„Temu“ kelia naujų įtarimų: pardavinėja žinomų prekių ženklų klastotes?

Institucijų akys vėl krypsta į „Temu“ elektroninę parduotuvę. Europos Komisija šią Kinijos platformą įtaria tyčia pardavinėjant nelegalias žinomų prekių ženklų klastotes. Neseniai atliktas tyrimas parduodamuose daiktuose parodė šimtus kartų viršijamą draudžiamų chemikalų kiekį. Šioje itin pigias prekes pardavinėjančioje parduotuvėje apsiperka kone visa Europa, taip pat ir lietuviai. Kas laukia „Temu“?

Kas mėnesį kiniškoje „Temu“ elektroninėje parduotuvėje apsilanko apie 92 mln. Europos pirkėjų, tarp jų ir lietuviai.

Internete dalis jų lieja nepasitenkinimą.

„Nesaugu, iš pažįstamos nuskaičiavo visus sąskaitos pinigus per kelias sekundes“, – rašė moteris.

„Nesaugu, jokiu būdu neveskite mokėjimo kortelės duomenų“, – rašoma kitame komentare.

„Žadėjo pristatyti per savaitę, laukiau mėnesį. Kokybė... Apie ją nekalbu“, – tvirtino moteris.

„Iš „Temu“ ateina sulankstytos prekės, 40 proc. tenka išmesti“, – nurodo kitas komentatorius.

Pirkėjai susigundo itin pigiomis prekėmis. Pavyzdžiui, Kalėdų lemputės nekainuoja nė dviejų eurų. Už du eurus nusipirksite vonios kilimėlį. Bevielė muzikos kolonėlė nekainuoja nė dešimties eurų. O įvairūs drabužiai parduodami už sunkiai suvokiamą kainą – už kelis eurus.

„Ir taip aišku, kad negali būti tokios pigios prekės su pristatymo mokesčiais beveik nuliniais“, – sakė pašnekovas. 

„Girdėjau gerų atsiliepimų, bet tai dažniausiai girdžiu iš žmonių, kurie nežino, kad „Temu“ greičiausiai naudojasi ne visai legaliais dalykais, išnaudoja žmones“, – kalbėjo vyras.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Parduotuvė atsirado pernai, netrukus pastebėta, kad ji pažeidžia daugelį vartotojų teisių.

„Nepakankama informacija suteikiama apie prekę, kainų nurodymų pažeidimai, manipuliavimas nuolaidomis gali būti įžvelgiamas. Ir, žinoma, galimi pažeidimai produktų saugos srityje“, – aiškino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė.

Lietuvos policija šiemet gavo 21 pranešimą dėl „Temu“, dauguma žmonių skundėsi sukčiavimu. Pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai.

„Temu“ veiklą ėmėsi tirti ir Europos Komisija. Ši kinų parduotuvė Europos institucijų akiratyje atsiduria jau ne pirmąkart. Prieš mėnesį nustatyta, kad dalis pardavinėjamų daiktų gali būti toksiški. Juose randami chemikalai kelis šimtus kartų viršija normas.

Ar „Temu“, ar „AliExpress“, ar „Ebay“, prekės yra siunčiamos tiesiai iš Kinijos. Ten taikomos kitokios praktikos, kitokie kontrolės mechanizmai, todėl mes stipriai rizikuojame.

„Ilgalaikėje perspektyvoje formadehidas yra ištirtas, kad tai yra vėžį sukelianti medžiaga, kancerogenas“, – teigė KTU Aplinkosaugos technologijos katedros vedėja dr. Violeta Kaunelienė.

Daiktuose randami chemikalai gali turėti sąlytį su maistu. Pavyzdžiui, perkant indus, dėžutes maistui. Tačiau „Temu“ Lietuvos institucijoms yra lyg vėjas laukuose, jo kontroliuoti negali, todėl tai pačių pirkėjų atsakomybė.

„Pasaulyje plačiai paplitusios platformos būna registruotos arba trečiose šalyse, galbūt ir ES šalyje, bet jeigu tai ne Lietuva, tai jau nėra mūsų kontrolės laukas“, – aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Aistė Prielgauskaitė.

„Patys supranta, kad bendrovė yra iš Kinijos ir, matyt, nelabai galėtume jiems padėti“, – sakė D. Malinauskienė.

Susirūpinta, kad parduodamos nelegalios, neaiškių prekinių ženklų prekės.

„Ne tik drabužius ar avalynę, bet ir vaistus, maistą, kas jau kelia ir saugumo klausimų“, – tvirtino Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

„Ar „Temu“, ar „AliExpress“, ar „Ebay“, prekės yra siunčiamos tiesiai iš Kinijos. Ten taikomos kitokios praktikos, kitokie kontrolės mechanizmai, todėl mes stipriai rizikuojame“, – įsitikinusi V. Kaunelienė.

Europos Komisija bandys priversti kinų parduotuvę nepatikimas prekes iš prekybos pašalinti.

„Matysime, ar prieisime prie to, kad gali būti taikomos sankcijos, kurios yra labai didelės, iki 6 proc. visos pasaulinės apyvartos, tai yra didelės sumos“, – kalbėjo M. Vaščega.

Anksčiau kibernetinio saugumo ekspertai skelbė, kad į telefoną ar kompiuterį atsisiųsta „Temu“ programėlė gali įrenginyje daryti kenkėjiškus veiksmus, savintis žmogaus asmeninę informaciją. Nors parduotuvę bandoma pažaboti, jos Europoje uždrausti neplanuojama.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Sukčiai

Sukčiai  portretas
Vvagyzz
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių