- Eleonora Budzinauskienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Planai drausti naudoti prekių ženklus ant tabako gaminių pakuotės ne tik kelia abejonių dėl rūkymo mažinimo, bet ir gresia dideliais neigiamais padariniais - finansiniais nuostoliais dėl pamatinių prekių ženklo nuosavybės teisių pažeidimų, šešėlinės ekonomikos suklestėjimu.
Tai per asociacijos „American Chamber of Commerce in Lithuania“ surengtą diskusiją pareiškė Vilniaus universiteto profesorius, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ partneris Vytautas Mizaras.
Advokatai V. Mizaras ir Mantas Rimkevičius pristatė, kokių pasekmių turėtų planai Lietuvoje standartizuoti tabako gaminių pakuotes (angl. plain packaging), siekiant panaikinti prekių ženklų išskirtinumą ir jų visiškai nenaudoti.
„Prekių ženklas yra nuosavybės objektas. Suvienodinus pakuotes, ženklas praranda savo vertę ir skiriamąją galią. Taip sudaromos prielaidos prekių ženklo nusavinimui, o tai - didelis nuosavybės teisės, konkrečiai intelektinės nuosavybės, pažeidimas“, - sakė V. Mizaras.
Jis tikina, kad pirmiausia derėtų atsižvelgti, ar priemonė, kurios tikslas - sumažinti rūkymo daromą žalą, yra proporcinga ir mažiausiai varžo intelektinės nuosavybės teises.
„Be to, kyla pagrįstų klausimų, ar uždraudus naudoti prekių ženklus, apskritai sumažės rūkymas ir jo daroma žala“, - teigia V. Mizaras.
Europos Sąjungos Parlamentas, 2014 metais priimdamas Tabako produktų direktyvą, jau iš esmės pakeitė tabako gaminių ženklinimą, tad visoje ES jau galioja vieningi didesni įspėjamieji užrašai bei nuotraukos, įspėjančios apie rūkymo žalą.
V. Mizaro teigimu, būtina išsamiai įvertinti jau įgyvendintų naujovių efektyvumą ir tik tuomet galvoti apie papildomus suvaržymus. Juo labiau kad jų įgyvendinimui nepakanka vien tik įstatymo ir teisėto tikslo.
„Tiek materiali, tiek intelektinė nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams, ir už tai turi būti teisingai atlyginama. Tai numato Konstitucija ir Europos žmogaus teisių konvencija. Tad siūlymą įteisinti standartizuotas pakuotes turėtų lydėti ir kompensacinė sistema“, - pasekmes aiškino ekspertas.
Kompensacijas verslams, kurių prekių ženklo nuosavybė būtų paimama, tektų išmokėti valstybei. O tai savo ruožtu gultų ant mokesčių mokėtojų pečių.
Anot V. Mizaro, iškyla ir dar viena grėsmė - šešėlinės ekonomikos suklestėjimas, nes viena nuo kitos nesiskiriančias pakuotes bus gerokai lengviau klastoti.
Teisininkas Mantas Rimkevičius teigia, kad galimas sprendimas suvienodinti visas tabako gaminių pakuotes turėtų neigiamą poveikį konkurencijai ir iš esmės ribotų vartotojų teisę rinktis alternatyvius produktus.
Be to, anot jo, panašūs ribojimų iššūkiai laukia ir kitų industrijų.
„Atsiradus precedentui, tokie ribojimai galės būti taikomi ir kitų industrijų, pavyzdžiui, alkoholio, maisto ir kitų prekių ženklams“, - įspėja M. Rimkevičius.
Įvesti standartizuotas pakuotes jau atsisakė Vokietija, Šveicarija, Graikija, Ukraina, Hondūras, Dominika ir Kuba. Šią priemonę yra įteisinusios Australija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Airija.
Kaip atrodytų bendroji pakuotė, jei ją būtų nuspręsta įvesti Lietuvoje, dar neaišku. Pavyzdžiui, Australijoje panašios pakuotės pasižymi Lietuvoje įprastais įspėjamaisiais užrašais ir paveikslėliais. Be to, ant tokios pakuotės gaminio pavadinimas užrašomas neišsiskiriančiu šriftu, o pakelis gali būti tik vienos iš dviejų spalvų - juodas arba baltas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius1
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...