Tyrimas: daugiau nei pusė verslininkų mano, kad korupcija Lietuvoje paplitusi

  • Teksto dydis:

Lietuvoje daugiau negu pusė (62 proc.) verslo atstovų mano, jog korupcija šalyje paplitusi, tačiau šis rodiklis per pastaruosius 10 metų gerokai sumažėjo – 2013 metais taip teigė 89 proc. respondentų, o 2022 metais – 58 proc., rodo naujausias Eurobarometro tyrimas.

 

Vertinant korupciją kaip problemą plėtoti verslą Lietuvoje ji įvardyta paskutinėje – devintoje vietoje (17 proc.), protekcionizmas ir nepotizmas užėmė 6–7 vietas (24 proc.), pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba.

6 proc. verslo atstovų nurodė, kad iš jų įmonės buvo prašoma arba laukiama dovanos už suteiktus leidimus (pavyzdžiui, statybos, verslo ir kt.) arba viešąsias paslaugas. 2022 metais tokią patirtį nurodė 5 proc., o 2013 metais – 8 proc. apklaustųjų.

87 proc. verslininkų šiemet teigė, kad per daug glaudūs ryšiai tarp verslo ir politikos veda link korupcijos (2013 metais – 81 proc.), o 37 proc. – kad vienintelis kelias į verslo sėkmę yra politiniai ryšiai (60 proc.).

Dauguma verslo atstovų sutinka, kad favoritizmas ir korupcija kliudo konkurencijai (77 proc.). Šis rodiklis labai pagerėjo (2022 metais – 70 proc.) ir aplenkė Europos Sąjungos (ES) vidurkį (72 proc.).

Respondentų nuomone, korupcija yra labiau paplitusi savivaldybių, o ne nacionalinių institucijų viešuosiuose pirkimuose.

67 proc. verslo atstovų šiemet teigė nedalyvavę viešame konkurse (2022 metais – 48 proc.), iš jų 49 proc. nurodė bent vieną priežastį, susijusią su galima korupcija, įskaitant pernelyg biurokratines procedūras ir trumpus terminus, kurių neįmanoma įvykdyti.

Dauguma verslo atstovų (70 proc.) sutiko, kad korumpuoti asmenys būtų sulaikyti arba apie juos būtų pranešta teisėsaugai (2022 metais – 63 proc.), 62 proc. – kad jiems būtų pareikšti kaltinimai ir jie stotų prieš teismą (63 proc.), 36 proc. – kad jie būtų griežtai nubausti arba įkalinti (31 proc.).

Apklausa vyko 2023 metų kovo–balandžio mėnesiais, joje dalyvavo 12,9 tūkst. ES verslo atstovų, kurie užima vadovaujančias pareigas ar yra atsakingi už komercinę veiklą arba yra teisininkai ir įdarbino vieną ar daugiau darbuotojų šešiuose pagrindiniuose sektoriuose. Iš Lietuvos dalyvavo 507 verslo atstovai.

Tokia apklausa pirmą kartą atlikta 2013 metais ir vyksta kas kelerius metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
ne tas zodis !!!
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių