Kontrolierė: Vilniaus rajono darželyje diskriminuojami lietuvių vaikai

 • Teksto dydis:

Vilniaus rajono savivaldybė, sudarydama grupes lenkiškai ir lietuviškai kalbantiems darželinukams, diskriminavo lietuviškai kalbančius vaikus, konstatavo Lygių galimybių kontrolierė Edita Žiobienė.

Šias išvadas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė ištyrusi skundą dėl Vilniaus rajone, Avižieniuose atidaryto naujo darželio.

Skundo autorius buvo nurodęs, jog „diskriminacija vyksta tautiniu pagrindu, nes lenkų tautybės vaikams sudaromos neproporcingos ir išskirtinės sąlygos ikimokykliniam ugdymui“. Skunde nurodoma, kad Vilniaus rajono savivaldybės taryba, priimdama sprendimus dėl grupių formavimo, neatsižvelgė į tautinę sudėtį ir susidarė situacija, kad jokios eilės nebuvo norint ugdyti vaikus lenkų kalba, o lietuvių tautybės vaikams į šį darželį patekti nėra galimybių.

Vilniaus rajono savivaldybės administracijos švietimo skyrius LGKT informavo, kad šiuo metu Avižienių lopšelį-darželį lietuvių ugdomąja kalba lanko 52 vaikai, o lenkų ugdomąja kalba – 40 vaikų. Iš 341 tėvų prašymo 265 tėvai nurodo darželio grupę lietuvių ugdomąja kalba ir tik 76 lenkų ugdomąja kalba.

Kaip rašoma LGKT pranešime, darželio lietuviškai ir lenkiškai kalbančių grupių vietų skaičius turėtų būti formuojamas proporcingai pareiškimų skaičiui: 265 - lietuviškai kalbančiųjų ir 76 - lenkiškai (arba pagal proporciją 3,5 su 1) ir todėl darželyje turėtų būti įsteigtos 3 ar 4 grupės lietuvių kalba ir 1 grupė lenkų kalba. Tačiau darželyje įsteigtos 2 grupės lietuvių bei 2 grupės lenkų ugdomomis kalbomis.

Vertinant Vilniaus rajono savivaldybės informaciją procentine išraiška, tarnyba konstatavo, jog buvo patenkinta tik 19,6 proc. tėvų prašymų patekti į lietuvių grupes (priimti 52 vaikai, pateikti 256 prašymai) bei patenkinta net 52,6 proc. prašymų patekti į grupes lenkų ugdomąja kalba (priimta 40 vaikų, pateikta 76 prašymai).

Kaip teigia LGKT, Savivaldos įstatymo nuostatos įpareigoja savivaldybes užtikrinti, kad ikimokyklinio ugdymo paslaugomis galėtų naudotis visi savivaldybės gyventojai. Primenama, kad lygias galimybes, nepaisant lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos, garantuoja ir Lygių galimybių įstatymas.

Vilniaus rajono savivaldybės Tarybos 2013 metų gegužės 31 dienos sprendimas ,,Dėl vaikų priėmimo į Vilniaus rajono savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes tvarkos aprašo“ taip pat numato bendrą eilę visiems vaikams, tačiau pagal tėvų prašymus, kuriuose nurodoma pageidaujama ugdymo kalba, faktiškai susidaro dvi eilės lietuvių kalba ugdomosios grupės nenaudai.

„Vilniaus rajono savivaldybės sprendimas palankesnis užrašantiems vaikus į darželio grupes lenkų kalba“, - teigė Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, einanti lygių galimybių kontrolieriaus pareigas Edita Žiobienė.

LGKT Vilniaus rajono savivaldybės administracijai pateikė rekomendaciją, kad formuojant lopšelio-darželio grupes būtų sudarytos vienodos sąlygos visiems vaikams gauti ikimokyklinį ugdymą gimtąja kalba.NAUJAUSI KOMENTARAI

lytas

lytas portretas
reikia referendumo dėl tutaišu veiksmu tik mes visi galim ta bruda nuramint nes kitaip jis smirdės ir smirdės.

todel

todel portretas
kad ten sulinde lekai tokie kaip tomasevskis ir kursto patys nesantaika o juos palaiko rusai ir zydai juk jie irgi/skriaudziami/ tik nezinia kaip ir kieno?. Varykit i savo tevynes jei taip blogai ir nereikes verslent ir seimininku skriaust ir tyciotis nes zmoniu kantrybe nebegaline....
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių