Atostogos su šeima: kokia trukmė optimali, kad pailsėtų ir vaikai, ir tėvai

  • Teksto dydis:

Atostogos su visa šeima yra itin reikalingos ir naudingos. Per jas stiprinami šeimos ryšiai, ugdomi bendri pomėgiai ir kuriami prisiminimai. Vis dėlto tam, kad atostogos nesukeltų daugiau nuovargio ir būtų tikrai malonios, o poilsis – kokybiškas, reikėtų apsvarstyti, kokia kelionės trukmė yra tinkamiausia.

Kelionių organizatoriai pastebi, kad vis daugiau šeimų ramias atostogas kasdienėje namų aplinkoje, iškeičia į turiningesnius įspūdžius, kuriuos suteikia kelionės į svečias šalis.

„Artėjant vasaros sezonui, tėveliai jau aktyviai planuoja atostogas su savo mažaisiais keliautojais. Šeimoms su mažamečiais vaikais rekomenduojame rinktis netolimus skrydžius, kad laikas lėktuve neprailgtų. Statistika rodo, kad dažniausiai šeimos atostogauti vyksta į Turkijos, Graikijos, Bulgarijos kurortus“, – pristato Inga Aukštuolytė, kelionių operatoriaus „Tez Tour“ rinkodaros ir ryšių su visuomene skyriaus vadovė.

Kuo mažesni vaikai, tuo prisitaikymo prie pasikeitusios aplinkos svarba yra reikšmingesnė.

Pasak psichologės Sonatos Vizgaudienės, šeimai labai naudinga išvykti atostogų su vaikais, net jei jie ir maži, tik reikėtų atkreipti dėmesį, kiek laiko atostogoms bus skirta, kad nepervargtų nei tėvai, nei vaikai.

„Bendros atostogos ir kelionės labai stiprina šeimos ryšį. Namų aplinkoje dažnai tėvus išblaško buities rūpesčiai ir nors skiriama laiko pažaisti su vaikais, išeiti pasivaikščioti, kasdienybė vis tiek yra šalia. Šeimai išvykus atostogų, visą laiką būnama kartu ir visa veikla yra daroma kartu. Kelionėje laikas leidžiamas labiau kokybiškai. Tėvai atsitraukia nuo savo darbų, skiria laiko vaikams ir vienas kitam“, – kalba S. Vizgaudienė.

Reikia laiko prisitaikyti prie naujos aplinkos

Vis dėlto, psichologės teigimu, reikėtų pagalvoti apie atostogų trukmę, kad visa šeima tikrai pailsėtų. Ir tėvams, ir vaikams reikia laiko prisitaikyti prie naujos aplinkos, tad trumpesnės atostogos, ypač su visai mažais vaikais, gali suteikti ne poilsį, o tik daugiau nuovargio.

Shutterstock.com nuotr.

„Kuo mažesni vaikai, tuo prisitaikymo prie pasikeitusios aplinkos svarba yra reikšmingesnė. Mažiems vaikams reikia daugiau laiko prisitaikyti prie naujos vietos. Kartais tėvai gali ir nesuprasti, kodėl vaikas irzlus – iš tiesų jį veikia nauja aplinka. Todėl į atostogų trukmę reikėtų įskaičiuoti poros dienų adaptacijos laiką“, – pataria S. Vizgaudienė.

Pasak specialistės, bent 8 atostogų dienos yra optimalus laikas, kai spėjama prisitaikyti naujoje vietoje ir pailsėti: kuo atostogos ilgesnės, tuo kokybiškiau pailsima. Trumpos kelių dienų atostogos yra labiau ištrūkimui iš kasdienybės, bet nespėjama pailsėti. Skrendant trumpam laikui su visai mažu vaiku, gali kilti rizika, kad tėveliai grįš labiau pavargę nei džiaugsis atostogomis. Net ir suaugusieji per pirmas porą atostogų dienų galvoja apie namie likusius darbus, o kokybiškai atostogauti pradedama 4 dieną.

Turizmo ekspertai pastebi tendenciją, kad pastaraisiais metais šeimos renkasi ilgesnės trukmės atostogas.

„Atsižvelgiame į visų keliautojų poreikius ir organizuojame keliones taip, kad patenkintume visus jų lūkesčius. Keliaujančioms šeimoms siūlome ir viešbučius, kuriuose daugiau veiklų vaikams, ir pritaikytas ekskursijas. O didelė dalis Turkijos viešbučių ne tik skirti šeimų poilsiui, teikia daug pramogų vaikams, bet ir apgyvendina vaikus nemokamai. Tad keliauti su vaikais apsimoka“, – kalba I. Aukštuolytė.

Būdas šeimos nariams geriau pažinti vieniems kitus

Psichologė sako, kad atostogos yra ne tik būdas pailsėti, bet ir šeimos nariams geriau vieniems kitus pažinti.

„Atsiskleidžia naujos savybės, kurių kasdienybėje galbūt ir ne visada pastebime. Tėvai pamato vaikus tarsi naujoje šviesoje. Pavyzdžiui, įsitikina, kad vaikas iš tiesų gali sukaupti dėmesį, smalsauja, nori išbandyti naujus dalykus, užduoda įdomius klausimus“, – pastebi specialistė.

Kelionėse šeimos atranda ir naujų dalykų, kuria naujus ritualus. Tačiau reikia būtinai atsižvelgti į visų šeimos narių pomėgius, kalbėtis ir suderinti skirtingas veiklas. Galima pasirinkti, kokius objektus aplankyti, kiek pasyviai ilsėtis prie baseino, kokio maisto paragauti ir pan. Taip itin plečiamas akiratis, juk vaikai gali įtraukti ir tėvus į jiems patinkančią veiklą. Pavyzdžiui, ragauti skirtingų vaisvandenių visiems kartu, aptarti jų paruošimo būdus, padiskutuoti apie mėgstamus skonius.

Mažiems vaikams – svarbu žaislai ir rutina

S. Vizgaudienė pataria per atostogas nepamiršti, kad ne tik vaikų, bet ir tėvų poreikiai turi būti patenkinti. Neretai tėvai, ypač jei vaikai yra maži, susitelkia tik į vaikus. Bet reikėtų prisiminti, kad derinant ne tik vaikams, bet ir tėvams įdomias veiklas, daug labiau plečiamas akiratis. Tėvai taip pat yra svarbūs.

Psichologės teigimu, kuo mažesni vaikai, tuo labiau reikėtų pagalvoti, kokių mėgstamų žaidimų, žaisliukų, kitų vaikų mėgstamų daiktų pasiimti, ypač jei vaikai yra iki 5 metų.

„Dar vienas svarbus dalykas – pagalvoti apie dienos rutiną. Rasti laiko poilsiui, laikytis valgymo ritmo. Mažesniems vaikams pernelyg išsimušus iš rutinos, jie darosi irzlūs, o tuomet gali nukentėti ir atostogų nuotaika“, – pataria S. Vizgaudienė.

Įgūdžių įtvirtinimas ir prisiminimų kūrimas

Kitas aspektas, ugdomas per šeimos atostogas, tai mokymasis sugyventi kartu. Mažesnėje erdvėje, pavyzdžiui, viešbutyje, galima paprasčiau susitarti dėl taisyklių – susidėti tvarkingai savo daiktus, mandagiai elgtis ir pan. Dažnai tokius įgūdžius vaikai parsiveža ir taiko namuose daug paprasčiau.

„Per keliones kuriami bendri prisiminimai. Galima suteikti smagumo ir nuotraukoms – fotografuotis kokiomis nors juokingomis pozomis ar prie tam tikros spalvos objektų. Tai sustiprina bendrus prisiminimus, kuriais malonu dalintis ir po atostogų“, – dalijasi specialistė.

Per atostogas ji pataria tėvams šiek teik atsipalaiduoti ir kiek paprasčiau pasižiūrėti į namie įprastus įpročius – galbūt per kelionę galima ir ne tokį sveikuolišką maistą suvalgyti ar pamačius, kad vaikas pavargo, tiesiog grįžti į viešbutį neaplankius suplanuoto objekto. Atostogos gali būti nukrypimas ir nuo namie įprastų taisyklių ir suteikti kuo daugiau teigiamų emocijų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių