- Saulius Jakučionis, Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jeigu Europos Sąjunga (ES) nesutartų dėl turistinių vizų rusams neišdavimo, Lietuvos pareigūnai siūlytų regiono lygiu užkirsti kelią rusų turistams patekti į jų teritoriją, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Pirmiausia siekiame europinio sprendimo dėl to, kad jis yra tvariausias, teisiškai teisingiausias. (...) Jeigu tokio nėra randama, neatmetame galimybės ieškoti regioninio sprendimo, kuris įtrauktų Baltijos valstybes, Lenkiją ir potencialiai Suomiją“, – žurnalistams po Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio antradienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Jo teigimu, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Seimas yra pripažinęs Rusiją genocidą vykdančia ir terorizmą remiančia valstybe, tos šalies piliečiai, keliaujantys turizmo tikslais į Europos Sąjungą, neturėtų kirsti ES sienų.
G. Landsbergis pabrėžė, kad humanitarinės vizos Rusijos ar Baltarusijos režimų persekiojamiems asmenims, jų šeimos nariams būtų išduodamos.
Pasieniečiai klaustų apie paramą režimui
Lietuvos ministro teigimu, regioninis sprendimas, kuris apimtų visas sieną su Rusija turinčias ES valstybes, galėtų būti panašus į šiuo metu vienašališkai taikomą Estijos.
„Manau, kad jis būtų panašus į tai, ką kalba Estija šiandien – kad tam tikrų grupių asmenims, dėl kurių įleidimo atitikimo mūsų nacionalinio saugumo interesams kiltų abejonių, jie būtų neįleidžiami“, – teigė G. Landsbergis.
Anot jo, kiekvienu atveju ES valstybės pasienietis turėtų klausti Rusijos piliečio, kokiu tikslu jis vyksta, taip pat galėtų pasiteirauti jo požiūrio į Kremliaus veiksmus Ukrainos atžvilgiu.
„Pasienietis turi teisę paklausti, ar jūs remiate karą Ukrainoje, kieno Krymas. Vien nuo šio atsakymo, kad asmuo, kertantis Estijos, Latvijos, Lietuvos, Suomijos, Lenkijos sieną pasakytų, kad jo nuomone, Krymas yra neokupuotas, mes galime manyti, jog to asmens įleidimas neatitinka nacionalinių saugumo interesų“, – tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.
„Gali Lietuva tai padaryti ir vienašališkai. Bet, mano nuomone, priemonės veikia efektyviai tik taikant mažų mažiausiai regioninį sprendimą“, – pridūrė jis.
G. Landsbergis atkreipė dėmesį, kad nutraukus oro susisiekimą su Europos valstybių sostinėmis, Lietuva, Latvija, Estija, Suomija ir Lenkija yra pagrindinis rusų, baltarusių kelias į Europą.
„Per šias valstybes keliu iš esmės atvažiuoja visi turistai, kiti susisiekimo keliai yra per Stambulą, Dubajų, Jerevaną lėktuvais. Įtraukiant papildomą valstybę, galima pasiekti Europą, bet skaičiai yra kur kas mažesni. Priėmus regioninį sprendimą, aišku, keliautojų srautai mažėtų stipriai“, – sakė užsienio reikalų ministras.
Jo teigimu, sunkiausia būtų sutarti dėl techninių dalykų.
„Norime, kad taisyklės, jeigu būtų sutarta, būtų taikomos vienodai. Kitaip tariant, kad asmuo, kuris buvo neįleistas Estijoje, negautų kitokio atsakymo Latvijoje ar Lietuvoje“, – tvirtino G. Landsbergis.
Pirmas regiono valstybių ministrų pasitarimas šiuo klausimų turėtų vykti kitą savaitę Prahoje.
Pasak ministro, taip pat dar neatsakyta į klausimą, ar reikėtų neįleisti tik rusų turistų, ar ir baltarusių.
„Matome skirtumus tarp šių dviejų valstybių ir dėl jų piliečių požiūrio į karą. Didelė dalis Baltarusijos piliečių galėtų būti laikomi daugiau kaip įkaitai savo režimo negu kaip aktyviai ir sąmoningai jį palaikantys, remiantys režimo veiksmus“, – tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.
Kita vertus, anot jo, neteisinga, kai iš tėvynės dėl grėsmės savo gyvybei pabėgę baltarusiai mato Lietuvoje pramogaujantį Minsko režimą remiantį verslininką, kurio įmonė yra įtraukta į sankcionuojamųjų sąrašą, o jis pats – ne.
Diskusijos ES
Po Seimo URK posėdžio ir komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė ir komiteto narys Audronius Ažubalis tvirtino, kad neteisinga leisti kariaujančios valstybės piliečiams poilsiauti Europoje.
A. Ažubalio teigimu, reikėtų ne tik neišduoti naujų vizų, bet ir panaikinti išduotųjų galiojimą.
„Koks skirtumas, kada išduota viza. Važiuoti poilsiauti į Europą, iš esmės prieš kurią tu ir kovoji, pradėjai karą prieš Europos saugumo architektūrą, tai atrodo keistai“, – sakė jis.
„Tikiuosi, kad mūsų ministrui pavyks, jog sprendimai apie tai, kad Šengeno vizos nustoja galioja Rusijos piliečiams, išskyrus humanitarinius atvejus, bus priimti. Bent jau dalies valstybių“, – teigė Seimo narys.
„Jeigu mes būtume nuoseklūs, sprendimas yra visiškai aiškus – jokių turistinių vizų ir jokių turistų iš Rusijos Federacijos mūsų valstybės teritorijoje“, – tvirtino L. L. Andrikienė.
Ji pabrėžė, kad nuo vadinamųjų pasienio valstybių apsisprendimo labai daug kas priklauso ir priminė, jog nuo pavienių iniciatyvų kartais pereinama prie visos ES sprendimų.
„Kai ES sprendė, ar uždaryti Europos erdvę Rusijai, tuomet bendro sutarimo irgi nebuvo, bet viena valstybė uždarė oro erdvę, kita valstybė, trečia, ketvirta ir tada neliko nieko kito kaip visai ES priimti tam tikrą sprendimą“, – žurnalistams sakė URK pirmininkė.
Kremliaus pajėgoms įsiveržus į Ukrainą, Lietuva buvo viena pirmųjų ES valstybių apribojusių naujų Šengeno ir nacionalinių vizų išdavimą Rusijos piliečiams.
G. Landsbergio teigimu, dabar Lietuva vizas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams išduoda ypatingais atvejus, tačiu tų atvejų nėra taip jau mažai.
„Tai nėra vienetiniai atvejai, daug žmonių Lietuva suteikia galimybę atvykti ir ieškoti prieglobsčio“, – tvirtino ministras.
Talinas žengė dar toliau ir į šalį neįsileidžia Rusijos turistų, turinčių Estijos išduotas Šengeno vizas. Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, šis draudimas neapima mūsų rusų turistų, jis taikomas tik keliems tūkstančiams asmenų.
Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, pasiūlė, kad draudimas išduoti vizas visiems Rusijos piliečiams galėtų papildyti Bendrijos paskelbtas sankcijas Maskvai.
Tačiau su tokiu sprendimu nesutinka Berlynas. Pasak Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco), invazija į Ukrainą „nėra Rusijos žmonių karas, tai – Putino karas“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas73
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...