- Diena Media, lrt.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjusią savaitę išaiškėjus, kad antrąjį ketvirtį augo didžiosios Europos ekonomikos, pirmadienį pranešama, kad iš recesijos, pagal statistinius duomenis, brenda ir Japonija. Užsienio ir Lietuvos analitikams tokie duomenys prideda atsargaus optimizmo dėl besibaigiančios pasaulinės recesijos, tačiau jie pabrėžia, jog dar sunku pasakyti, ar šalys sugebės augimą išlaikyti. Ar atsigaunančios rinkos padės Lietuvos eksportui, taip pat neaišku.
Japonija - recesijos pabaigos pranašė?
Japonijos ūkis antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, preliminariai paaugo 3,7 proc. Tai pirmas kartas kai antroji didžiausia pasaulio ekonomika demonstruoja augimą per pastaruosius 15 mėnesių, skelbia CNN.
Praėjusią savaitę ekonomistus nustebino Vokietija ir Prancūzija, antrąjį ketvirtį pasistiebusios po 0,3 proc.
Duomenys apie Japonijos augimą ekspertams prideda dar daugiau atsargaus optimizmo, kad pasaulinė recesija baigiasi, tačiau jie akcentuoja, jog japonams bus sunku išlaikyti ilgalaikį augimą.
„Blogiausia baigėsi, tačiau Japonija šiuo metu ne tos būklės, kad pasiektų nuoseklų augimą“, - „Bloomberg“ naujienų agentūrai komentavo Takahide Kiuchi, „Nomura Securities“ vadovaujantis ekonomistas Tokijuje.
Pataria per daug nesidžiaugti
R.Rudzkis lrt.lt taip pat sakė manantis, jog dėl pasirodžiusių didžiųjų ekonomikų augimo duomenų reikia džiaugtis, bet „per dideliais optimistais nereikėtų būti“.
„Visose trijose valstybėse [Japonijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje] valstybė labai padidino išlaidas. Šitas augimas yra labai šaunu, geras dalykas, bet jis labai stipriai susijęs su valstybės parama, kuri negali tęstis amžinai“, - kalbėjo analitikas.
Pasak jo, „yra nerimo, kad tas augimas neilgalaikis“.
„Pavyzdžiui, jei imtume JAV, ką tik buvo paskelbtas Mičigano vartotojų indeksas - vartotojai nežada didinti vartojimo išlaidų, o valstybė negali amžinai mesti pinigų į rinką“, - nurodė R.Rudzkis.
„Jei pažiūrėtume Japonijos augimo struktūrą, tai augo eksportas ir valstybės išlaidos, gyventojų išlaidos mažėjo“, - aiškino jis.
Lietuvos verslui pataria persitvarkyti
R.Rudzkio teigimu, atsigavimas didžiosiose šalyse kaip Lietuvos eksporto rinkose, mūsų šaliai taip pat dar yra neužtikrintas.
„Tai pirmas statistinis požymis, kad jau blogiausi laikai eina į pabaigą, bet tikėtis, kad čia bus labai staigus, didelis šuolis mūsų eksportui, aišku, neverta“, - teigė analitikas.
Jis pridūrė, kad „mūsų eksporto atsigavimas bus nulemtas ne tik rinkų atsigavimo, bet ir verslo persitvarkymo“.
„Juk galima ir į krintančią rinką didinti eksportą, jei rasi nišą“, - pastebėjo R. Rudzkis.
Suveikė mokesčių lengvatos
„Bloomberg“ praneša, kad pirmąjį ketvirtį Japonijos bendrasis vidaus produktas, palyginti su praėjusių metų pradžia, buvo susitraukęs 11,7 proc.
Postūmį atsigauti šalies valdžia gegužę pabandė suteikti istoriniu 15 trilijonų jenų (150 mlrd. dolerių) paketu, tarp kurio priemonių buvo pagalba sunkumus išgyvenančioms kompanijoms, įvairios mokesčių lengvatos, parama gamtai draugiškai pramonei.
„Praeityje buvo daug atvejų, kai mokesčių lengvatos ir fiskalis stimulas buvo pasiūlyti ir nepasiteisino, tačiau šįkart tai suveikė“, - sako Hiromichi Shirakawa, „Credit Suisse“ vyriausiasis ekonomistas Japonijoje.
Ekonomistai tikisi, kad Japonijos BVP po truputį augs ir likusią metų dalį, ypač žinant, jog pasaulinėse rinkose laukiama automobilių pardavimų atsigavimo. Tačiau ar augimas išsilaikys ir kitais metais, kai valdžios numatytos priemonės bus baigtos įgyvendinti, lieka klausimas.
„Japonijos ekonomika tebėra jautri pasaulinei paklausai“, - teigė H. Shirakawa.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės6
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas104
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...