- Paulius Perminas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kilus diskusijai dėl NATO viršūnių susitikimui perkamų paslaugų kainų, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pažymi, jog neskelbiamų derybų būdu vykdomame pirkime išlieka didesnė rizika sumokėti daugiau.
Tarnyba BNS taip pat nurodė, kad stebi situaciją ir šiuo metu atlieka vertinimą dėl ryšio paslaugų pirkimo neskelbiamų derybų būdu, tačiau tikina, kad skaidrumui būtinos sąlygos buvo išlaikytos.
„Neskelbiamų derybų būdu vykdomame pirkime išlieka didesnė rizika sumokėti daugiau, ir ji priklauso nuo sutarties vykdymo terminų, rinkoje veikiančių tiekėjų, į pirkimą kviečiamų tiekėjų skaičiaus, pirkimo vykdytojo gebėjimo susiderėti“, – atsakyme BNS nurodė VPT.
Vis dėlto tarnyba taip pat pažymi, kad iš pateiktos informacijos matyti, jog valstybės valdomas parodų ir kongresų centras „Litexpo“ užtikrina būtinas procedūras.
„Skaidrumas viešuosiuose pirkimuose užtikrinamas laikantis visų Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų reikalavimų: pirkimų plano sudarymo, suvestinės paviešinimo, tinkamo pirkimo būdo pasirinkimo, ataskaitos paskelbimo ir sutarties paviešinimo. Iš viešai paskelbtos informacijos matyti, kad pirkimo vykdytojas visa tai atliko, ir rinka gali susipažinti su planuotais pirkimais bei jų rezultatais“, – teigia VPT.
I. Gelūno / BNS nuotr.
G. Landsbergis: kainos galėjo didėti dėl skubos ir reikalavimų
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis žurnalistams antradienį teigė, kad pirkimus ir jų kainas turėtų komentuoti tiesiogiai juos vykdžiusi „Litexpo“. Jis sakė pats nedalyvaujantis pirkimuose ir nežinantis „kokių nors specifikacijų“, tik yra supažindinamas su pirkimų rezultatais.
Vis dėlto jis akcentavo, kad įtakos pirkimų kainoms galėjo turėti skuba: NATO viršūnių susitikimo tiksli data paaiškėjo gana vėlai, todėl teko pirkimus vykdyti skubiai, o dalį jų derinti su Aljansu.
„Patvirtinimai atėjo ganėtinai vėlai ir, mano žiniomis, galimybės organizuoti viešuosius pirkimus buvo apribotos, ypatingai turint galvoje, kad kai kurie pasirinkimai turi būti ganėtinai spartūs. Geriausia, jei tai komentuotų organizacija, kuri tuos pirkimus atlieka. Tiek, kiek priklauso nuo Užsienio reikalų ministerijos, mūsų pirkimai atliekami per Centrinę pirkimų organizaciją, jie yra vieši, viskas skelbiama maksimaliai. Bet mus kiek mažiau riboja terminai, esame kiek kitoje situacijoje“, – kalbėjo jis.
Patvirtinimai atėjo ganėtinai vėlai ir, mano žiniomis, galimybės organizuoti viešuosius pirkimus buvo apribotos, ypatingai turint galvoje, kad kai kurie pasirinkimai turi būti ganėtinai spartūs.
„Įtarčiau – dėl laiko, dėl ypatingų reikalavimų, kurie susiję ir su saugumu, apimtimis taip pat įsigijimų, turint galvoje, kad labai didelė apimtis renginio, kartais gali būti paaiškinamos tos kainos argumentais, kuriuos išdėsčiau“, – sakė ministras.
Teisėsauga BNS patvirtino neanalizuojanti šių pirkimų. Generalinė prokuratūra pažymi, jog institucija nevertina viešųjų pirkimų procedūrų teisėtumo. Specialiųjų tyrimų tarnyba savo ruožtu nurodė, jog nuolat stebi situaciją, tačiau taip pat pabrėžė, kad dėl šio klausimo joks tyrimas nėra pradėtas.
Kritika dėl „kosminių“ kainų
Pirmadienį visuomeninkas Andrius Tapinas, remdamasis „TV3“ portalo publikacija, stebėjosi nurodytų paslaugų pirkimų kainomis, teigdamas, kad jos „atrodo kosminės“.
„Garso įrangą už 553 tūkst. eurų nuomos įmonė „Up Records“, kurios metinės pajamos yra 120 tūkst. eurų ir 2021 metais ji patyrė 50 tūkst. eurų nuostolio. Konstrukcijas už 630 tūkst. eurų nuomos įmonė „Topaz“, kurios metinės pajamos yra 409 tūkst. eurų“, – savo feisbuke rašė jis.
Pasak A. Tapino, vaizdo konferencijos įrangą už 1,6 mln. eurų nuomos „Screen Service“, apšvietimo įrangą už 1,5 mln. eurų tieks „Muzikos ekspresas“ – jis pažymi, kad šios sumos yra dukart didesnės už įmonių metines pajamas, o „Muzikos ekspresas“ pernai netgi patyrė 250 tūkst. eurų nuostolio.
BNS jau skelbė, jog rinkos dalyviai abejoja, ar valstybės valdomas parodų ir kongresų centras „Litexpo“ skaidriai perka NATO viršūnių susitikimui Vilniuje būtinas ryšio paslaugas ir įrangą – nutarta, kad už beveik 3 mln. eurų ji bus perkama iš telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“.
Praėjusių metų pabaigoje „Telia Lietuvą“ neskelbiamų derybų būdu pasirinkęs ir 2,78 mln. eurų vertės sutartį su juo sudaręs „Litexpo“ viešojo pirkimo ataskaitoje nurodo, kad procesas priklausė nuo Vyriausybės sprendimų ir turėjo būti atliktas itin skubiai.
Pasak VPT dėl ryšio paslaugų pirkimo neskelbiamų derybų būdu yra atliekamas vertinimas, po kurio paaiškės, ar pirkimas vykdytas tinkamu būdu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: kiek bus mokama už vaiko priežiūrą, nedarbo ar ligos atveju?
2025 metais didėja nedarbo išmokos, keičiasi kai kurių „Sodros“ išmokų minimalūs ir maksimalūs dydžiai. Pokyčiai susiję su minimalios mėnesio algos (MMA) augimu bei vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) kitimu &nd...
-
Gruodį naujų lengvųjų automobilių rinka neįtikėtinai augo
Praėjusių metų gruodį Lietuvoje įregistruoti 2 826 nauji lengvieji automobiliai – 41,9 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, remdamasi preliminariais „Regitros“ duomenimis skelbia bendrovė „AutoTyrimai&ldquo...
-
„Elektrum Lietuva“: didmeninė elektros kaina šalyje augo
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina Baltijos šalyse augo 40 proc. ir pasiekė 78,43 EUR/MWh. Tuo metu didmeninės elektros kainos vidurkis Lenkijoje siekė 111,79 Eur/MWh, Vokietijoje – 103,25 Eur/MWh, skelbia &bdquo...
-
Ekspertas: šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą – anonimiškumą6
Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius sako, kad šis pokytis atims iš suk...
-
TVF užsitikrino galimybę toliau skolintis iš Lietuvos banko1
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) užsitikrino galimybę skolintis iš Lietuvos banko (LB) beveik 300 mln. eurų, jei to prireiktų, ketvirtadienį pranešė LB. ...
-
Hofmanas paprieštaravo aplinkosaugininkams: gyvulininkystės sektorius nekuria problemų aplinkai
Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas teigia, kad Lietuvoje praktikuojama gyvulininkystė, skirtingai nei teigia aplinkosaugininkai, nekuria jokių problemų aplinkai. Politiko teigimu, iššūkių Lietuvoje šiandien labiau kelia gyvulių t...
-
Apklausa: kas ketvirtas neturi finansinio plano 2025-iesiems
Nauji metai daugelį įkvepia imtis naujų veiklų ar sudaryti naujametinių tikslų sąrašą. Vis dėlto, kas ketvirtas (26 proc.) lietuvis teigia neturintis ir nematantis poreikio turėti finansinio plano 2025 m., rodo „Citadele“ banko ini...
-
Hofmanas: privalome turėti savo apsirūpinimą maistu ir savo maisto grandinę1
Žemės ūkis turėtų būtų pripažintas strategiškai svarbiu sektoriumi nacionaliniam saugumui užtikrinti, teigia šią sritį kuruojantis ministras Ignas Hofmanas. Pasak jo, toks sprendimas leistų užtikrinti geresnį finansavimą tam tikrom...
-
Mato naujas tendencijas: bankai gerina paskolų sąlygas
Nuo vasario paskolų refinansavimui tapsiant paprastesniam ir nemokamam, dalis bankų teigia dažniau sulaukiantys užklausų iš klientų siekiančių susimažinti turimos paskolos maržą, daugiau tokių persitarimų pastaruoju laikotarpiu fiksuoja ir ...
-
Klaipėdos meras apie pagalvės mokestį: mūsų tikslas – užkurti gyvenimą
Nuo sausio 1 dienos Klaipėdoje pradėtas rinkti vieno euro vadinamasis pagalvės mokestis turėtų padėti „kovoti su sezoniškumu“, tikisi uostamiesčio apgyvendinimo verslo atstovai. ...