Vilniaus miesto savivaldybės administracija vykdyti seniūnijų pertvarkos kol kas negalės - Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paliko galioti žemesnės instancijos teismo nutartį taikyti reorganizacijai laikinąsias apsaugos priemones.
Vasario 26 dieną paskelbta LVAT nutartimi Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bei Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui uždrausta vykdyti savivaldybės administracijos struktūros pertvarką. Tarybos sprendimą vykdyti draudžiančią žemesnės instancijos teismo nutartį buvo apskundusi savivaldybė, tačiau LVAT skundą atmetė.
Taryba dar 2013 metų gruodžio 11 dienos sprendimu nutarė naikinti 16 sostinės seniūnijų, vietoj jų steigiant 11 biurų, taip pat paliekant 5 atokesnes seniūnijas. Tuo pačiu LVAT sprendimu sustabdytas ir byloje ginčijamų sprendimų nuostatų galiojimas.
Teismas konstatavo, kad pertvarkos planą yra apskundęs Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje, tad jei jo skundas būtų patenkintas, nepritaikius reikalavimo užtikrinimo priemonių, nuo šių metų balandžio 15 dienos nebebūtų įmanoma atstatyti ankstesnės padėties.
Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys BNS sakė sveikinantis tokį LVAT sprendimą, kuris leis išnagrinėti seniūnijų pertvarkos klausimą iš esmės.
„Mes pamatėme nemažai įstatymų pažeidimų. Nes prieš naikinant seniūnijas visų pirma turi būti gyventojų apklausa dėl skaičiaus, dėl ribų seniūnijų. Apskritai, mūsų nuomone, Vietos savivaldos įstatyme užprogramuota tai, kad negali būti mišrios sistemos, t. y. negali pusę miesto aptarnauti seniūnijos, o kitą dalį, arba ne dalį, o centrą – biurai. Turėtų būti arba seniūnijos, arba biurai”, - sakė Vyriausybės atstovas apskrityje.
Anot jo, su šiais argumentais savivaldybė nesutiko, tad buvo kreiptasi į LVAT, kad šis pritaikytų laikinąsias apsaugos priemones. Galutinio sprendimo dėl seniūnijų pertvarkos A.Skaistys tikisi dar šiemet.
„Tai yra tik pirmoji instancija, tad koks bebūtų teismo sprendimas, jis bus skundžiamas arba vienos, arba kitos pusės. Tik LVAT bus priimtas galutinis sprendimas. Pati pertvarka sustabdyta, kol byla bus išspręsta iš esmės. Realiai tai gali įvykti rudenį ar net žiemą”, - prognozavo A.Skaistys.
Jis priminė, kad jau kurį laiką neveikia kai kurios Vilniaus seniūnijos, pavyzdžiui, Žvėryno, Viršuliškių. Pasak Vyriausybės atstovo, nors LVAT sprendimas savaime neįpareigoja savivaldybės atnaujinti šių seniūnijų veiklos, jų veikimą Vilniaus valdžia privalo užtikrinti.
Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Valdas Klimantavičius BNS patikino, kad LVAT sprendimas nekeis savivaldybės apsisprendimo, tik galbūt kuriam laikui atidės planus.
„Jokie papildomi sprendimai nepriimti, judama ta pačia kryptimi, - sakė administracijos direktorius. – Mes turime savo strategiją, kaip turi atrodyti gyventojų aptarnavimas Vilniaus mieste. Aišku, viską darysime pagal įstatymus.”
Jis taip pat atmetė Vyriausybės atstovo kaltinimus, kad gyventojų apklausa nebuvo vykdyta tinkamai.
Anot jo, dalis seniūnijų neveikia jau kurį laiką, nes jose vykdoma „per mažai funkcijų, kad jos galėtų veikti”. Biurai esą reikalingi, kad gyventojai galėtų gauti visą spektrą, o ne tik epizodines paslaugas.
„Seniūnijos buvo įkurtos tais laikais, kai dar nebuvo elektroninių paslaugų, kai jos nebuvo teikiamos aukštesniu lygiu. Taigi, norime padaryti, kad tie padaliniai veiktų pagal naujus standartus”, - tvirtino V.Klimantavičius.
Vilniaus miesto savivaldybės taryba praėjusių metų gruodžio 11-ąją pritarė seniūnijų reorganizacijos planui, pagal jį nuo šių metų kovo 15 dienos Vilniaus mieste iš 21 seniūnijos turėtų likti penkios labiausiai nutolusios nuo centro - Grigiškių, Naujininkų, Naujosios Vilnios, Panerių ir Verkių. Vietoj likusių seniūnijų numatyta įkurti 11 biurų – Antakalnio, Centro, Fabijoniškių, Justiniškių, Karoliniškių, Lazdynų, Pilaitės, Pašilaičių, Šeškinės, Vilkpėdės, Žirmūnų.
Savivaldybės atstovų teigimu, įgyvendinus pertvarką, būtų sutaupyta apie 1,2 mln. litų ryšio, transporto ir komunalinių išlaidų, racionaliau išnaudotos savivaldybės patalpos.
Tai – ne pirmas kartas, kai seniūnijų pertvarką stabdo teismas. Laikinosios apsaugos priemonės buvo pritaikytos ir 2012 metų vasarį savivaldybės vykdytai privalomai gyventojų apklausai dėl seniūnijų naikinimo.
Naujausi komentarai