Fontanas – gražu, bet aplink lyg po karo

Po metus trukusių rekonstrukcijos darbų Vilniuje vėl pradėjo veikti Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fontanas. Tiesa, atidarymo šventėje dalyvavę vilniečiai liko nesupratę, kodėl į renginį teko eiti aptrupėjusiais šaligatviais ir kliuvinėti už išlūžusių šaligatvio plytelių.

Iškilmingas atidarymas

Atnaujintas miesto fontanas prie Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro liepos 4-ąją buvo iškilmingai atidarytas skambant klasikinei muzikai. Susirinkusieji į atidarymo šventę grožėjosi atnaujintu fontanu, vaišinosi ir klausėsi geriausios pasaulio muzikos. Ekrane prie fontano iki pat vidurnakčio buvo galima stebėti Romeo Castellucci šedevro "Salomėja" įrašą, kuriame pagrindinį Salomėjos vaidmenį atliko Kristoforo statulėle apdovanota menininkė Asmik Grigorian.

Fontano rekonstrukciją įgyvendinusios įmonės "Poolservice.LT" direktoriaus Mantvydo Šakalio teigimu, LNOBT prieigos yra ypatinga sostinės viešoji erdvė.

"Projektas man kelia išskirtines emocijas ir brangius prisiminimus – vaikystėje gyvenau netoli teatro, operos fontane mėgdavau žaisti su povandeniniu laivu. Didžiulė garbė, kad dabar pats galiu prisidėti prie šio Vilniaus simbolio istorijos išsaugojimo", – sakė M.Šakalys.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pastatą 1974-aisiais suprojektavo viena ryškiausių 1930-ųjų kartos architektė Elena Nijolė Bučiūtė. Vos 30 sulaukusi kūrėja pateikė funkcionalizmo stiliaus teatro su jo prieigomis variantą. Tuo metu tai buvo ypač modernus statinys. Grindinio, fontano dangai, suoliukams, laiptams, teatro eksterjerui naudotas prabangus rausvasis granitas, atgabentas iš Ukrainos.

Operos fontanas, kurio autorius – Aleksandras Stasys Lukšas, išsiskyrė savo modernumu, jo vandens čiurkšlės, kaip tuomet buvo įprasta kituose projektuose, nebuvo aukštos. Miesto landšafte siekta sukurti architektūrinius krioklius, teikiančius upės tėkmės efektą. Miesto centre, teatro prieigose, galima pasijusti tarsi gamtoje, nes fontanas kuria savo klimatą, vėsina erdvę ir skleidžia krioklio garsus.

Išsaugota autentika

Rekonstruojant fontaną, išsaugant jo autentiškumą, buvo atnaujintos granito apdailos plokštės, pakeistos ištrupėjusios baseino dugno plytelės, technologinė įranga. Visų nuostabai, 1974-ųjų cirkuliacinis vandens siurblys, pagamintas pagal to meto technologijas, veikia iki šiol. Dabar taip pat gaminami kokybiški siurbliai, tačiau jie veikia 10 metų, bet ne 30–40, todėl tai ypač retas atvejis.

Fontanas atidarytas nelaukiant, kol bus baigti prieigų sutvarkymo darbai, kad vilniečiai ir miesto svečiai galėtų kuo ilgiau juo pasidžiaugti.

Operos fontane įrengtas naujas vamzdynas, elektros instaliacija, vandens baseino hidroizoliacijos, filtravimo, vandens lygio kontrolės sistemos. Visa tai užkirs kelią fontane veistis bakterijoms, todėl vaikai jame galės saugiai maudytis ar žaisti. Lankytojus džiugins ir fontane įrengta povandeninė spalvota šviesų instaliacija.

Spėjo ne viską

Kaip informavo savivaldybė, kartu su fontano rekonstrukcija prasidėjo ir aplinkos tvarkymo darbai – suremontuotos ir granitinės atraminės sienutės ties Vilniaus ir Tilto gatvių sankryža, pėsčiųjų takai aplink fontaną. Skaičiuojama, kad teatro prieigoms sutvarkyti prireikė apie 40 tūkst. šaligatvio plytelių, o atnaujinant atramines sienutes, panaudota maždaug tūkstantis granito plokščių.

Tiesa, fontano atidarymo pasižiūrėti ėję vilniečiai liko nustebę, kad vos keli metrai nuo fontano, prie paminklo žymiam Lietuvos operos dainininkui Kiprui Petrauskui, šaligatviai taip ir nebuvo sutvarkyti – teko kliuvinėti už išlūžinėjusių, iškrypusių plytelių.

Pasiteiravus, kodėl buvo rengiama šventė, nors fontano aplinkos tvarkymo darbai neatlikti iki galo, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento vyresnysis patarėjas Arūnas Visockas "Vilniaus dienai" paaiškino, kad teatro prieigų tvarkymo darbai tęsis ir toliau – atidarytas tik daugelį metų neveikęs Operos ir baleto teatro fontanas. Jis atidarytas nelaukiant rudens, kol bus baigti prieigų sutvarkymo darbai, mat norėjosi, kad vilniečiai ir miesto svečiai galėtų kuo ilgiau pasidžiaugti atgimusiu teatro fontanu.

A.Visocko teigimu, teatro prieigų tvarkymo darbai bus baigti dar šiemet.

Fontano atnaujinimo ir aplinkos sutvarkymo darbams iš miesto biudžeto lėšų skirta apie 300 tūkst. eurų, dar apie 240 tūkst. eurų skyrė Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.NAUJAUSI KOMENTARAI

Lesley Newberry

Lesley Newberry portretas
Mano kaimyno motina daro $139 / h intErnete. Ji buvo atleista už 6 menesius, taciau praejusi menesi jos darbo užmokestis buvo 13847 JAV doleriu, o tik kelias valandas dirbo internete. naudoti šia nuoroda ,,, >>>>>>>>>>>>> w­w­w.C­a­s­hClub5.Com

r

r portretas
buvo grazus kada sovietmeciu pastate is granito...o dabar turbut is betono nudazyto...granitas turbut isgaravo...nu gi tas pats ir su aikste buvo priesais koncervatorija,granitai su graziais senoviniais sviestuvais ir isgaravo kazkam i sodus...

Rachael Seymour

Rachael Seymour portretas
Mano kaimyno motina daro $139 / h internete. Ji buvo atleista už 6 menesius, taciau praejusi menesi jos darbo užmokestis buvo 13847 JAV doleriu, o tik kelias valandas dirbo internete. naudoti šia nuoroda ,,, >>>>>>>>>>>>>>>> w­w­w.C­a­s­hClub5.Com
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių