Seimas pradeda diskusijas dėl pensijų didinimo

Vidutinė pensija nuo kitų metų turėtų didėti 51 euru iki 465 eurų, o su būtinuoju stažu – 48 eurais iki 489 eurų, numato Seimui antradienį pristatytos Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos.

Joms Seimas po pateikimo pritarė: už balsavo 77 parlamentarai, prieš buvo trys, o 45 susilaikė.

Tam papildomai reikės 138 mln. eurų, iš jų apie 70 mln. eurų – papildomam individualios pensijų dalies, kuri priklauso nuo sumokėtų įmokų, indeksavimui ir 68 mln. eurų – bazinei daliai.  

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad pakeitimais siekiama ir spartesnio pensijų augimo, ir skurdo mažėjimo.

„65 plius amžiaus asmenų skurdas sumažėtų apie 1,4 procentinio punkto jau 2022 metais ir apie 2 procentiniais punktais – 2024 metais“, – žadėjo M. Navickienė.

Pasak jos, ir toliau bus sparčiau indeksuojama individualioji pensijos dalis – siekiama, kad bazinė dalis ir jos įtaka bendroje pensijoje palaipsniui mažėtų, o individualioji, nuo įmokų priklausanti dalis, didėtų.

Tačiau ministrės teigimu, stažas ir toliau turės įtakos – jei jis viršys 30 metų, sparčiau bus indeksuojama bazinė pensijos dalis.

„Žmonės, kurie sukaupė 30 metų ir daugiau, ir toliau gaus didesnę bazinę pensiją“, – pabrėžė M. Navickienė.

Pasak jos, 15-30 metų stažą sukaupusių žmonių yra apie 75 tūkst., iš kurių du trečdaliai – moterys.

Ministrės teigimu, didžioji dalis jų stažo nesukaupė arba dėl to, kad augino vaikus, arba slaugė savo neįgalius artimuosius.

„Negalime ignoruoti, kad toje 75 tūkst. kategorijoje esantys žmonės stažo nesukaupė kartais dėl tikrai labai individualių ir sudėtingų priežasčių. Ir nedėdami akcento į šią grupę padaryti tyrimai rodo, kad skurdo rizikos lygiui efekto mes nepasiektume tokio su tais pačiais resursais, kuriuos galime šiandien skirti“, – kalbėjo ministrė.

Tačiau Demokratų frakcijai „Vardan Lietuvos“ priklausanti Rima Baškiene priekaištavo, kad skiriant pensiją vis mažiau dėmesio bus skiriama darbo stažui.

„Darbo stažo įtakos atsisakymas iš tikrųjų vertinamas labai nevienareikšmiškai, ypač tų, kurie turi didelį darbo stažą, bet buvo gavę mažą atlyginimą, tai jų pensijos maždaug apie 100 eurų yra mažesnės už vidutines pensijas. Aišku, išskirtinai sunkioje situacijoje atsidurs ir pasirinkę išankstines pensijas“, – kalbėjo ji.

Pensijoms kitąmet numatoma skirti 4,251 mlrd. eurų – 11,9 proc. daugiau nei šiemet.  Dabar yra apie 600 tūkst. pensininkų. 

Pensijos nuo kitų metų pradžios vidutiniškai turėtų didėti 8,47 proc., o atskiros jų rūšys – dar daugiau.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomonė

nuomonė portretas
Žmonės ,dirbę ir turėję aukštąjį išsilavinimą ,turi gauti atatinkamas pensijas .jų indėlis buvo didesnis ,o ir stažo dalis buvo sugaišta studijoms .Vokietijoje net ligonių kasos šitiems darbuotojams atskiros ,daug privilegijų ,stažo trumpinimas ,o pensijos kelis kartus didesnės už darbininkų .

cha

cha portretas
Klaiku klausyti ir matyti šitas jų diskusiajas..Kalba ,kalba skaičiuoja vidurkius ir gaunasi kad padidina dešimt eurų ir dar ne visiems ..Kam čia to reikia ?Labai paprasta -paimkite buvusias kainas litais ir perskaičiuokite dabartine į litus .Tokiu pačiu pokyčiu perskaičiuokite ir pensijas ,ir nereiks daug galvoti .PVZ.jeigu pensija buvo 700lt-tai dabar turi būti tiek eurų plius tų praėjusių metų infliacija .Ir nreikės sukti galvos ,jei yra milijonai nereikšmingų projektų vykdymui ,tai pensijos tik juokas.Taip vyko Vokietijoje ,kada atsirado euras .Algos ,išmokos per pusmetį buvo indeksuotos taip ,kaip ir kainos .Niekas nepajuto jokio skurdo ir kas metai jų pensijos nuo liepos mėn yra padidinamos dėl kainų augimo .Kas dėl darbo stažo ,tai juk patys žmones į gatvę išvarėte .,fabrikus sugriovėte ir palikote be darbų.Tada ,po dešimt metų ,niekas net į kalbas nesileido su inžinieriumi ,kuris buvo 45metų .Buvai oer senas ..

.

. portretas
Mažiausias pensijas su stažu reikia didinti 90 eurų, kad pasiektų 400 eurų pensiją.Kodėl žaidžiama procentais? Seimo nariai turi priimti protingus sprendimus , didinti konkrečia suma ir neerzinti pensininkų su 8 procentais. Navickienei ministrei atrodo, kad 8 procentai mažins skurdą, kai viskas brangsta 10 procentų, naivus mąstymas. Vyriausybė turėtų sparčiau didinti pensijas ir skirti daugiau lėšų, sodra pinigų turi pensijoms.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių