Vilniaus rajono mokyklų pedagogai nuolat lieka pelenės vietoje. Šįkart jie kone visi sulaukė pasiūlymo pailsėti su mokiniais. Atostogos, žinoma, nemokamos. Dirbantiems mieste pasisekė labiau.
Mokyklos liko tuščios
Vilniaus rajono mokyklų vadovai ir mokytojai šią savaitę liko namie. Kaip ir moksleiviams, jiems – rudens atostogos. Mokyklose likę budintys darbuotojai ko nors ieškantiems pataria negaišti laiko ir kreiptis kitą savaitę. "Nieko nerasite – nemokamos atostogos", – ta pati frazė skamba, kur tik paskambini.
Už švietimo sritį atsakingi valdžios atstovai tvirtina: kas norėjo, tas išėjo atostogauti, niekas nieko nevertė. Viskas priklauso nuo konkrečios mokyklos padėties, o ji dažniausiai – nuo mokinių krepšelio. Kuo mažiau mokinių, tuo blogiau mokytojams. "Taip, yra tokių mokyklų, kurių kai kuriose klasėse moksleivių kone minusas", – neslėpė Vilniaus rajono savivaldybės administracijos švietimo skyriaus vedėja Lilija Andruškevič.
Kiek mokytojų dabar atostogauja, statistikos nėra. "Nerinkome tokių duomenų, tačiau žinome, kad kai kurie pedagogai – daugiausia mokyklų direktoriai – pasirinko atostogas. Kas norėjo, parašė prašymus ir solidariai išėjo. Nežinau, tokių pedagogų daugiau rajone ar mieste. Kiekviena mokykla žiūrėjo į savo finansines galimybes. Jeigu matė, kad iki metų pabaigos tikrai trūks lėšų, nusprendė geriau dabar išeiti atostogų ir vėliau gauti atlyginimus", – aiškino L.Andruškevič.
Tačiau mokytojams kalbos apie solidarumą kelia tik karčią šypseną. "Buvo sudaryti grafikai, kada kuris einame nemokamų atostogų, ir niekam net minčių ginčytis nekilo", – pasakojo prisistatyti nenorėjusi vienoje Vilniaus rajono mokyklų dirbanti mokytoja.
Taupyti sekasi skirtingai
"Pačios mokyklos sprendžia, kaip joms verstis. Jei mažiau mokinių, galbūt ir neranda kitos išeities nei nemokamos darbuotojų atostogos", – svarstė Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo planavimo ir organizavimo skyriaus vedėjas Julius Skestenis.
Vilniaus miesto mokyklose padėtis toli gražu neideali, tačiau ne tokia liūdna kaip rajone. "Kažkiek mokytojų išėjo atostogauti savo noru, rodos, septyniolika, kiti liko, nes vykdome nacionalinę patyčių prevencijos programą, kuri atima labai daug laiko. Neturėjau moralinės teisės mokytojų prašyti eiti nemokamų atostogų", – tikino Pilaitės vidurinės mokyklos direktorius Zotikas Popovas.
Kiekvienoje mokykloje atskirai sprendžiama, kaip sutaupyti reikalingas lėšas. "Norėjome, kad visos mokyklos turėtų kokią nors vieną strategiją, bet niekas nesiėmė tam vadovauti, todėl liko, kaip yra – kiekvienas sprendžia pats. Mes įšaldėme kai kuriuos etatus, visaip bandome verstis", – pasakojo mokyklos direktorius.
"Mums kol kas sekasi išsiversti be nemokamų atostogų, manau, to tenka griebtis mažesnėms mokykloms, kuriose blogai sukomplektuotos klasės. O mums dabar, kai moksleiviai atostogauja, veiklos tikrai užtenka: reikia baigti visokius darbus, kurių negalima padaryti, kai mokiniai čia, nes tuomet daugiau dėmesio reikia skirti jų kontrolei", – sakė Salomėjos Nėries gimnazijos direktorius Antanas Suslavičius.
Nepaliestų nelieka
Pilaitės mokykloje, kol mokiniai ilsisi, atostogauti teko paprašyti tik aptarnaujančio personalo. "Valytojos, kiemsargiai, kiti aptarnaujantys darbuotojai sutiko keturioms dienoms eiti nemokamų atostogų, o penktadienį jau ateis paruošti mokyklos darbui", – sakė Z.Popovas.
Jo nuomone, vis dėlto tokiems darbuotojams pasisekė labiau nei pedagogams: "Jie dabar eina nemokamų atostogų, tačiau mokytojams atlyginimai mažėjant valandų skaičiui ir mokinio krepšeliui taip pat nesiliauja mažėję. Praeitą mėnesį gavau 200 litų mažiau, kitą gausiu 400 litų mažiau ir toliau neaišku, kaip bus."
Rajono mokytojai kenčia ne pirmą kartą
Vilniaus rajono pedagogai nuskriaudžiami jau nebe pirmą kartą. Prieš 2007 m. Kalėdas jiems reikėjo susiveržti diržus, mat lauktų vienkartinių priemokų švenčių proga mokytojai negavo.
Švietimo skyriaus sprendimas neskirti kalėdinių priemokų rajono mokyklose pamokas vedantiems pedagogams sukiršino mokytojų bendruomenę. Žinia, Vilniaus miesto mokymo įstaigose dirbančių mokytojų piniginės premijomis buvo papildytos.
Ne ką linksmesnės naujienos rajono mokytojus pasiekė ir po Naujųjų metų. Rajono mokyklų pedagogai vėl jautėsi nuskriausti, palyginti su miesto mokytojais. Pastarieji ne tik gavo vienkartines šventines priemokas, bet iš jų atlyginimo už 2007 m. gruodį buvo išskaičiuotas mažesnio tarifo pajamų mokestis.
Žinodami, kad nuo 2008 m. sausio 1 d. pajamų mokesčio tarifas mažinamas, rajono pedagogai tikėjosi, kad sausio 8 d. gavus algą jų piniginės pastorės. Gavę atlyginimus jie pastebėjo, jog valstybė iš jų atskaičiavo ne 24, bet 27 proc. gyventojų pajamų mokesčio.
Tiesa, jau kitą mėnesį žala buvo atitaisyta. Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija anuomet paaiškino, kad įsivėlė klaida. Darbdavys atsiradusį skirtumą nukentėjusiems mokytojams turėjo grąžinti su kito mėnesio atlyginimu.
Naujausi komentarai