- Valdas Pryšmantas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos komerciniams bankams iki rugpjūčio pabaigos teks sumokėti pirmąjį laikinojo solidarumo įnašo įmoką, tačiau jie vis dar tiksliai nežino, kaip ji bus apskaičiuota, sako Lietuvos bankų asociacijos (LBA) vadovė. Finansų ministerija tikina, kad mokesčio skaičiavimo ir mokėjimo tvarka yra aiški.
Avansinį įnašą pagal gegužę Lietuvoje įteisintą mokestį bankai turės sumokėti iki rugpjūčio 31 dienos.
Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė sako, kad institucijos dar nėra tiksliai išaiškinusios, kaip mokestį reikia apskaičiuoti, o daugiausia klausimų kyla dėl jo taikymo naujoms paskoloms.
Ministerija tvirtina, kad įnašas skaičiuojamas nuo grynųjų palūkanų pajamų, viršijančių įprastines, kurias bankai gavo nuo gegužės 16-osios.
LBA: neturime visų atsakymų
LBA vadovė E. Čipkutė kartoja, kad laikinasis mokestis buvo įvestas nesuteikus laiko jam pasiruošti, dėl to nei patys bankai, nei institucijos neturi aiškių atsakymų, kaip jį mokėti.
„Mes savo pozicijos nepakeitėme – mokestis buvo įvestas ganėtinai grubiai, nesilaikant šalies įstatymų ir nesuteikiant rinkos dalyviams pakankamai laiko pasiruošti, nes pagal mokesčių administravimo įstatymą reikalingi yra šeši mėnesiai duoti, institucijos dar nėra iki galo pateikusios visų paaiškinimų, kaip reikia mokestį apskaičiuoti“, – BNS sakė E. Čipkutė.
Finansų ministerija teigia, kad solidarumo įnašas skaičiuojamas nuo bankų grynųjų palūkanų pajamų dalies, daugiau nei 50 proc. viršijančios ankstesnių 4 metų grynųjų palūkanų pajamų vidurkį.
„Laikinojo solidarumo įnašo bazę sudaro grynųjų palūkanų pajamos, kurios daugiau kaip 50 proc. viršija vidutines 4 metų grynųjų palūkanų pajamas. Už 2023 metus apskaičiuojama pagal 2018–2021 metų, o už 2024 metus – pagal 2019-2022 metų grynųjų palūkanų pajamas“, – BNS aiškino ministerija.
Taip pat nurodoma, kad atsižvelgiama į papildomus kriterijus, iš kurių vienas – naujų paskolų palūkanos į mokesčio formulę neįtraukiamos: „Solidarumo įnašo apskaičiavimui yra taikoma daugybė kriterijų ir detalių, į kurias turi būti atsižvelgiama, pavyzdžiui, neįtraukiamos palūkanų pajamos už naują skolinimą“.
Ministerija taip pat pabrėžė, kad šių metų įnašas bus skaičiuojamas tik nuo įstatymo įsigaliojimo dienos.
LBA prezidentė teigia, kad naujų paskolų palūkanos yra daugiausiai klausimų kelianti dalis, nes ji nėra aiškiai apibrėžta.
„Ypač daug klausimų kyla dėl to naujo kreditavimo apskaičiavimo – kas yra tas naujas kreditavimas: paskolos papildymas, pratęsimas, tie klausimai, kuriuos reikia detaliau aiškinti, to aiškumo dar nėra šimtaprocentinio (...) Tai turbūt yra didžiausia kategorija, kaip ją apibrėžti, yra daug punktų, daug niuansų ir todėl kyla klausimų“, – sakė E. Čipkutė.
Anot jos, viešai skelbiamų paaiškinimų neužtenka, asociacija pati aktyviai prašo atsakymų į papildomus klausimus.
„Taip, patys kreipiamės, nes Mokesčių inspekcija turėtų paaiškinti, žinoma, konsultuojamasi su kitomis institucijomis, ministerijomis, Lietuvos banku, bet dar neturime visų atsakymų. Paaiškinimai nėra pilni, nes kai kurie paaiškinimai net praplečia įstatymą, laukiame papildomo tikslumo. Yra atsakytų klausimų, vyksta dialogas, bet kad būtų šimtu procentu aišku, tai dar nėra“, – teigė E. Čipkutė.
