Kas atsakys už lūžtančius medžius? Pereiti į pagrindinį turinį

Kas atsakys už lūžtančius medžius?

2010-07-20 15:21
Kas atsakys už lūžtančius medžius?
Kas atsakys už lūžtančius medžius? / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Savivaldybės atstovai atkerta, kad esą mieste medžiai prižiūrimi tinkamai, tačiau griūvantys želdiniai gadina miestiečių turtą, o rasti atsakinguosius dėl tokių nelaimių labai sunku.

Lūžo nenupjautas medis

"Vienus medžius nupjovė, kitus paliko. Vienas likusių gluosnių lūžo ir nugriuvo ant mūsų automobilio", – skundėsi kaunietė Aldona Švėgždienė.

Kovo 11-osios gatvės 100-ajame name gyvenantys žmonės kreipėsi į savivaldybę dėl kieme augančių medžių. "Prašėme juos nupjauti, nes medžiai – seni. Neseniai kelis nupjovė, o kiti liko. Kodėl juos paliko, nežinome", – stebėjosi A.Švėgždienė.

Po šio incidento moteris nesitiki, kad kas nors atlygins žalą dėl sugadinto automobilio, kuris buvo apdraustas tik privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Kaunietei neramu dėl kitų namo kieme likusių medžių. "Ir žmonės vaikšto, ir vaikai bėgioja. Iki nelaimės – vienas žingsnis", – guodėsi A.Švėgždienė.

Šių metų vasarį didžiulė liepa K.Donelaičio gatvės kieme nugriuvo ant keturių automobilių. Vienas automobilis buvo sugadintas nepataisomai, kitų transporto priemonių savininkai patyrė tūkstantinius nuostolius.

Po įvykio prasidėjo ginčai, kas atsakingas už medį ir sugadintą žmonių turtą. Medis augo valstybinėje žemėje, o joje tvarkosi savivaldybė. Pastarosios atstovai teigė, kad leidimas nupjauti šią liepą buvo išduotas 2004 m., tačiau medis liko vietoje. Kilo nesutarimų ir dėl medžio būklės. Vieni tvirtino, kad jis seniai kėlė pavojų, kiti aiškino, kad iš pirmo žvilgsnio liepa atrodė sveika.

Dėl žalos – į teismą

"Dažniausiai konfliktai kyla dėl daugiabučių kiemuose augančių medžių. Vieniems jie patinka, o kiti gyventojai pageidauja iškirsti, nes jiems užstoja šviesą", – aiškino savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Jos teigimu, dar balandį buvo išduoti leidimai nupjauti du gluosnius Kovo 11-osios gatvės 100-ojo namo kieme. Ar reikėjo pjauti ir kitus medžius, kurių vienas šią savaitę nulūžo ir apgadino automobilį, valdininkė negalėjo atsakyti. Ji teigė neturinti išsamios informacijos apie šią situaciją.

Pasak R.Savickienės, nuostolių patyrę gyventojai pirmiausia turėtų kreiptis į draudimo bendrovę, jeigu automobilis draustas. Kitu atveju pirmiausia reikia įvertinti žalos dydį, o tada kreiptis į teismą dėl jos atlyginimo. Tačiau ir tai negarantuoja, kad už valstybinėje žemėje augusį medį, pridariusį žalos, kaltę prisiims savivaldybė.

Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja įsitikinusi, kad savo turtu turėtų labiau rūpintis ir gyventojai. "Dabar, kai prognozuojami vėjuoti orai, žmonės neturėtų statyti automobilių po medžiais. Ypač po tokiais, kurie gali kelti grėsmę. Apie tokius medžius gyventojai turėtų informuoti savivaldybę", – patarė R.Savickienė.

Anot jos, leidimai pjauti medžius neišduodami gana retai – jeigu kreipiasi ne žemės savininkas ar trūksta kokių nors kitų dokumentų, jeigu medis visiškai sveikas ir niekam netrukdo. Su šia problema susidūrę gyventojai tikina, kad, norint gauti leidimą, reikia nueiti kryžiaus kelius.

Visų medžių neišgręši

Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja neslepia, kad norint nupjauti ar nugenėti medį tenka nemažai aiškintis ir su paveldosaugininkais, be kurių leidimo Senamiestyje ir Naujamiestyje medžių negalima nei kirsti, nei genėti.

Norint nupjauti seną, supuvusį, bet kaip kultūros ir paveldo paminklą saugomą medį, jo vietoje privalu pasodinti naują. "Nupjovus niekas nerauna kelmų, o į kelmą medelio nepasodinsi. Jeigu rautume, pakenktume po žeme esančioms komunikacijoms, išardytume šaligatvius ir gatves, kuriems tvarkyti ir taip nėra pinigų", – situaciją apibūdino Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja", – džiaugėsi R.Savickienė.

Ji džiaugėsi, kad praėjusią savaitę pavyko rasti šiokį tokį kompromisą. Paveldosaugininkai sutinka, kad grėsmę keliančius medžius bus leista nupjauti, o jų vietoje naujus medžius bus galima atsodinti ne iškart.

"Yra nemažai atvejų, kad negalime spręsti problemų dėl vienas kitam prieštaraujančių teisės aktų. Paveldosaugininkai neleidžia nupjauti medžio, bet jeigu valstybinėje žemėje augantis medis nugriūtų, atsakomybė tenka savivaldybei", – pastebėjo R.Savickienė.

Artimiausiu metu miesto centre bene daugiausiai senų medžių neliks Maironio gatvėje.

Paklausta, ar visada ekspertai tinkamai įvertina medžių būklę, R.Savickienė teigė, kad už tai atsakingas savivaldybės specialistas visada tariasi su medžių specialistais – dendrologais. "Ne visada puviniai matomi iš išorės. Jeigu atvejis ginčytinas, daromas gręžinys, tačiau visų miesto medžių negalime išgręžti", – šyptelėjo valdininkė.

Ji informavo, kad iki metu pabaigos žadama atlikti visų miesto medžių inventorizaciją ir išsiaiškinti jų būklę.

Savivaldybės Teisės departamento direktorius Dainius Ratkelis

Šiemet esame gavę dvi pretenzijas dėl to, kad nugriuvę medžiai apgadino žmonių turtą. Parastai ieškiniai siekia kelis tūkstančius litų. Didžiausias ieškinys – 20 tūkst. litų, kai K.Donelaičio gatvėje nugriuvusi liepa nepataisomai sugadino automobilį. Ginčas persikelia į teismą, nes savivaldybė nesutinka mokėti. Tokių atvejų būna nedaug – 3–5 per metus. Kreipiasi arba aptys gyventojai arba draudimo bendrovės, kurios nori išieškoti draudėjui atlygintą patirtą žalą. Tačiau tokiose situacijose reikia išsiaiškinti labai daug aplinkybių. Jeigu medis buvo supuvęs, gali būti ir mūsų kaltė. Bet jei nugriuvo sveikas medis, tai jau force majore.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų