Vilnius pasitinka 700 metų jubiliejų: kaip švęs amžinai jaunas miestas?

Jau visai netrukus, sausio 25 dieną, Vilnius švęs savo garbingą 700 metų jubiliejų. Gimtadienio proga vilniečius ir miesto svečius džiugins iškilminga programa, sujungsianti istorinį paveldą ir inovatyviausius kasdien besikeičiančio miesto atributus.

Renginių lankytojų lauks pažintis su Vilniaus istorija, kurią jie galės ne tik išgirsti ar pamatyti, bet ir pajusti. Dieną vainikuos Katedros aikštėje atsiversiantis „Laiko portalas“, įsižiebs Vilniaus šviesų festivalis.

Vilnius – 700 metų jaunas

Įdomus, kūrybingas, modernus – kodėl mūsų Vilnius toks ypatingas? Pasak sostinės mero Remigijaus Šimašiaus, Vilniaus miestas buvo unikalus nuo pat jo pirmojo paminėjimo – juk jis gimtadienį švenčia tuomet, kai pats paskelbė apie save pasauliui. Nepaisant ištisos 700 metų istorijos, turtingos kultūriniu paveldu, Vilnius yra vis dar jaunas, kasdien besikeičiantis ir augantis didmiestis, kurio tobulėjimas ir vardo sklaida visame pasaulyje užprogramuota Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose.

„Vilniaus 700 metų gimtadienis ne tik sostinės gyventojų, bet ir visos Lietuvos žmonių šventė. Norime, kad žinia apie Vilnių pasklistų už mūsų šalies ribų, o šventinė nuotaika kiekvieno lietuvio širdyje būtų jaučiama ištisus metus. Jubiliejaus renginiai sujungs didingą sostinės praeitį su ambicinga šiandiena ir ateities vizijomis, tad leis pamatyti įvairialypį, daugiasluoksnį, augantį miestą, tęsiantį kunigaikščio Gedimino misiją – garsinti Vilniaus vardą pasaulyje“, – sako sostinės meras Remigijus Šimašius.

Prie iškilmingo Vilniaus jubiliejaus paminėjimo prisijungė daugiau kaip 100 įvairių privačių įmonių, valstybinių institucijų bei nevyriausybinių organizacijų. Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė džiaugiasi prisidėjusių partnerių gausa, leidžiančių miesto jubiliejų švęsti ne dieną ar mėnesį, bet ištisus metus.

Norime, kad žinia apie Vilnių pasklistų už mūsų šalies ribų, o šventinė nuotaika kiekvieno lietuvio širdyje būtų jaučiama ištisus metus.

„Vilnius švenčia savo jaunystę: ryžtą nuolat keistis, troškimą tobulėti ir atrasti, norą kurti savitą ir kūrybišką miestą, kuriame telpa visos idėjos ir jas kuriantys žmonės. Vilniaus jubiliejus – mūsų visų šventė, todėl kiekvieno miestiečio bei šventės svečio indėlis čia labai svarbus“, – pabrėžia Inga Romanovskienė.

Sausio 25-ąją visoje sostinėje vyks įvairūs kultūriniai ir pramoginiai renginiai, skirti nuo mažiausio iki vyriausio šventės lankytojo.

Katedros aikštėje atsivers „Laiko portalas“

Sostinės jubiliejaus proga Vilniaus širdyje, Katedros aikštėje atsivers „Laiko portalas“, kviečiantis miestiečius susiburti ir tęsti Didžiojo kunigaikščio Gedimino pradėtą miesto kroniką. Renginys sukvies įvairius ir retai ant vienos scenos matomus Vilniaus balsus skleisti miesto vardą po visą Lietuvą. Susirinkę renginio dalyviai išvys specialiai sostinės jubiliejui paruoštą iškilmingą koncerto programą, kurioje įvairių kartų ir muzikos stilių kūriniai pasakos dar negirdėtas Vilniaus istorijas ir palies dabarčiai aktualias temas.

Jubiliejiniame gimtadienio koncerte pasirodys daugybė žinomų mūsų šalies atlikėjų, tarp kurių Andrius Mamontovas, Monika Liu, Mantas Jankavičius, Saulius Petreikis, grupės „Solo Ansamblis“, Švento Kristoforo kamerinis orkestras, Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir daugybė kitų. Organizatoriai žada, kad renginio metu išvysime ne tik muzikinius pasirodymus, bet ir įspūdingus vizualinius praeities ir dabarties vaizdinius ant Katedros sienos, kurie duos startą iškart po koncerto mieste prasidedančiam Vilniaus šviesų festivaliui.

Šventinio koncerto pradžia sausio 25 d. 19.30 val. Katedros aikštėje. Transliaciją galima bus stebėti ir tiesiogiai per LRT.

