„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ peripetijos tęsiasi: parodę meno kūrinį, padarė dvigubą pažeidimą?

 • Teksto dydis:

2015 metais Venecijos bienalėje Lietuvą reprezentavo Dainiaus Liškevičiaus kūrinys „Muziejus“, kuriame buvo eksponuojama ir šalies trispalvė – ankstesnioji šio menininko darbo dalis, praneša LNK.

Savo performanse tada D. Liškevičius metaforomis kalbėjo apie netikrą, sumeluotą patriotiškumą. Demonstruodamas jį menininkas išsitepė veidą ir rankas rudos spalvos tepalu, o vėliau nusivalė į Lietuvos trispalvę.

Toks akibrokštas vis dar piktina visuomenę. Minėto performanso įrašas šiemet buvo parodytas Vilniaus Vingio parke surengtame „Didžiajame šeimos gynimo marše“. Vienas organizatorių Artūras Orlauskas, stovėdamas ant scenos, plūdo, kad D. Liškevičius, prisidengdamas menu, tyčiojasi iš Lietuvos valstybinės vėliavos. A. Orlauskas neslėpė pasipiktinimo ir „MO“ muziejumi, kuriame šis meno kūrinys eksponuojamas.

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai buvo raginami rinkti parašus ir dėl galimo vėliavos išniekinimo kreiptis į prokuratūrą. Tačiau į teisėsaugą rengiasi kreiptis ir „MO“ muziejus, kurio kolekcijoje ir yra marše rodytas darbas.

„Yra padarytas dvigubas pažeidimas – ir autorinių teisių, nes jie negavo leidimo rodyti tokį kūrinį, ir kitas dalykas yra „MO“ dalykinės reputacijos pažeidimas“, – LNK žurnalistams sakė „MO“ muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

Kūrinio autorių toks dėmesys jo darbui nemaloniai nustebino ir privertė jaustis nesaugiai. „Jaučiuosi kaip tapęs auka. Yra pavogtas kūrinys ir naudojamas sukiršinti tautą, sėti neapykantą“, – kalbėjo D. Liškevičius.

„Bandymas tiesiogiai interpretuoti šitą veiksmą kaip valstybinių simbolių išniekinimą, gali būti prilygintas tokiai situacijai, kad mes imame kaltinti aktorių, kino filme įvykdžiusį žmogžudystę arba nuplėšusį vėliavą, už simbolių išniekinimą ar žmogžudystės įvykdymą“, – sakė M. Ivanauskienė.

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatoriai gilintis į formas ir meno išraiškas nemato reikalo, o gerbti autoriaus teisių esą taip pat nemato už ką.

„Tai yra visiška manipuliacija. Ir mes netgi matome iš maršo dalyvių reakcijų, kad jie ne tik kaip nori interpretuoja meno kūrinius, jie net įstatymus pradeda interpretuoti taip, kaip jiems patogu“, – mintis pastaruoju klausimu dėstė komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.

Maršo organizatoriai iki šiol nesusimokėjo asociacijai LATGA už renginyje skambėjusias dainas, skaitytus eilėraščius.

„Nesiruošiame, kadangi mūsų renginiai nėra komerciniai, mes netransliuojame kitų autorių“, – sakė „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ vienas organizatorių Arvydas Daunys.

Autorių teises ginanti asociacija LATGA jau kreipėsi į advokatus. Jie šiuo metu baigia rengti pretenziją.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Judita

Judita portretas
Vardan meno valstybinę vėliavą galima ir apši....ti. Svarbu tik sugalvoti ką tuo norima parodyti. Valstybinė vėliava yra šventas dalykas, ginama įstatymu, ir nevalia jos niekinti. Šiuo atveju galėjo vaivorykštę panaudoti meno išraiškai. Na o ponas Artūras Orlauskas yra tikras Lietuvos patriotas kuris nebijo viešinti tuos kuriems ne vieta Lietuvoje.

faktas

faktas portretas
Nuo kada pranešimas policijai ar porkuratūrai dėl įstatymo pažeidimo pasidarė persekiojimu? Jei kvailys isytyčiojo iš valstybės simbolio tai yra BK straipnis. Tas "menas" buvo skelbtas viešai, tai pažeidimo nėra. O pranešti apie nusikaltimą kiekvieno piliečio pareiga

klausimas

klausimas portretas
Koks durnius tokį elgesį vaidina menu?
VISI KOMENTARAI 43
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių