas, bent jau mane taip informuoja, kad ne pirmas pareigūnas eina, kuris su neperšaunama liemene, su ginklu. Jeigu iš tikrųjų taip yra, mes lauksim tyrimo. Mes norėtume žinoti, ar pareigūnai vykdė tinkamai savo misiją“, – Eltai sakė M. Kukaitis.

Pasak M. Kukaičio, teismas sprendimą dėl vyro iškeldinimo iš buto priėmė kovo mėnesį, vykdomasis raštas buvo išduotas balandį.

Ryškėja šaulio portretas

Po ketvirtadienį sostinėje įvykusių šaudynių, per kurias žuvo advokatas ir buvo sužaloti du policijos pareigūnai, prabilo šaulio kaimynai. Ryškėja įtariamojo portretas.

„Mačiau, kad žmogus turi problemų pats su savimi. Mane stebina, kad įvyko taip žiauriai – galėjo šiaip incidentas kilti, muštynės. O ne, kad jis pradėtų pyškintis čia“, – 15min.lt žurnalistams kalbėjo šaulio kaimynas.

Šaudynių epicentre atsidūrę gyventojai neslepia – pamačius specialiąsias tarnybas ir dėl kraupaus įvykio kurį laiką negalint patekti į namus, būta daug streso.

„Gal matydavau aš jį, bet, matote, neatsirenku, todėl ir kaimyno klausiau, ar čia tas. Jis buvo savotiškas – pastoviai finansinės problemos, tai jis skolindavosi iš aplinkinių, mano pažįstamų. Tai matyt, ta problema yra“, – 15min.lt sakė dar vienas kaimynas.

Kalbinti vilniečiai sakė šūvių negirdėję, tik matę, stovinčius apsiginklavusius policijos pareigūnus.

Lietuvos antstolių rūmai: tragedija virtęs iškeldinimo procesas – tai įpareigojimas susirūpinti antstolio profesijos saugumu

Anot Lietuvos antstolių rūmų, ketvirtadienį susišaudymu ir advokato mirtimi pasibaigęs iškeldinimo procesas atskleidžia teismo sprendimų vykdymo pavojingumą. Tikimasi, kad sostinėje įvykusi tragedija taps įpareigojimu visoms teisine valstybe besirūpinančioms institucijoms neatidėliotinai imtis realių veiksmų, kad tokie įvykiai nebepasikartotų ateityje.

„Įvykis sukrečia ir primena skaudžią tiesą, kad savo pareigas atliekantys antstoliai, advokatai, policijos pareigūnai, gindami teisėtus žmonių interesus, kiekvieną akimirką rizikuoja ir dažnai patys tampa agresijos aukomis“, – nurodoma pranešime.

„Visų Lietuvos antstolių vardu reiškiame gilią užuojautą žuvusiojo advokato Leonid Pčelincev šeimai, artimiesiems ir visai Lietuvos advokatų bendruomenei“, – priduriama pranešime.

Skaičiuojama, kad valstybės pavestas funkcijas vykdantys antstoliai ir antstolių kontorų darbuotojai yra išgyvenę daugiau kaip 200 smurtinių išpuolių ir kitų incidentų, kai jie patys nukentėjo fiziškai ar patyrė psichologinį smurtą, kai buvo persekiojami šeimos nariai, šaudoma į antstolių kontorų langus ar padeginėjamos durys.

Į BPC skambino ir pats šaulys

Dėl tragedija pasibaigusių šaudynių Vilniuje į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) kreipėsi ne tik praeiviai, bet ir pats šaulys. Kaip praneša naujienų portalas „Delfi.lt“, BPC iš šaulio sulaukė dviejų skambučių. Antrasis truko iki pat sulaikymo.

Kaip praneša portalas, antrojo skambučio metu su šauliu buvo vedamos derybos.

P. Paleckio/BNS nuotr.

„Derybų metu jis įtikintas išmesti ginklą. Jis tai ir padarė. Toliau vyko tolimesnės derybos, kad jis nebesipriešintų ir pasiduotų. Tą jis ir padarė. „Aro“ pareigūnai įėjo į patalpas ir jį sulaikė“, – sakė Lietuvos policijos vadovas R. Požėla.

Portalo duomenimis, BPC ketvirtadienio rytą iš viso sulaukė devynių pranešimų, susijusių su šaudynėmis: keturi praeiviai sureagavo į sužeisto pareigūno prašymą padėti ir nedelsiant iškvietė medikus bei policiją. Dar du skambučiai buvo gauti iš kaimynų, iš kurių vienas teigė matantis gulintį kruviną vyrą. Taip pat į BPC kreipėsi ir antstolio padėjėjas – jis bandė padėti sužeistam pareigūnui ir medikų prašė nurodymų, kaip jam suteikti pagalbą.

Paaiškėjo šaudžiusiojo tapatybė

„Delfi“ skelbia, kad  šaudynes Vilniuje surengė Igoris Moskaliovas. Įtariamasis yra gimęs 1962 metais. Kol kas teisėsauga neteikia duomenų ar vyras buvo žinomas pareigūnams.

15min.lt praneša, kad įtariamasis buvo teistas. Tačiau neinformuojama dėl kokių nusikaltimų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

apgailėtina

apgailėtina portretas
šūdvabali , ištrauk savo šūdiną snukį iš nusenusio putkos susiraukšlėjusios subinės, nusiprausk ,gerai išsiplauk savo burnikę . Kas tau gali nepatikt lietuvių Tautoj , kirmine ?

> Jonas

> Jonas portretas
tu irgi, toks pat Ivanas .. . ?

Jonas

Jonas portretas
Ka jūs čia nuopisos rašot???kas neatsitinka kalti rusai!žmogėdros atsitokėkit!jūs subinių laižytojai o ne tauta!šaunuolis diedas,parodė kas nutikka kai valdžio nuopisos leidžia puikius įstatymus!?vargšam vyram jau bietos nėra!!!!
VISI KOMENTARAI 98

Galerijos

Daugiau straipsnių