- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Katalizatorius – bene vienintelė automobilio detalė, kuri net senstant automobiliui nepraranda savo vertės, taigi norinčiųjų jį išpjauti ir parduoti – netrūksta. Tačiau Aplinkos ministerija siekia šį pasipinigavimo kranelį užsukti, praneša LNK.
Katalizatorius – brangi detalė
Prieš važiuodami į techninės apžiūros centrą, vairuotojai taiso automobilių gedimus – pasirūpina, kad jie būtų techniškai tvarkingi. Tačiau atsiranda bandančių gudrauti – atveža automobilį be vieno brangaus elemento, katalizatoriaus.
„Reikėtų padaryti takoskyrą tarp automobilių, kurie gali atskirai neturėti katalizatorių, t. y. tie visi, kurie buvo pagaminti be katalizatorių arba kurie iki 2013 metų Lietuvoje buvo užregistruoti. Iš jų net nėra reikalaujama, kad jie turėtų katalizatorius“, – sakė techninės apžiūros įmonių asociacijos atstovas Renaldas Gabartas.
Taigi, jei jūsų automobilis privalo turėti katalizatorių, tačiau jo nėra, į techninės apžiūros centrą galite net nevažiuoti: automobilis neatitiks keliamų reikalavimų. Tačiau atsiranda tūkstančiai, kuriems reikalavimai – nė motais.
„Apie du procentai jų arba neturi, arba yra aiškūs požymiai, kad jis buvo išpjautas ar kažkokios darytos manipuliacijos su juo“, – pasakojo R. Gabartas.
Kiekvieno automobilio katalizatoriai skirtingi. Štai „Maserati“ turi net du. Specialistai katalizatorių ieško tiesiog apžiūrėdami. Sako, į vidų – neįlįsi, tad tikriems auksarankiams gali pavykti praslysti.
„Tikrai gali pavykti apgauti“, – teigė R. Gabartas.
Gali kilti klausimas, kodėl savo automobilį gadinti? Pasirodo, tai bene vienintelė automobilio detalė, kuri net ir senstant automobiliui išlieka tokia pat vertinga. Susisiekus su katalizatorių supirkėjais, šie sako, kad už katalizatorių sumoka net iki 800 eurų. Vertė jo tokia dėl tauriųjų metalų – platinos, paladžio ir erodžio. Autoservise parodė, kuriose vietose būna nupjaunamas katalizatorius.
„Yra pjaunamas vamzdis už katalizatoriaus ir prieš katalizatorių. Ir išimama ta visa detalė. Pats žmogus vargu ar tai pasidarys, turbūt važiuoja į servisą“, – sakė „Martono“ direktoriaus pavaduotojas Dainius Dambrauskas.
Dainius Dambrauskas / Stop kadras
Kadangi katalizatorius brangus, pasitaiko ir jo vagysčių. Ypač vagiami brangūs „Toyota Prius“ katalizatoriai. Kiti, nusipirkę automobilį, skuba jį pakeisti pigesniu.
„Būdavo netgi taip, kad kiti nusipirkdavo automobilį, išpjaudavo katalizatorių, katalizatorių parduodavo, priduodavo ir taip susimažindavo automobilio pirkimo savikainą. Tačiau dabar jau gamina katalizatorių analogus, ne tik originalai yra. Jau nekalbant apie tai, kad ir gyvenimas gerėja“, – kalbėjo D. Dambrauskas.
Nauji draudimai
Anot serviso direktoriaus pavaduotojo, anksčiau ir pasitaikydavo klientų, prašančių išpjauti katalizatorių, bet pastaraisiais metais tokių prašymų nebesulaukia. Tačiau Aplinkos ministerija nusitaikė būtent į autoservisus. Išpjauti katalizatorius, įmontuoti valdiklius, kurie pakeistų automobilio taršos charakteristiką, bus draudžiama.
„Atsakomybę perkeliame automobilių servisams, nes iki šiol techninių apžiūrų metu buvo tikrinama, ar egzistuoja tokios sistemos kaip katalizatoriai ir filtrai. Šiuo atveju, servisai neturės teisės patys savavališkai išpjauti katalizatorius ir filtrus, taip pat net ir paprašius patiems klientams“, – sakė Aplinkos ministerijos patarėjas Paulius Žvirblis.
Servisai neturės teisės patys savavališkai išpjauti katalizatorius ir filtrus, taip pat net ir paprašius patiems klientams.
