Savi namai – lyg miražas Pereiti į pagrindinį turinį

Savi namai – lyg miražas

2008-10-20 09:00
Savi namai – lyg miražas
Savi namai – lyg miražas / Tomo Černiševo nuotr.

Kol nekilnojamojo turto bendrovės svarsto, ar pajėgs toliau tęsti pradėtus projektus, gyventojams tenka sukti galvas, kaip mokėti paskolų įmokas, jei pinigų nebėra.

Patiria savo kailiu

Kiekviena pasirodžiusi žinutė apie pokyčius nekilnojamojo turto rinkoje kaipmat sukelia aršias diskusijas. Butai pigs ar brangs, stos statybos ar nestos, ar išgyvename normalų rinkos vystymosi etapą ar vis giliau brendame į krizę – dėl tokių klausimų nesiliauna ginčytis ne tik paprasti vilniečiai, bet ir nekilnojamojo turto ar finansų ekspertai.

Tačiau kad ir kokias prognozes, pagrįstas garsių mokslininkų teorijomis ar sudėtingais skaičiavimais ekspertai pateiktų, labiausiai žmones susimąstyti priverčia jų kasdienybė. Draugas skambino pasiguosti praradęs darbą. Į nuomojamą kambarį grįžta jauna šeima, neišgalinti mokėti paskolos už butą įmokų. Sprendimas atsisakyti atostogų, nes dabar jos – ne tavo kišenei.

Tada komentarai, kad tokia padėtis išeis tik į gerą, pagaliau sulauksime pigių butų ir galėsime lengvai gauti paskolas jiems įsigyti, atrodo kaip iš fantazijų pasaulio. Juolab kad vis dar atsiranda žmonių, tikinančių, esą jokių pokyčių nėra. Net tuomet, kai jie akivaizdūs.

Sustabdė ne visus

Perkūnkiemyje ir Pilaitėje statybos rimsta. Tai mato visi, tik ne butų šiuose rajonuose pardavėjai, tokias kalbas vadinantys laužtomis iš piršto. "Tik iš spaudos girdžiu, kad statybos stoja. Niekas Perkūnkiemyje neatšaukta, nuolat parduodama, klientai gauna paskolas, perka butus, viskas yra kaip įprasta. Kažkas tokiomis kalbomis tik kelią paniką ir nežinau, kodėl. Gal neturi ką veikti? Mes darbo tikrai turime", – tikino prie Perkūnkiemio projekto dirbanti "Ober-Haus" nekilnojamojo turto ekspertė Violeta Medvedskienė.

Daugiabučių Antakalnyje ir Šiaurės miestelyje projektų vykdytojai "MG valda" nekilnojamojo turto krizės savo kailiu sako dar nepajutę. Nauji namai čia iškilo greičiau nei per pusmetį. "Kalbant apie nekilnojamąjį turtą, svarbiausi yra trys dalykai: vieta, vieta ir vieta. Todėl kol kas pardavimu nesiskundžiame", – sakė bendrovės pardavimo projektų vadovas Mantas Umbrasas.

"Name Antakalnyje jau pardavėme apie 60 proc. butų. Klientai jau sudarę sutartis su bankais, sumokėję avansus, todėl tikrai nebijome, kad dabar ims ir nutrauks sutartis. Juk žmonės supranta, kad esant infliacijai vienas iš būdų neleisti pinigams nuvertėti – investuoti juos į nekilnojamąjį turtą", – tikino M.Umbrasas.

Žvelgia tiesai į akis

Tokios pardavėjų kalbos nuteiktų optimistiškai, jei ne faktai, kad kai kurios nekilnojamojo turto bendrovės  vis dėlto nebesugeba susidoroti su sunkumais. "Numatytas pardavimas nevyksta taip, kaip norėtųsi. Nauji projektai arba sustabdomi, arba jų pradžia nukeliama. Žmonės net norėdami įsigyti geresnio nekilnojamojo turto, negali parduoti senojo. Jei nėra numatyta darbų, žmonės atleidžiami. Niekas nenori laikyti nieko nedarančių specialistų", – pasakojo nekilnojamojo turto vystymo bendrovės "Interpro investicija" projektų vadovas Tomas Rackevičius.

Vis dėlto jis nenorėjo dramatizuoti padėties: "Statybose dirbantys žmonės pripratę, kad darbo turi keliems mėnesiams į priekį, o paskui būna tam tikrų pertraukėlių. Manau, po metų padėtis turėtų kaip nors pajudėti, greičiausiai – atsigauti".

Kiti statybų vykdytojai jau oficialiai praneša apie stabdomą veiklą. Norvegijos kompanija "Verdispar" patvirtino, kad gyvenamųjų namų kvartalo "Scandipark" statybos Ukmergės gatvėje atidedamos. Gyvybės nematyti pradėtame statyti gyvenamajame name "Fabijoniškių ložė", be statybininkų bendrovė "Atkirta" paliko du beveik baigtus gyvenamuosius namus Žirmūnuose.

Skolininkai bando gelbėtis

Kol bendrovės svarsto, kaip neprarasti galimų pirkėjų, jau pradėję mokėti paskolas už būstą žmonės mąsto, kaip išgyventi pasunkėjus gyvenimo sąlygoms. Nebeišgalintys mokėti paskolos įmokų, bando tartis su bankais, nes į jų duris bet kurią dieną gali pasibelsti antstoliai. "Paprastai bankas yra linkęs tartis, derinti įvairius galimus sprendimus ir tik pas tuos skolininkus, kuriems liaudiškai tariant yra visiškai "dzin", atkeliauja antstoliai", – aiškino Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė. Jos nuomone, tikėtina, kad tokių atvejų dabar šiek tiek padaugėjo, bet ryškesnio augimo antstoliai dar nepastebėjo.

Ką daryti, jei būsto paskola darosi per sunki? "Viena galimų išeičių nebeįstengiant mokėti už būstą – susitarti su banku keisti butą į mažesnį. Jei pinigų visai nėra – nelaukti varžytinių ir bandyti ieškoti pirkėjo. Jei jo lėšų pakaks padengti visoms skoloms ir apmokėti antstolių vykdymo išlaidas, varžytinės nebus skelbiamos. Gali būti, kad naujas pirkėjas sumokės skolininkui tą sumą, kurią jis jau buvo atidavęs bankui, bet viskas priklauso nuo aplinkybių, poreikio greitai parduoti būstą ir kitų  dalykų", – sakė D.Sutkauskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų