Pusmetį besitęsusi įtampa Kauno valdžioje vakar baigėsi viešomis konservatorių ir socialdemokratų paliaubomis. Tik abejojama, ar jos ilgai truks.
Ramybė iki rudens
Miesto taryboje vakar naująja Kauno vicemere išrinkta socialdemokratė Orinta Leiputė. Šis postas buvo laisvas nuo žiemos, kai jos partijos kolegą Kęstutį Kriščiūną išsivedė Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai.
Už vicemerės kėdę socialdemokratai konservatoriams paaukojo administracijos direktoriaus postą: vakar iš pareigų savo prašymu atleistas Antanas Nesteckis susikeitė pareigomis su buvusiu savo pavaduotoju, konservatoriams artimu Dainiumi Ratkeliu.
Oficialiai vicemerė ir abu tarnautojai pareigas pradės eiti nuo liepos vidurio.
Po šio kėdžių persistumdymo ginčai valdančiojoje koalicijoje nurimo, tačiau neabejojama, kad naujas politinis raundas laukia rudenį – po Seimo rinkimų.
Kels "komunalinę kultūrą"
"Toks pasirikimas – natūralus. Vicemeras renkamas atsižvelgiant į koalicinę sutartį. O.Leiputė puikiai žino ir rūpinasi Kauno ūkiniu gyvenimu. Ji tikrai pakels mieste "komunalinę kultūrą", – juokavo meras. Vicemerė turėtų kuruoti miesto tvarkymo sritį.
"Esu edukologė. Tačiau gyvenu mieste, bendrauju su gyventojais, kurie pasipasakoja apie problemas. Suprantu, kaip turi būti tvarkomas miestas", – sakė O.Leiputė.
"Pabrangęs automobilių stovėjimas, padidintas mokestis už verslo liudijimus, pakelti mokesčiai kioskams, taip pat sėkmingai branginamas vanduo ir "diegiama partijos strategija" "Kauno vandenyse". Ar ir toliau taip dirbsite?" – ironizavo liberalas Rimantas Mikaitis.
O.Leiputė bandė aiškinti, kad esą daug kas priklauso nuo Seimo ir Vyriausybės.
Politinės intrigos
"Pats apsisprendžiau parašyti atsistatydinimo pareiškimą. Buvo ir kitas kelias – versti koaliciją. Toks susipriešinimas kėlė grėsmę ir pradėtiems darbams", – teigė savivaldybės administracijos direktorius A.Nesteckis.
Jis neslėpė, kad patyrė, ką reiškia politinės intrigos, tačiau konkrečių intrigantų neįvardijo. Valdančiosios koalicijos, tarp jų ir konservatorių, atstovams per posėdį puolus girti A.Nesteckį, neatlaikė opozicijos atstovai.
"Paveidmainiaukime iki galo. Baikim tuos cirkus – ne pakasynos gi. Gerbkime vieni kitus ir vaidybos reikėtų čia mažiau – tai juk politinis sprendimas", – rėžė Darbo partijos frakcijos narys Rytis Šatkauskas.
Naujasis savivaldybės administracijos direktorius D.Ratkelis – teisininkas, savivaldybėje dirbantis dešimt metų.
Iš politikų nepartinis D.Ratkelis vakar sulaukė ir ironiškų klausimų: kada taps konservatoriumi, nes esą šioje partijoje jis jau senokai "esantis ir kūnu, ir siela".
Pavojinga riba
Pasak O.Leiputės, šios rokiruotės padėjo išsaugoti valdančiąją koaliciją. "Kartais geriau surasti kompromisinį variantą, tačiau jis priimtas ne laisva valia", – sakė naujoji vicemerė.
Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnė Aušra Ručienė tikino, kad užsitęsę konservatorių ir socialdemokratų ginčai koalicijos stabilumui nekėlė jokios grėsmės.
Kitas valdančiosios koalicijos atstovas, liberalcentristas Arvydas Garbaravičius buvo atviresnis. "Reali grėsmė subyrėti koalicijai tikrai buvo. Opozicija – gana gausi ir turinti patirtį. Jie būtų bandę pasinaudoti susidariusia situacija. Jei socialdemokratai su konservatoriais būtų nesusitarę, neabejoju, kad abi frakcijos būtų radusios šalininkų ir koalicija sugriūtų. Dabar to nepatikrinsi, tačiau po pasikeitimų iš veidų matosi, kad nepatenkintų yra daug", – pastebėjo A.Garbaravičius.
"Kitas veiksmas gali būti rudenį, kai dalis tarybos narių pateks į Seimą. Socialdemokratai neparodė savo principų tikėdamiesi, kad būtent rudenį jų pozicijos sustiprės tiek miesto taryboje, tiek Vyriausybėje", – prognozavo opozicijos atstovas R.Mikaitis.
Naujausi komentarai