Bauda autoservisams už katalizatorių išpjovimą siektų beveik pusantro tūkstančio eurų. Vis dėlto supirkėjai pastebi, kad katalizatorius dažnai atveža automobilių perpardavėjai, kurie, išpjovę katalizatorių, vietoje jo įstato muliažą ir parduoda automobilius lyg niekur nieko. Taigi, autoservisų pagalba čia nebūtinai reikalinga.
Tačiau verta nepamiršti, kad katalizatoriai neamžini – juos reikėtų keisti kas dešimt tūkstančių kilometrų.
„Priklausomai nuo modelio, gali kainuoti, turbūt, virš tūkstančio eurų. Kai kuriais atvejais, automobilio vertė, ko gero, yra mažesnė už naują katalizatorių, kuris ten turėtų būti“, – teigė R. Gabartas.
Tačiau serviso atstovas ramino, kad yra ir pigesnių alternatyvų.
„Kai kurie kainuoja nuo šimto iki trijų šimtų eurų“, – sakė D. Dambrauskas.
Per metus superkama apie 70 tonų katalizatorių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Moksleiviai varžėsi saugaus eismo konkurse1
Kovo 18 dieną Marijampolės rajono Sasnavos pagrindinėje mokykloje vyko tradicinis jaunųjų dviratininkų saugaus eismo konkursas „Autokontaktas 2023“. Jame be Sasnavos moksleivių varžėsi dvi komandos iš Latvijos. ...
-
To dar nėra buvę: vairavimo egzaminą iš pirmo karto išlaiko vos penktadalis bandančiųjų62
Žmonės skundžiasi, jog išlaikyti vairavimo egzaminą tampa vis sunkiau. Tenka bandyti po kelis, o kartais ir po keliasdešimt kartų. „Regitra“ neslepia – šiuo metu tik maždaug penktadalis laikančiųjų vairavimo egza...
-
Autobusas – keleiviams ir jų automobiliams4
Prancūzijos startuolis „Symone“ planuoja jau kitąmet pademonstruoti dviaukštį autobusą, kuriuo keleiviai galėtų gabenti ir savo automobilius ar motociklus. ...
-
Pareigūnai dronais žadina vairuotojus5
Nyderlandų aplinkos ir transporto inspekcijos (ILT) pareigūnai pradėjo naudoti bepiločius orlaivius (dronus), kad patikrintų, kaip vilkikų vairuotojai laikosi 45 valandų pertraukos reikalavimų. ...
-
Naudotų automobilių pirkėjai – vis atsargesni, klastotojai – išmanesni9
Naudotų automobilių rinkoje paplitusi praktika – klastoti ridą. Pirkėjai – vis atsargesni, tačiau transporto priemonių istorijos ataskaitas teikiančios įmonės „CarVertical“ tyrimas rodo: vis dar labai didelė rizika įsigyti &b...
-
Daugiau naujų automobilių pirko ne vien lietuviai2
Naujų automobilių rinkos pulsas: Lietuvoje, Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje – pozityvi vasario mėnesio pardavimo statistika. ...
-
Karas keliuose: norisi muštis – padarykite pritūpimų14
Šią savaitę malšinti konflikto, kilusio vieno prekybos centro prieigose, lėkė net penki Kauno policijos ekipažai. Laimei, signalas apie inkasatoriaus užpuolimą nepasitvirtino, o sumaišties priežastimi tapo elementarus dviejų vyr...
-
Ar daugiau neišvysime su Rusija susijusių automobilių numerių?11
Prieš kelerius metus atlikėjas Stano smagiai prisijuokė gavęs automobilio numerius su trimis raidėmis KRV. Ko gero, ne kartą esate pastebėję gatvėmis riedantį automobilį su šypseną keliančiu raidžių trumpiniu. Tačiau vieni numeriai...
-
Lietuva užsimojo panaikinti benzinu ar dyzelinu varomus autobusus18
Europos Komisija (EK) įsitikinusi, kad 2030 m. visas Europos viešasis transportas tausos gamtą. Lietuva to siekia iki 2029 m., praneša LNK. ...
-
Dingti per 40 sekundžių – nedora misija įmanoma?1
Grupė ilgapirščių JAV perspjovė kino filmo „Dingti per 60 sekundžių“ herojus – prabangius automobilius nugvelbė dar greičiau. ...