- Rugilė Augustaitytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Opozicija piktinasi Vyriausybės siūlymu valstybės lėšomis padengti garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų skirtumą „Perlas Energija" klientams, kurie, jei iki rugsėjo nepasirinks kito nepriklausomo elektros tiekėjo, bus perkelti į 25 proc. brangesnį garantinį tiekimą.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas siūlymą vadina absurdu, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovas Arvydas Nekrošius teigia, kad dėl tokių neeilinių situacijų, anot jo, buvo būtina sušaukti neeilinį Seimo posėdį ir kuo skubiau inicijuoti įstatymų pakeitimus.
Veiklą nutraukiančios „Perlas Energija“ klientai, kurie iki rugsėjo nepasirinks kito nepriklausomo elektros tiekėjo, bus perkelti į 25 proc. brangesnį garantinį tiekimą, o garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų skirtumą Energetikos ministerija ketina padengti iš valstybės biudžeto. G. Palucko teigimu, tokia Vyriausybės siūloma teisinio reguliavimo sistema yra visiškas absurdas, kadangi, atkreipia dėmesį jis, kainų skirtumą turės apmokėti mokesčių mokėtojai.
„Čia yra tiesiog absurdas. Jau buvo opozicijos bene tris kartus registruoti siūlymai dėl šio baudžiamojo įstatymo nuostatos atsisakymo, bet kažkaip jiems atrodė, kad rykštė ar botagas bus labai geras dalykas. Dabar apsisuko ratas ir vietoje to, kad žmonės pabūtų ant visuomeninio tarifo, jie bus baudžiami. Ir tą baudą sumokėsime mes visi – mokesčių mokėtojai. Kažkoks visiškas teisinio reguliavimo absurdas“, – piktinosi LSDP frakcijos seniūnas.
Jo teigimu, dabar vertėtų svarstyti, kaip tiekėją „Perlas energija“ įpareigoti Lietuvos gyventojams kompensuoti dėl perėjimo pas kitą nepriklausomą tiekėją susidariusį skirtumą bei kuo skubiau inicijuoti įstatymų pakeitimus, panaikinant 25 proc. brangesnio garantinio tiekimo nuostatą.
Tą baudą sumokėsime mes visi – mokesčių mokėtojai. Kažkoks visiškas teisinio reguliavimo absurdas.
„Pirma, dabar reikia spausti „Perlas energiją“, nors jie yra sakę, kad kompensuos tą susidariusį dėl perėjimo skirtumą. Antras dalykas, reikia pakeisti tą įstatymą, (...) tą bizūno principą ir nustoti žmones čaižyti ir varinėti. Ir čia ne tik „Perlo“ atveju. Jei žmonės mato, kad jiems neapsimoka rinktis vieno ar kito nepriklausomo tiekėjo, jie kurį laiką galėtų keisdami tą tiekėją pabūti visuomeniniame tarife, kuris nėra pigiausias, jis tiesiog reguliuojamas ir nustatomas VERT“, – kalbėjo G. Paluckas.
„Ir tik tokiu atveju, jei vėluos stipriai įstatymo pakeitimas ar „Perlas“ atsisakys savo prieš tai išsakytų pažadų ir įsipareigojimų kompensuoti pereinantiems, tai tik tada galvoti kraštutiniu atveju apie valstybės lėšomis kompensacijas“, – pridūrė jis.
A. Nekrošius: dėl neeilinės situacijos turėjo būti kviečiamas neeilinis posėdis
Analogiškos pozicijos laikosi ir LVŽS frakcijos atstovas A. Nekrošius. Jo nuomone, 25 proc. antkainis garantiniam tiekimui turėtų būti panaikintas, o šiam sprendimui vertėjo inicijuoti neeilinį Seimo posėdį.
„Turėjo būti šaukiamas neeilinis Seimo posėdis ir keičiami įstatymai. Bet kadangi Vyriausybė ir energetikos ministerija vis dar miega ir gyvena atostogų režimu, tai pakeitimai, bent kaip jau ministras sakė, turėtų atsirasti rugsėjo viduryje. Ir klausimas, kokie tie pakeitimai bus, nes pagal tai, kas yra viešai žinoma, tai vien tik kažkokios įmonės sudarytų nuostolių valstybės sąskaita padenginėjimai irgi nėra teisingi. Juos turėtų padenginėti „Perlo energija“ akcininkai“, – komentavo A. Nekrošius kartu pridurdamas, kad neeiliniame Seimo posėdyje vertėjo svarstyti ir kitus nepriklausomų energijos tiekėjo reguliavimo klausimus.
Kažkokios įmonės sudarytų nuostolių valstybės sąskaita padenginėjimai irgi nėra teisingi. Juos turėtų padenginėti „Perlo energija“ akcininkai.
„Svarstyti reikėjo ne vien tik 25 proc., apskritai visas reguliavimas nepriklausomų energijos tiekėjų, nes, kaip matome iš dabartinės situacijos, nei VERT, nei energetikos ministerija visiškai nekontroliavimo situacijos ir neturėjo jokios informacijos iš pačių įmonių, tai neturėjo ir dabar nebeturi kontrolės įrankių nebeturi. Dėl tokios neeilinės situacijos turėjo būti kviečiamas neeilinis posėdis“, – piktinosi A. Nekrošius.
S. Skvernelis: Vyriausybė turi maksimaliai išnaudoti galimybes, kad „Perlas energija“ vykdytų įsipareigojimus
Vyriausybės siūlymų piktinasi ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis. Nors S. Skvernelis ragina padėti Lietuvos žmonėms, tačiau, anot jo, kainų skirtumą turėtų padengti ne valstybė, o tiekėjas „Perlas energija“.
„Žinoma, žmonėms reikia padėti, bet Vyriausybė turi išnaudoti maksimalias galimybes, kad tuos įsipareigojimus, kuriuos buvo prisiėmęs „Perlas“, jis juos ir kompensuotų. Nes dabar mokės visi už tai, kad valstybės institucijos, o šiuo atveju verslas, nepadarė savo darbo be priežiūros institucijos“, – teigė S. Skvernelis bei pridūrė, kad Seimas privalės įvesti saugiklius, kad situacijos nepasikartotų.
„Ir reikia žiūrėti, ką daryti ir kokius sprendimus priimti, kad ateityje tai nebepasikartotų“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad rugpjūčio 5 d. „Perlas Energija“ pranešė, jog sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje.
Šį tiekėją iki šio sprendimo buvo pasirinkę apie 180 tūkst. buitinių vartotojų, o liepos pradžioje, pasibaigus antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, „Perlas Energija“ buvo antras daugiausiai sutarčių su klientais sudaręs tiekėjas
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad šį tiekėją pasirinkę I ir II elektros rinkos liberalizavimo etapų klientai, nuo rugsėjo mėnesiui būtų perkelti į garantinį tiekimą, o iki naujųjų – visuomeninį, jei per rugpjūtį nepasirinks kito tiekėjo.
25 proc. brangesnio garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų skirtumus, pasak jo, kompensuos Vyriausybė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užsimojo reguliuoti kriptovaliutų verslą: kai plačiai atveri duris, ateina ne tik balti ir pūkuoti1
Lietuva užsimojo reguliuoti kriptovaliutų verslą. Finansų ministerija planuoja griežtinti kriptovaliutų ir kriptoturto veiklą. Ji parengė keliolika įstatymų pakeitimų projektų. Kriptoverslas yra menkai reguliuojamas, dėl to ten neretai gali būti ...
-
Tyrimas: kalėdines dovanas yra perdovanojęs kas trečias Lietuvos gyventojas1
Trečdalis (33 proc.) Lietuvos gyventojų teigia bent kartą perdovanoję iš kito žmogaus gautą dovaną ar turėtą daiktą. Tačiau SEB bako iniciatyva atliktas tyrimas atskleidžia prieštaringą lietuvių požiūris į perdovanojimą. Bemaž ...
-
Maisto kainų kritimas gyventojams kelia juoką: neįžiūrėsi net su didinamuoju stiklu17
Po dviejų mėnesių pertraukos kai kurių maisto produktų kainos vėl smuko. Labiausiai atpigo kruopos, džiovintos daržovės, grietinė, kava, tačiau pabrango miltai, saldumynai, rūkyti mėsos gaminiai. Prekybininkai teisinasi, kad kainos galėtų kristi...
-
Finansų ministrė: atrodo, kad visko gyvenime matei, bet atsitinka kažkas netikėto15
Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtina, kad kitų metų biudžeto projektas atliepia esminius lūkesčius ir rezultatas buvo toks, kokio buvo galima tikėtis. Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad kiekvieną kartą biudžeto priėmimo proceso metu pasitaik...
-
Apgadinta ar paklydusi siunta: ką daryti ir kaip išvengti1
Kasmet gruodį, prieššventiniu laikotarpiu, Ryšių reguliavimo tarnyba sulaukia daugiau vartotojų skundų dėl dingusių ar sugadintų siuntų. Ne visi žino, kaip elgtis tokiu atveju. Ir kas kaltas: siuntėjas, kurjeris ar abu kartu? Spe...
-
Užimtumo tarnyba: sezoniškumas lapkritį mažino darbo rinkos aktyvumą
Sezoniškumas darbo rinkoje vis labiau juntamas – žiemai būdingas jos lėtėjimas turėjo įtakos paskutinio rudens mėnesio darbo rinkos rodikliams: mažiau darbo ieškančių žmonių sugrįžo į darbo rinką, šiek tiek padidėjo ...
-
Ekonomistai: defliaciją lapkritį skatino išpardavimai, gruodį – degalai bei šildymas4
Po dviejų mėnesių pertraukos lapkritį Lietuvoje vėl fiksavus defliaciją ekonomistai sako, jog tam įtakos turėjo išpardavimai, tuo metu metinę infliaciją vis dar palaiko maisto kainos. Jų manymu, gruodį vartotojų kainos taip pat turėtų ma...
-
Lietuvos eksportas šiemet sumenko 9,6 proc., importas – 13,8 proc.1
Lietuvos prekių eksportas per 10 šių metų mėnesių siekė 33,159 mlrd. eurų – 9,6 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu, o importas – 37,489 mlrd. eurų, arba 13,8 proc. mažiau. ...
-
Lapkritį – 0,4 proc. mėnesio defliacija, 2 proc. metinė infliacija1
Lietuvoje lapkritį fiksuota 0,4 proc. mėnesio defliacija, skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Žmonės ant Lyduvėnų tilto galės lankytis nuo kitos savaitės5
Raseinių rajone esantį ilgiausią ir aukščiausią Lietuvoje Lyduvėnų geležinkelio tiltą bus galima aplankyti nuo kito trečiadienio – norintys privalo registruotis ir bilietus įsigyti iš anksto, pranešė statinį valdantys &b...