Šviesų festivalis stebins ateities vizijomis

Sostinės gimtadienio proga vilniečius ir miesto svečius stebins penktasis Vilniaus šviesų festivalis, vyksiantis sausio 25–28 dienomis. Šių metų festivalio tema – futurizmas. Iš Prancūzijos, Kanados, Jungtinės Karalystės, Olandijos, Ispanijos, Italijos į Vilnių atvykę menininkai plės vaizduotės galimybių ribas bei privers kitomis akimis pažvelgti į mus supantį pasaulį.

„Per pastaruosius ketverius metus Vilniaus šviesų festivalio pagrindinėje programoje buvo pristatyti 77 projektai iš 16 pasaulio valstybių. Vilniaus jubiliejaus metu turėsime progą susipažinti su pasaulyje žinomų menininkų ir studijų naujais, Lietuvoje dar nematytais išskirtiniais kūriniais. Vilniuje svečiuosis prancūzų menininkai Olivier Ratsi ir Philippe Morvan, skaitmeninio meno studija „Iregular“ iš Monrealio (Kanada), tarpdisciplinė dizaino studija „Architecture Social Club“ (ASC) iš Londono (Jungtinė Karalystė)“, – apie renginį pasakoja festivalio organizatoriaus, Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.

Vilniaus savivaldybės nuotr.

Miesto 700-ojo gimtadienio proga atsivers ir autentiški Vilniaus barokinio senamiesčio kiemai, nušvis pagrindiniai miesto simboliai. Šviesos meno kūriniai bus eksponuojami žymiausiose sostinės aikštėse, skveruose ir gatvėse. Pažinti meno galeriją po atviru dangumi padės Vilniaus šviesų festivaliui skirta programėlė, kurioje lankytojai ras festivalio maršrutą. Ją atsisiųsti arba atsinaujinti galima App Store: http://bit.ly/vilniuslightfestival bei Google Play: http://bit.ly/vilniuslightfestival1.

Vilniaus šviesų festivalis vyks nuo sausio 25 iki sausio 28 d. įvairiose erdvėse sostinės senamiestyje. Festivalio metu Katedros aikštėje ant Arkikatedros fasado bus galima stebėti ir vaizdo projekcijų sukurtą pasakojimą „Laiko portalas“ apie Vilnių, jo praeities ir ateities simbolius. Sausio 25-ąją vaizdo projekcija bus galima pasigrožėti po pagrindinio gimtadienio renginio nuo 21 iki 23 val., o sausio 26–28 d. nuo 18.30 iki 23 val.

700-ąjį gimtadienį pradės sostinės vėliavų kėlimas

Šventasis Kristoforas – Vilniaus globėjas, jau ne vieną šimtmetį saugantis Lietuvos sostinę ir jos gyventojus. Jis pavaizduotas sostinės herbe, vėliavoje, o labiausiai nusipelniusiems miesto gyventojams įteikiamos jo vardo statulėlės. Vilniaus jubiliejaus proga Rotušės aikštėje vyks iškilmingas trijų sostinės vėliavų pakėlimas. Miesto simbolius į dangų kels Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Vilniaus savivaldybės Šv. Kristoforo apdovanojimo laureatas Algimantas Jucevičius ir Vilniaus savivaldybės Mažojo. Kristoforo apdovanojimo laureatė Rugilė Juknevičiūtė.

Iškilmingas renginys Rotušės aikštėje vyks sausio 25 d. nuo 11.30 val.

Galimybė perskaityti autentiškąjį kunigaikščio laišką

Vilniečių ir miesto svečių laukia ypatinga dovana – Vilniui minint 700 metų gimtadienį Gedimino pilies bokšte bus galima išvysti iš Latvijos atsigabentą vienalaikį Gedimino laiško nuorašą. Anot Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorės dr. Rūtos Kačkutės, būtent nuo šio dokumento pradėta skaičiuoti Vilniaus istorija.

„Nė vienas originalus Gedimino laiškas nėra išlikęs, todėl šis nuorašas yra pats autentiškiausias Vilniaus miesto gimimą liudijantis dokumentas. Būtent jį galima laikyti Vilniaus 700 metų šventės „kaltininku“, nes nurašytas ir taip išsaugotas Rygos miesto archyve jis atskleidė pirmojo Vilniaus paminėjimo datą. Labai džiaugiamės, jog bendram mūsų ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus projektui Latvijos valstybinis istorijos archyvas sutiko paskolinti šį svarbų dokumentą“, – sako dr. Rūta Kačkutė.

Nė vienas originalus Gedimino laiškas nėra išlikęs, todėl šis nuorašas yra pats autentiškiausias Vilniaus miesto gimimą liudijantis dokumentas.

