- Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Teismas toliau iš esmės nagrinės koncerno „Icor“ ieškinį, kuriuo jis iš buvusio Energetikos ministerijos kanclerio ir jos samdytų trijų advokatų reikalauja atlyginti beveik 7,3 mln. eurų vertės reputacinę žalą ir nuostolius.
Jų koncernas teigia patyręs dėl, anot jo, nepagrįsto 240,7 mln. eurų valstybės ieškinio „Icor“, Prancūzijos energetikos bendrovei „Veolia“ ir jos valdomoms įmonėms „Vilniaus energija“, „Litesko“ bei susijusiems asmenims.
Lietuvos apeliacinis teismas lapkričio 21 dieną atmetė buvusio ministerijos kanclerio Ramūno Dilbos (dabar – prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas) bei advokatų Viliaus Bernatonio, Gailės Juozapaitytės bei Tado Varapnicko prašymą „Icor“ ieškinį palikti nenagrinėtą arba bylą nutraukti, nes, anot teismo, tai nėra vadinamasis SLAPP ieškinys, kaip bandė įrodyti advokatai.
SLAPP vadinami strateginiai ieškiniai dėl visuomenės dalyvavimo (angl. strategic lawsuit against public participation, SLAPP) – tai yra valstybės institucijų, verslo įmonių ar pavienių galingų asmenų ieškinys siekiant cenzūruoti, įbauginti ir nutildyti juos kritikuojančius ar nepalankią informaciją, susijusią su viešuoju interesu, teikiančius asmenis, juos apkraunant teisinės gynybos išlaidomis.
„Apeliantų veikla nelaikytina visuomenės dalyvavimo veikla (SLAPP – BNS), o valstybė nelaikytina asmeniu, kuriam gresia SLAPP, todėl pirmosios instancijos teismas (Vilniaus apygardos teismas – BNS) teisingai įvertino, kad atsakovai, veikiantys valstybės vardu, negali būti laikomi SLAPP ieškinio subjektais, ir pagrįstai atmetė jų prašymą“, – skelbia Apeliacinis teismas.
Minėti advokatai bei buvęs ministerijos kancleris atstovavo, o du iš jų vis dar atstovauja valstybei jos ginče su „Veolia“ ir jos įmonėmis dėl neteisėto pelnymosi iš Lietuvos šilumos ūkio.
Pasak „Icor“, valstybei pateikus beveik 241 mln. eurų ieškinį, grupė patyrė reputacinę žalą ir kitų nuostolių, įskaitant jo įmonių „City Service SE“, „Axis Tech“, „Veikmės statyba“ ir „Oilead“ negautas pajamas partneriams sužinojus apie valstybės ieškinį ir atsisakant pasirašyti su jomis sutartis.
Be to, „Icor“ tikina, kad buvęs ministerijos kancleris ir advokatai nuslėpė nuo Vyriausybės esminę informaciją, gavo jos sutikimą ir pareiškė nepagrįstą ieškinį dėl 241 mln. eurų žalos valstybei atlyginimo.
Tuo metu advokatai ir buvęs kancleris teismui teigė, kad „Icor“ pretenzija yra vadinamasis SLAPP ieškinys, kuriuo siekiama pakenkti jų veiklai atstovaujant valstybei byloje, atgrasyti juos, atkeršyti bei vilkinti pastarąją bylą.
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija nutarė, kad nėra pagrindo „Icor“ ieškinį pripažinti SLAPP ieškiniu.
„Ieškovė („Icor“ – BNS) yra finansiškai pajėgi didelė bendrovė ir galėtų būti SLAPP ieškinio subjektu, bet atsakovai – advokatai ir valstybės tarnautojas, veikiantys valstybės vardu, negali būti laikomi tinkamais SLAPP ieškinio subjektais“, – rašoma teismo nutartyje, kuri per tris mėnesius gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Anot teisėjų, pagal šių metų gegužę įsigaliojusią ES direktyvą, kuri dar nėra perkelta į nacionalinę teisę, apsaugos priemonės prieš SLAPP ieškinius gali būti taikomos ne tik žurnalistams, leidėjams, žiniasklaidos organizacijoms, pranešėjams ir žmogaus teisių gynėjams, bet ir teisininkams bei valstybės tarnautojams.
Pasak Apeliacinio teismo pranešimo, SLAPP yra pakankamai naujas institutas tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje.
Teismams toliau nagrinėjant bylą iš esmės jie turės įvertinti, ar „Icor“ ieškinys yra pagrįstas.
Energetikos ministerija dar 2020 metų liepą Lietuvos teismui pateikė ieškinį „Veolia“ grupės įmonėms „Veolia Environnement“, „Veolia Energie International“, „Vilniaus energija“ ir „Litesko“, taip pat koncernui „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims – buvusiam Vilniaus merui Artūrui Zuokui, Andriui Janukoniui ir Linui Samuoliui.
Ieškiniu į nacionalinius teismus perkelti reikalavimai, kuriuos Lietuva 2017 metais buvo pareiškusi priešieškinyje „Veoliai“ Vašingtono arbitraže ir kuriuos ji vėliau atsiėmė.
Po kelerius metus trukusių ginčų, ar šis ieškinys turi būti priimtas ir nagrinėjamas nelaukiant galutinio arbitražo sprendimo, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas lapkritį galutinai paskelbė, kad byla turi būti nagrinėjama jo nelaukiant.
Lietuva siekia įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ 1999-2003 metais neteisėtai gavo šilumos ūkio nuomos sutartis dešimtyje šalies savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.
Tuo metu „Veolia“ teigia, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutartį, o jos investicijos nukentėjo dėl nesąžiningo Lietuvos politikų ir reguliavimo institucijų elgesio, ir Vašingtono arbitraže reikalauja 79 mln. eurų žalos atlyginimo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mažėjant universaliosios pašto paslaugos apimtims RRT didina tarifus3
Toliau mažėjant universaliosios pašto paslaugos apimtims, Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nuo kitų metų didina šios paslaugos tarifus, penktadienį pranešė tarnyba. ...
-
Apžvelgia vasaros kelionių tendencijas: ką atnešė 2024-ieji ir kas naujo žadama kitąmet?
Lietuvos oro uostų statistika rodo, kad per pirmuosius 10 metų mėnesių Lietuvos keliautojų skaičius augo 9 proc., lyginant su praėjusiais metais. Kiekvieną vasaros mėnesį buvo gerinami aptarnautų keleivių visų laikų rekordai tinkle, o bendras vas...
-
Elektromobilių įkrovimas žengia į naują etapą: taškų skaičius „Enefit Volt“ tinkle viršijo 10003
Viešojo elektromobilių įkrovimo tinklo „Enefit Volt“ bendras įkrovimo prieigų skaičius viršijo 1000. Nuolat plečiamas tinklas elektromobilių savininkams leidžia patogiai keliauti ir įkrauti savo transporto priemones visose Ba...
-
STT netirs, ar „Teltonikos“ gamyklų Vilniuje statybos strigo dėl korupcijos16
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) netirs, ar aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ gamyklų statybos Vilniuje galėjo strigti dėl korupcijos. Tačiau STT pabrėžė, kad valstybės institucijos „Teltonikos“ projekto ...
-
Pasirašė sutartis: „Rheinmetall“ gamykla Baisogaloje iškils 2026-ųjų viduryje1
Vokietijos gynybos pramonės milžinės „Rheinmetall“ 155 mm artilerijos amunicijos gamykla Radviliškio rajone turėtų pradėti veikti 2026-ųjų viduryje. ...
-
Geriausios kalėdinių dovanų idėjos norintiems atsinaujinti namus
Artėjančios žiemos šventės atneša ne tik malonų laukimą, bet ir šiokį tokį chaosą, kurį neretai sukelia dovanų paieška. Šįkart siūlome dovanų idėjas tiems, kurie galbūt įsirenginėja naujus namus, o gal planu...
-
Lietuvos paštas išleidžia kalėdinius ženklus su šiaudiniais sodais1
Lietuvos paštas penktadienį išleidžia šventinius pašto ženklus. ...
-
Vyriausybė su „Rheinmetall“ Vilniuje pasirašys dvi sutartis
Lietuvos Vyriausybės ir Vokietijos gynybos pramonės milžinės „Rheinmetall“ atstovai penktadienį Vilniuje pasirašys žemės sklypo būsimai gamyklai Radviliškio rajone nuomos bei 155 mm šaudmenų įsigijimo sutartis. ...
-
„Telia Lietuva“: atkurtas ryšys kabeliu tarp Švedijos ir Lietuvos
Prieš beveik dvi savaites Baltijos jūroje nutrūkus vienam iš trijų ryšio kabelių tarp Lietuvos ir Švedijos, Švedijos telekomunikacijų bendrovės „Telia“ ryšio srautai juo atkurti. ...
-
Išriedėjo šventėms papuošti traukiniai
Lapkričio 28 d. Kalėdoms papuošti traukiniai jau išvyksta į Klaipėdą ir Mockavą, lapkričio 29 d. papuoštas traukinys kalėdinę nuotaiką kurs keleiviams, vykstantiems ir į Rygą. Jau ketvirtus metus prie traukinių dekoravimo trad...