Dabartinė padėtis, anot jos, tik įrodo, koks svarbus yra šešių mėnesių terminas, įprastas įvedant naujus mokesčius.
„Dėl šių priežasčių ir yra tas šešių mėnesių terminas įstatyme, kad būtų ir institucijoms laiko pasiruošti, ir patys rinkos dalyviai žinotų, kaip apskaičiuoti tą mokestį“, – BNS kalbėjo E. Čipkutė.
Finansų ministerija teigia, jog pirmoji solidarumo įnašo suma už antrąjį ketvirtį bus apskaičiuojama pagal Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateiktas deklaracijas.
VMI komunikacijos vadovė Rūta Asadauskaitė BNS sakė, kad inspekcija tik administruos mokestį, o bankai jo dydį apskaičiuos pildydami deklaracijas: „Bankai patys turės užpildyti deklaracijas, patys sumokėti“.
Pirmojo įnašo sumos – neaiškios
Kokius avansus iki rugpjūčio 31 dienos mokės bankai, E. Čipkutė teigia nežinanti,
„Ne, skaičius tik patys bankai žino, tai niekas tos informacijos neturi. Kiekvienas bankas savo paskaičiavimus individualiai daro, mes jų nematėme ir nežinome, nes ten reikia daug vidinių duomenų“, – BNS sakė ji.
Ministerija taip pat neįvardijo, kiek mokesčio galėtų būti surinkta šiemet, nes dar nėra bankų pirmojo pusmečio rezultatų, nors duomenys patvirtina, kad įnašo iniciatoriai buvo teisūs skaičiuodami, jog iki 2024 metų pabaigos bus surinkta apie 400 mln. eurų.
„Remiantis Lietuvos banko duomenimis, kredito įstaigų sektoriaus 2023 metų pirmojo pusmečio, nors kol kas nėra pilnų sektoriaus antrojo ketvirčio duomenų, faktinės grynosios palūkanų pajamos ir galutinis pelnas yra panašūs, kaip buvo įvertinta metų pradžioje, siūlant laikinojo solidarumo įnašo įstatymo projektą“, – BNS teigia Finansų ministerija.
Mokestis įvestas šalies bankams šiemet, tikėtina, uždirbsiant virš 1 mlrd. eurų pelno, kuris laikomas netikėtu – jie pelnosi iš Europos Centrinio Banko (ECB) didinamų palūkanų normų.
Didžiausių Lietuvos komercinių bankų „Swedbank“ ir SEB pirmąjį pusmetį uždirbo atitinkamai 195 mln. eurų ir 156,8 mln. eurų grynojo pelno, jų grynosios palūkanų pajamos siekė atitinkamai 277 mln. ir 205,8 mln. eurų.
Šiaulių bankui, remiantis prielaidomis, solidarumo mokestis galėtų kainuoti iki 10 mln. eurų, gegužę sakė banko vadovas Vytautas Sinius.
„Swedbank“ grupės antrojo šių metų ketvirčio ataskaitose nurodė, kad apskaičiuotas šio ketvirčio mokestis yra 325 mln. Švedijos kronų (šios dienos kursu – apie 28,3 mln. eurų), o SEB tam skyrė 201 mln. kronų (apie 18,4 mln. eurų), rodo Švedijos SEB grupės ataskaitos.
„Swedbank“ atstovas Gytis Verčinskas BNS sakė, kad tai tik preliminarūs paskaičiavimai, SEB atstovai nekomentavo.
VMI atstovė R. Asadauskaitė BNS nurodė, kad nė vienas bankas iki šiol nėra pateikęs savo deklaracijos ar sumokėjęs mokesčio.
Valstybė iš bankų surinktus papildomus mokesčius ketina panaudoti gynybai ir karinei bei civilinei transporto infrastruktūrai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis2
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas97
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...