Laiškas visuomenei bus pristatytas sausio 25 dieną Lietuvos nacionalinio muziejaus Gedimino pilies bokšte. Gimtadienio proga šią dieną jį išvysti bus galima nemokamai, vėliau – įsigijus muziejaus lankytojo bilietą. Dokumentas yra saugomas Latvijos valstybiniame istorijos archyve Rygoje, todėl galimybė jį pamatyti Lietuvoje yra išskirtinai reta. Originalus laiško nuorašas bus eksponuojamas iki birželio 4 dienos, vėliau jį iki metų pabaigos veiksiančioje parodoje pakeis faksimilė.

Paroda veiks nuo sausio 25 d. Gedimino pilies bokšte.

Valdovų rūmai stebins užsiėmimais įvairaus amžiaus žmonėms

Sostinės gimtadienį paminėti kviečia ir Valdovų rūmų muziejus, siūlantis įvairaus amžiaus žmonėms nerti į Vilniaus istoriją. Jauniausių lankytojų lauks edukaciniai užsiėmimai, pasakojantys apie Vilniaus pilių istorinę pradžią, o vyresnių klasių moksleiviai pažins neatrastas „Šventaragio slėnio paslaptis“. Po edukacinių užsiėmimų, šeimos su vaikais kviečiamos stebėti Vilniaus gimtadieniui skirtą spektaklį „Vilnių kuriam!“, kuriame varnos pasakos apie mūsų jauno miesto istoriją.

Gausu išskirtinių veiklų bus ir suaugusiems: sausio 25 d., 16 val. atidengiamas skulptoriaus Martyno Gaubo paminklas „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino priesakai Vilniui ir Lietuvai“, skirtas pažymėti pirmojo Vilniaus paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose jubiliejui. Paminkle iškalti kunigaikščio laiškų fragmentai, kuriuos atrinko Vilniaus universiteto rektorius, prof. Rimvydas Petrauskas. Kūrinį mecenavo Ina ir Darius Zubai, o paminklas yra Vilniaus klubo dovana miestui.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų šventės paminėjimą vainikuos į senuosius laikus nukelsiantis Europos Baroko muzikos koncertas. Solistės Simona Liamo (sopranas) ir Nora Petročenko (mecosopranas), orkestras „Cappella Concentrante Vilnense“ žiūrovams pristatys Claudio Monteverdi, Antonio Vivaldi, Georgo Frederico Handelio ir kitų kompozitorių kūrinius.

Edukacijos ir renginiai numatyti visą sausio 25 d.

Kviečia Vilniui dovanoti savo žingsnius

Startuolių apdovanojimuose šiemet „Publikos favorito“ apdovanojimų laimėtoju pripažinta vaikščiojimo platforma „#walk15“ kviečia prisijungti prie reikšmingos iniciatyvos – žingsnių iššūkio „Gimtadienio žingsniai Vilniui“. Išankstinė registraciją į iššūkį jau prasidėjo, o prisijungusiųjų prie jo gyventojų žingsnių skaičiavimas prasidės nuo sausio 25 d. – oficialaus miesto gimtadienio, ir tęsis iki sausio 28 d. Iššūkio dalyviai kviečiami pasirinkti vieną iš 25 programėlėje „#walk15“ jau sukurtų komandų ir su savo pasirinkta komanda per keturias dienas nueiti 700 000 žingsnių. Prisijungti prie žingsnių iššūkio „Gimtadienio žingsniai Vilniui“ gali visi norintys. Pakanka parsisiųsti nemokamą vaikščiojimo programėlę „#walk15“ ir skiltyje „Iššūkiai“ pasirinkti Vilniaus gimtadienio iššūkį.

Pažintis su Vilniaus istorija televizijos ekrane

Nusprendusius Vilniaus gimtadienį paminėti namuose, renginio organizatoriai kviečia pažinti miesto istoriją kartu su režisieriumi Andriumi Lygnugariu ir istoriku profesoriumi Alfredu Bumblausku. Sostinės jubiliejaus proga sukurta dokumentinį filmą „700 Vilniaus metų. Kelionė laiku su prof. A. Bumblausku“ kvies nusikelti vis į kitą Vilniaus šimtmetį, patirti senojo Vilniaus atmosferą ir iš arčiau susipažinti su reikšmingais sostinės įvykiais. Įtraukiantys atkuriamosios dokumentikos pasakojimai ir vaizdinga profesoriaus kalba įtrauks nuo pirmosios minutės.

Dokumentinį filmą galima pamatyti sausio 25 d. nuo 21.30 val. per LRT.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jis senas ir tuo didžiuojamės

Jis senas ir tuo didžiuojamės portretas
matyt valdžia, todėl ir nesaugo, nerestauruoja paveldo, leidžia viską niokoti, nes jiems kultūra ir miesto istorija nesvargi. Vilnius senas, jam 700 metų ir tai labai gerai.

Ech

Ech portretas
Svarbiausiai neuzmirstu iskelti dvispalve, susukti slava ukrainie ir padainuoti ukrainieciu himna.

Antanas.

Antanas. portretas
O kur legendinis Vilko kauksmas?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių