Maistą skurstantiems pirkusi agentūra turės grąžinti 214 tūkst. eurų

  • Teksto dydis:

Maisto produktų konkursą nepasiturintiems rengusi Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra turės grąžinti papildomus maždaug 214 tūkst. eurų Europos Sąjungos (ES) paramos.

Kaip rodo BNS turimi dokumentai, ES paramą Lietuvoje administruojanti Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) balandžio 11 dieną pareikalavo grąžinti dalį paramos už konkurso dalį, kuria pirkti grūdiniai produktai - 182 tūkst. eurų ES paramos ir 32 tūkst. valstybės biudžeto lėšų.

Tą BNS antradienį patvirtino ir ESFA direktoriaus pavaduotoja Audronė Ališauskienė.

„Vykdant šį pirkimą buvo nustatyta pažeidimų ir agentūrai buvo pritaikyta finansinė korekcija“, - sakė A.Ališauskienė.

Iš viso Rinkos reguliavimo agentūra Europos socialinio fondo agentūrai turės grąžinti 546 tūkst. eurų ES paramos, nes kovo mėnesį ESFA taip pat pareikalavo grąžinti 332 tūkst. dėl netinkamai pirktų maisto produktų.

Pasak jos, šiuo metu tiriamas dar vienas Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros pirkimas.

Lėšos naudotos neracionaliai

214 tūkst. eurų Rinkos reguliavimo agentūra turės grąžinti iki liepos 7 dienos, kitaip jai bus skaičiuojami delspinigiai, kurie siekia 0,03 proc. nuo grąžintinos sumos už kiekvieną vėluojamą dieną.

Sprendimą susigrąžinti lėšas ESFA priėmė remdamasi išvada, jog grūdinių produktų pirkimas prieštaravo įstatymams. Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra neskaidė pirkimo, į vieną techninę specifikaciją įrašydama septynis grūdinius produktus - kvietinius miltus, greito paruošimo avižų ir kviečių košes, sausus pusryčius, grikių bei ryžių kruopas ir trijų grūdų kruopas. Be to, kvietiniams miltams ir sausiems pusryčiams buvo nustatyti nepagrįsti reikalavimai.

Anot Europos socialinio fondo agentūros, tokia techninė specifikacija neužtikrino konkurencijos ir diskriminavo tiekėjus, taip pat neužtikrino įstatymuose nustatyto principo, kad lėšos viešiesiems pirkimams turi būti naudojamos racionaliai.

Rinkos reguliavimo agentūros paskelbtą konkursą maisto produktams pirkti laimėjo bendrovė „Sanitex“. ESFA direktoriaus pavaduotoja A.Ališauskienė sakė, kad su „Sanitex“ buvo pasirašyta 7,8 mln. eurų vertės sutartis, o pirkti produktai jau išdalinti nepasiturintiems.

Tuo metu grūdinių produktų dalis šiame konkurse buvo verta 4,3 mln. eurų.

„Auksiniai“ miltai vargšams

Žemės ūkio ministerijos prašymu rinkos tyrimą atlikęs Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas nustatė, kad miltai nepasiturintiems buvo pirkti per brangiai. Kiek anksčiau Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, kad 2011-2015 metais organizuotuose pirkimuose miltai buvo pirkti vidutine 485 eurų už toną kaina, o Rinkos reguliavimo agentūra miltus pirko brangiausiai - už 732 eurus už toną.

Anot Žemės ūkio ministerijos, rinkos kainų tyrimas parodė, kad miltų, miežinių kruopų, greito paruošimo kviečių košių, konservuotų pupelių, makaronų kainos viršijo didmeninę rinkos kainą, tuo metu viešumoje keliamos abejonės dėl aliejaus, avižų košių, saldinto sutirštinto pieno ir kiaulienos konservų nepasitvirtino, nes jų kaina buvo žemesnė už didmeninę rinkos kainą.

Instituto skaičiavimais, bendrai maisto pirkimas nepasiturintiesiems galėjo viršyti 13 proc., bet pažymima, kad produktai nepasiturintiesiems yra specifiniai, jiems reikalingos specialios pakuotės, žymėjimas, todėl jų kaina gali būti aukštesnė, negu rinkos kaina.

Europos Sąjunga, siekdama užtikrinti pagalbą labiausiai skurstantiems asmenims, Lietuvai 2014–2020 metams skyrė 76,5 mln. eurų. Maisto produktų krepšelį sudaro kvietiniai miltai, cukrus, aliejus, makaronai, ryžiai, grikiai, kruopos, mėsos konservai, sausi pusryčiai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

vvv

vvv portretas
Nesistenkite rasyti,kad lesos buvo panaudotos neracionaliai. Tam yra kitas zodis - vagyste,nes pirkti dvigubai brangiau,joks cia ne neracionalumas,o tycine veika,kuri turi buti nubausta. Privalo ne tik grazinti pasisavintus pinigus,bet ir atsakyti uz tokia racionalizacija,nes be naudos dsau,manau,tikrai nerizikuotu. Stai kodel as nebenoriu aukoti jokiems maisto bankams ir kitiems projektams,nes pasisildo,oi kaip pasisildo ne tie,kam skirta,o skirstytojai - kitaip sakant,pasivagia. Geriau jau konkreciam zmogui ar seimai padeti,tai nors zinosi,kad pagal adresa,o ne leisti pampti toms siurbelems,kurios ten "rupinasi" maisto produktu pirkimu. Ar atsises kuris nors veikejas uz savo darbelius? Manau,kad ne. O taip neturetu buti. Turi buti paviesintos ne tik pavardes,bet ir nuotraukos. Zmones turi pazinti savo "didvyrius",kad zinotu su kuo turi reikala. Tikri bjaurybes.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių