- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Auginantiems vaiką – atlyginimas, tėvystės išmoka ir tik keturios darbo dienos – toks siūlymas sulaukė rietenų. Mat, jis galiotų tik viešajame sektoriuje dirbantiems tėvams, praneša „Labas vakaras, Lietuva“.
Gargždų seniūnijoje dirba 37 darbuotojai. Dauguma jų valo gatves ir prižiūri miestelio tvarką. „Pas mus visi turi ar neturi vaikų – turi galvą ant pečių, dirba“, – sakė Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė.
Jų vadovė, Gargždų seniūnė, pati turi tris vaikus. Ji sakė, kad trumpesnė darbo savaitė motyvuotų jaunus tėvelius. „Kažkokios palankesnės sąlygos gali labai teigiamai atsiliepti darbuotojo motyvacijai, kurios dabar dažnai trūksta, ir produktyvumui“, – svarstė ji.
Trumpesnę valdiško darbo savaitę siūlo Seimo Pirmininkė. Keturių darbo dienų savaitė vaikus, kuriems dar nėra trejų metų, auginančius tėvus paskatins greičiau grįžti iš tėvystės atostogų. „Tai būtų alternatyva toms tikrai dosnioms vaiko priežiūros atostogoms“, – teigė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Šiuo metu iki dvejų metų vaiko priežiūros išmoka siekia 100 procentų atlyginimo, jei atostogos trunka vienerius metus. O jei dvejus – pirmaisiais metais ji siekia 70 ir antraisiais – 40 proc. atlyginimo. „Galimybė viešojo sektoriaus darbuotojams, dažniausiai moterims, pasirinkti šiek tiek anksčiau grįžti į darbą ir mainais už tai gauti lankstesnes darbo sąlygas“, – aiškino Seimo Pirmininkė.
Šis pakeitimas leistų jauniesiems tėveliams grįžti iš tėvystės atostogų greičiau, bet neprarasti tėvystės išmokos, atlyginimo ir dirbti keturias dienas per savaitę. „Tai čia gal būtų lengviau pritraukti į viešąjį sektorių darbuotojus iš privataus sektoriaus. Kas, sakykime, mums galbūt irgi būtų aktualu“, – spėjo Gargždų seniūnė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Siūlymą trumpinti valstybės pinigais apmokamą darbą Socialinių reikalų komitetas įžvelgia vien pliusus. Esą ši paskata valstybei nekainuotų, skatintų jaunas šeimas rinktis viešąjį sektorių, o darbuotojai greičiau sugrįžtų į darbą ir neprarastų įgūdžių.
Priėmus šį įstatymą jis galiotų dirbantiems tik viešajame sektoriuje. Profsąjungos piktinasi – esą tėvų poreikiai ir valdiškame, ir privačiame darbe – vienodi. „Darbo kodeksas jau ir šiandien leidžia galimybes darbuotojams ir darbdaviams tartis dėl išskirtinių sąlygų“, – kalbėjo Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Seimo nariai taip pat neslepia besibaiminantys, kad įsigaliojus tokiam įstatymui praraja tarp viešojo ir privačiojo sektoriaus gylėtų.
Čia yra mūsų apsisprendimo reikalas – ar mes iš tikrųjų skatiname šeimas, ar skatiname kuo greičiau sugrįžti į darbo rinką.
„Sektoriai, konkuruodami dėl darbuotojų turi skirtingas galimybes. Privačiame sektoriuje didesni šansai mokėti atlyginimus. Viešasis sektorius sukuria tam tikrą saugumo jausmą – didesnį galbūt negu privatus. Bet šis pasiūlymas, mano nuomone, tik didina įtampą tarp dviejų sektorių“, – sakė Seimo narys Vytautas Mitalas.
„Manau, kad gali kilti tam tikras nepasitenkinimas iš tų mamų, kurios augina mažus vaikus, bet dirba ne viešajame sektoriuje“, – svarstė Seimo narys Algirdas Butkevičius.
Tačiau siūlymą kritikuoja ne visi. Esą keturių dienų darbo savaitė viešojo sektoriaus darbuotojams taptų paskata rinktis valdišką darbą. „Visi sektoriai – tiek privatus, tiek viešasis kenčia nuo darbuotojų trūkumo, bet, aišku, darbuotojams, matyt, populiarumo prasme pirmas pasirinkimas vis dėlto būtų privatus sektorius“, – sakė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Gatvėje kalbinti vilniečiai – skeptiški – per pandemiją ir taip visi darbuotojai gauna daugiau laisvių. „Manau, kad privačiame sektoriuje yra didesnės galimybės užsidirbti ir siekti karjeros“, – teigė gyventoja. „Dabar tas COVID-19. Ar tik neišsiminusios, jei reikės darytis testus?“ – svarstė kita moteris.
Profsąjungos geresnių darbo sąlygų norėtų visoms šeimoms. „Deja, mes kaip šalis esame atsilikę šiuo klausimu. Čia yra mūsų apsisprendimo reikalas – ar mes iš tikrųjų skatiname šeimas, ar skatiname kuo greičiau sugrįžti į darbo rinką“, – sakė Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Siūlymą už valdiškus pinigus leisti dirbti mažiau toliau svarstys Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Litgrid“: sumažėjus importui iš Suomijos elektra brango 4 proc.1
Sumažėjus importui iš Suomijos vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę augo 4 proc. iki 90,1 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
LEA: pastarąją savaitę nežymiai sumažėjo biokuro ir benzino kainos
Praėjusią savaitę Lietuvoje po 0,1 proc. sumažėjo biokuro ir benzino kainos. Tuo metu dyzelinas pabrango 1,1 proc., praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
ILTE sulaukė 8 finansavimo paraiškų iš gynybos investuotojų Lietuvoje ir užsienyje
Finansų įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) sulaukė 8 gynybos sektoriaus įmonių, veikiančių Lietuvoje ir į rinką ateiti planuojančių iš užsienio, paraiškų gauti ketvirtadalio milijono eurų vertės finansavimą, sako ILTE vald...
-
Nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams reikia pagalbos: gal jūs – tas, kurio ieško?
Mažiau nei penkiolika specialistų visoje Lietuvoje – tiek šiuo metu šalyje dirba teismo psichologų. Psichologai ypač reikalingi apklausiant vaikus, nukentėjusius nuo fizinio smurto ar seksualinių nusikaltimų, užduodant klausimus sup...
-
ILTE: Lietuvos įmonių investicijoms trūksta 5 mlrd. eurų1
Lietuvos įmonių investicijoms 2023–2024 metais trūko 5 mlrd. eurų, rodo nacionalinės plėtros įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) atlikta apklausa. ...
-
LB ir FNTT stiprina kritptoturto paslaugų tiekėjų priežiūrą
Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį pasirašys susitarimą, numatantį stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto paslaugų teikėjus. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?27
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės13
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...