Knygų mugėje pašalinta pandemijos valdymą kritikuojančios knygos reklaminė instaliacija

Praėjusią savaitę vykusioje Vilniaus knygų mugėje buvo pašalinta Sveikatos teisės instituto (STI) pandemijos valdymą kritikuojančios knygos reklaminė instaliacija.

Leidinio „Baimės metai“ autoriai tai vadina cenzūra, stendą pašalinusi leidykla sprendimo nekomentuoja, o mugės organizatoriai sako, kad taip paprasčiausiai atsižvelgiama į visuomenės pozicijas.

STI – 2021-ųjų liepą įkurta įstaiga, metu reguliariai kritikavusi pandemijos valdymo priemones, masinę vakcinaciją. Dalis medicinos, teisės ekspertų STI vertina kaip dezinformacijos šaltinį.

„Akyla kontrolė“

Kaip BNS nurodė STI vadovas Rimas Jankūnas, instaliaciją pašalinti nurodė leidykla „Obuolys“, kurios stende ir buvo reklamuojama minėtoji knyga.

„Šurajevas pradėjo kelti triukšmą, kiek žinau, nuėjo pas („Litexpo“ – BNS) direktorių, – sakė R. Jankūnas. – Ir toliau, kaip ten vyko, nė vienas nematėme, galim tik spėlioti. Faktas, kad paprašė pašalinti, tas ir įvyko.“

Ant instaliacijos – iš blokų sudėtos sienos imitacijos – buvo nurodyti žodžiai „baimė“, „knyga, kurios bijo“, „premjerė“, „2020–2022“.

„Akyla kontrolė. Skundai. Cenzūra“, – paskyroje „Facebook“ rašė STI.

„Obuolys“ savo ruožtu BNS teigė, kad leidykla Knygų mugėje „montuoja, keičia ekspoziciją ir išmontuoja prekybos bei reklamos elementus savo sprendimu“.

„Daugiau komentarų šiuo klausimu neturime“, – rašoma komentare.

„Tai yra dezinformacija“

Visuomenininkas, humoristas Olegas Šurajevas BNS teigė, jog Vilniaus knygų mugės metu pamatęs reklamuojamus „Baimės metus“, stendo kuratorei išsakė savo poziciją tiek dėl paties „Obuolio“, tiek dėl minėtos knygos.

„Aš šiaip labai „Obuolio“ nekenčiu, manau, kad čia yra viena iš blogiausių leidyklų, nes jie nemoka savo autoriams, apgaudinėja, leidžia tokias knygas, kurių geriau išvis nebūtų“, – kalbėjo O. Šurajevas.

Visuomenininkas omenyje turėjo prieš kelerius metus vykusius leidyklos ir autorių ginčus dėl laiku nemokamų honorarų, prasto komunikavimo su autoriais.

Raginimas nesiskiepyti, nes neva skiepai neveikia, nėra nuomonės laisvė, tai yra dezinformacija.

O. Šurajevas taip pat sukritikavo ir „Obuolio“ stende buvusią knygą.

„Aš jiems sakau: Jums neatrodo ironiška, kad čia žmones buvo bandoma išgelbėti, jie buvo skiepijami, o jūs reklamuojat žmones, kurie iš tikrųjų daro viską, kad žmonės mirtų. Nes STI absoliučiai tyliai pritaria ativakserių doktrinai, apskritai sąmokslo teorijai, kad visos tiesos nežinom, kad mus valdo nekompetentingi žmonės“, – teigė visuomenininkas.

„Tada jie pasakė, kad tai nuomonės laisvė. (...) Raginimas nesiskiepyti, nes neva skiepai neveikia, nėra nuomonės laisvė, tai yra dezinformacija“, – pridūrė jis.

Humoristas apie tai vėliau informavo ir „Litexpo“ vadovus, iš kurių vėliau išgirdo, kad stendas bus pašalintas.

„Žmonėms ne tas pats“

„Litexpo“ vadovas Justinas Bortkevičius BNS teigė nei prašęs, nei reikalavęs leidyklos demontuoti minėtą instaliaciją, o paprasčiausiai pranešęs apie skundą.

„Buvo aptarta situacija, buvo paklausta, ar leidykla planuoja kažkaip reaguoti. Darau prielaidą, kad leidyklos buvo sprendimas stendą demontuoti“, – sakė parodų ir kongresų centro vadovas.

Jis pabrėžė, kad „Litexpo“ net „neturi teisės“ reikalauti panaikinti stendą ar jo elementą.

Viena iš knygų mugės organizatorių Lolita Varanavičienė į kilusią situaciją žvelgia pozityviai: visuomenininkas atkreipė dėmesį, o leidykla sureagavo į pastabą.

„Man džiugu, kad tai, kas vyksta mugėje, nepalieka abejingų žmonių. Pono Šurajevo laikysena man atrodo pilietiška ir suprantama. Tai tik rodo, kad žmonėms ne tas pats, apie ką kalba leidyklų stendai“, – BNS sakė Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentė.

„Leidykla, jei pašalino, vadinasi, kad atsižvelgė į nuomonę. Tad aš čia konflikto jokio nematau“, – pridūrė ji.

Pasak L. Varanavičienės, už stendus ir jų interjerą visuomet atsako prekybos vietą išsinuomojęs leidėjas.

Skaičiuojama, kad šiųmetį renginį aplankė 52,7 tūkst. žmonių.NAUJAUSI KOMENTARAI

D

D portretas
Niekšelis, parodė savo veidą. Stabdau paramą Ukrainai

Lansbergiuklanas xd

Lansbergiuklanas xd portretas
Apsisiko pries visus su skiepais, dbr traukia savo kaily. Juokdariu salis

šurik

šurik portretas
fas....
VISI KOMENTARAI 23

Galerijos

Daugiau straipsnių